Belgesel heyecanı Limasol'da başladı

banner37

13. Belgesel Festivali, Agnès Varda + JR’nin “Mekanlar ve Yüzler” filmiyle açıldı

Belgesel heyecanı Limasol'da başladı

Murat OBENLER

Kıbrıs’tan ve dünyada yılın en iyi ve en çığır açan belgesellerinin bazılarının buluşacağı Limasol Uluslararası Belgesel Film Festivali (LIDF) 13. kez Limasol’da başladı. Her yıl ağustos ayı başında gerçekleşen ve en yeni belgesel filmleri Kıbrıslı sinemaseverlerle buluşturan festivalin coşkusu bu yıl 1 Ağustos Çarşamba gecesi Evagoras Lanitis Merkezi’nde gösterilen Agnès Varda + JR’nin “Mekanlar ve Yüzler-Faces Places” filmiyle başladı.

Brave New Culture tarafından düzenlenen, Güney Kıbrıs Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Hizmetleri tarafından desteklenen ve finanse edilen festivalde filmin öncesinde The Island Club işbirliğinde Sofronis Sofroniou’nun “Magnetic Bible” adlı kısa videosu gösterilirken filmin sonrasında da Ogoh-Ogoh adlı törensel performans gerçekleşti.

Agnès Varda+ JR’den mekanlar yüzler ve imgelere yolculuk

Bu yıl Oskarlarda En İyi Belgesel Film Kategorisi’nde aday da gösterilen ve 90 yaşına basmış Fransız sinemacı-fotoğrafçı Agnès Varda ile genç fotoğrafçı JR’nin Fransa’nın farklı yerlerinde tanıştıkları insanların büyük fotoğraflarını çekerek oradaki yapılarda dev boyutlarda sergileme timeline dayanan yolculuğunu anlatan “Mekanlar ve Yüzler” gerek insanın geçmişi ve bugününde önemli yere sahip imgelerin ve imajların zihinde yarattığı etkiler gerekse de o imajların toplumda yarattığı etkiyi sorguluyor. İki sanatçının farklı bakış açılarını da birleştiren belgesel, Varda’nın sinema kariyeri boyunca tanıştığı sinema dünyasının önemli isimlerine yaptığı atıflarla da ayrı bir keyif veriyor.

Yeliz Şükrü’nün “Fetine’yi Ararken” belgeseli 3 Ağustos Cuma

Kıbrıs’tan bir ortak yapım olmak üzere 4 filmin yer aldığı festivalde Kıbrıslı Türk yönetmen Yeliz Şükrü’nün “Fetine’yi Ararken” adlı belgeseli 3 Ağustos Cuma gecesi saat 20.30’da Kıbrıs Galasını yapacak. Bir zamanlar Kıbrıs'a yerleşmiş olan Avustralyalı bir Kıbrıslı olan Pembe Menteş’in, evliliğe zorlanarak Filistin'e gönderilen ve ailesinin hiçbir zaman tekrar görüşemediği büyük teyzesi Fetine Memiş’in kaderini bulmak için çıktığı trajik olduğu kadar umut dolu yolculuğu anlatan film, Kıbrıs Türk Toplumu’nda küçük yaşta para karşılığı “Araplara Satılan Kızlar”ın benzer hikayelerini de seyirciye aktarıyor.
 Program:

3 Ağustos Cuma: The Distant Barking of Dogs (90') ,Missing Fetine (75') , Minding the Gap (93')

4 Ağustos Cumartesi: The Price of Everything (105'),HLA (60') , Silvana (95')

5 Ağustos Pazar: Birth Days (60'),  I Am Not Your Negro (93'), Obscuro Baroco (60')

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER