banner6

Baf ve Limasol'da 'Galatea'nın Mitleri' dolaştı

banner37

Uluslararası bale gösterisinde müzikleri, iki toplumlu Kıbrıs Oda Orkestrası icra etti 

Baf ve Limasol'da 'Galatea'nın Mitleri' dolaştı
banner99

Murat OBENLER

Kıbrıslı bir kral ve heykeltıraş olan Pygmalion’un aşk, bereket ve güzellik tanrıçası Afrodit’in kendisine acıyarak canlandırdığı heykel olan Galatea’nın mitolojideki yerini mitler üzerinden anlatan “Galatea’s Myths” adlı bale gösterisi 3 gece sırasıyla Baf ve Limasol’da sahne aldı. Pygmalion ile Galatea’nın evliliğinden olan ve Pygmalion'dan sonra tahta geçen Paphus'un yaptığı evlilikten, Güzellik Tanrıçası onuruna büyük bir de tapınak inşa ettiği Paphos şehrinin kurucusu olan Kinyras’ı da anlatan bale gösterisi İtalyan koreograf Davide Bombana’nın kareografisi, Şef Alkış Baltaş yönetimindeki iki toplumlu Kıbrıs Oda Orkestrası’nın(KOO) müzikleri eşliğinde Dancecyprus tarafından sahneye kondu. Ozanların daha sonradan deniz perisi olarak da adlandıracakları Galatea’nın Mitleri’ni başarılı bir şekilde sahneye koyan uluslararası projede Kıbrıslı, Alman, İtalyan ve Arnavut 27 müzisyen ve 20 bale sanatçısı yer aldı.

Kıbrıslı Türk müzisyenler için önemli tecrübe

banner134

14 Temmuz Cuma ve 15 Temmuz Cumartesi gecesi  “Baf 2017 - Avrupa Kültür Başkenti” Projesi kapsamında Baf Kalesi ve 16 Temmuz Pazar Limasol’daki Rialto Tiyatrosu’nda sahneye konan bale gösterisi sanatseverler tarafından büyük beğeni kazanırken KOO’nda yer alan Kıbrıslı Türk müzisyenler de bu uluslararası sanat projesiyle hem sanatsal ilişkilerini geliştirdiler hem de tecrübe kazandılar.

Gösterinin başkemancısı Nihat Ağdaç

Başkemancı koltuğunda Nihat Ağdaç’ın oturduğu ve İtalya Büyükelçiliği’nin desteğiyle gerçekleşen gösterilerde Estonyalı ödüllü-besteci Arvo Pärt tarafından bestelenen eserler Nihat Ağdaç & Natalie Neophytou’nun artistik direktörlüğündeki KOO tarafından icra edildi. Baş perküsyoncu olarak Philip Kohnke’nın yer aldığı gösteride bale sanatçıları Rania Charalambidou , Viky Kalla , Alexia Anderson Koutzis , Melanie Lambrou , Anastasia Paschali , Fouli Stylianidou ,Joseph Caldo , Luca Cesa, Roberto Doveri, Artan Durmishi, Francesco Moro ve Nicola Simonetti sahnedeki performansları ile uzun süre alkışlandılar.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104