banner6

Banksy, Rus işgalinden kurtulan Ukrayna kasabasında ortaya çıktı

banner37

İngiliz sokak sanatçısı Banksy, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Borodyanka kasabasında bombalanmış bir binanın üzerine "Ukraynalıların, ülkelerinin yenilmezliğinin sembolü olarak gördüğü" bir duvar resmi çizdi.

Banksy, Rus işgalinden kurtulan Ukrayna kasabasında ortaya çıktı
banner99

Dünyaca ünlü grafiti sanatçısı, Instagram hesabından üç fotoğraf paylaştı.

Banksy iletisinde başkent Kiev'in kuzeybatısında yer alan Borodyanka kasabasında yıkılmış bir binanın kalıntıları arasında amuda kalkmış bir jimnastikçinin yer aldığı sanat eserinin fotoğraflarını paylaştı.

Sanatçı, paylaşımının altına "Borodyanka, Ukrayna" notunu yazdı.

Borodyanka, Buça ve Irpin kasabaları gibi Rus bombardımanlarından ciddi şekilde etkilenmiş ve Moskova'nın 24 Şubat'tan bu yana sürdürdüğü saldırıların yol açtığı yıkımın sembolü haline gelmişti.

Kasaba, nisan ayına kadar Rus güçlerinin işgali altında kaldı.

Oleksiy Savochka isimli 32 yaşındaki Ukraynalı, grafitiye atıfta "Bu bizim kırılmaz olduğumuzun bir sembolü. Ve ülkemiz de bizim gibi kırılmaz." ifadesini kullandı.

Kiev ve çevresinde Banksy'nin tarzında ortaya çıkan duvar resimleri, Ukraynalıları gerçek kimliğini hala gizli tutan İngiliz sokak sanatçısının savaştan harap olan ülkeyi ziyaret ettiği düşüncesine sevk etti.

Borodyanka'da bulunan ve kaynağı sanatçı tarafından teyit edilmeyen bir başka duvar resminde ise küçük bir çocuğun judo üniforması giyen bir adamı yere fırlattığı görülüyor.

Bu da, yakın dövüş sanatları meraklısı olan Rus lider Vladimir Putin'e olası bir gönderme olabilir.

30 yaşındaki Ukraynalı gazeteci Bogdan Mashay, "Küçük bir çocuk yaşlı bir adama karşı ve adam yenildi. Banksy'nin burada, Borodyanka'da olması inanılmaz." sözleriyle heyecanını dile getirdi.

Ünlü sanatçının Instagram paylaşımı 2 milyona yakın beğeni aldı ve iletiye on binlerce kişi yorum yaptı.

AFP

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104