Berlinale 20 Şubat-1 Mart 2020 arasında 70.yaşını kutlayacak

banner37

Berlinale  20 Şubat-1 Mart 2020 arasında 70.yaşını kutlayacak
banner90
banner99

Bu yıl 70.yılını kutlayacak olan Berlin Uluslararası Film Festivali(BERLİNALE) kapsamındaki çeşitli bölümlerle ilgili detaylar yavaş yavaş belli oluyor. Oyuncu ve tiyatrocu Samuel Finzi’nin açılış ve kapanış törenlerini sunacağı 70.Berlinale 20 Şubat-1 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Yeni tepe yöneticileri M.Rissenbeek ve C. Chatrian

Bu yılki festivale üst yönetim kadrosunda değişiklikle girilecek ve uzun yıllar festival direktörlüğünü üstlenen Dieter Koslik görevi İdari Yönetici olarak Mariette Rissenbeek ve Sanat Yönetmeni olarak Carlo Chatrian’a bıraktı.

Onursal Altın Ayı ödülü Helen Mirren’e verilecek

Festival yönetimi 70. festivalde Yaşam Boyu Başarı için verilen Onursal Altın Ayı ödülünü 50 yılı dolduran kariyerinde Golden Globe ve Oskar heykelciği de dahil birçok önemli ödülü sığdıran, etkileyici oyunculuğu ve karizması ile hem Amerikan hem de İngiliz sinemasındaki oyuncu olarak yer alma özelliği ile de farklı bir yere sahip olan, gerek sinema gerekse tiyatro sahnesinde her geçen yıl daha da başarılı bir sanatçı kimliğine sahip olan Helen Mirren’e verecek. Ödül 27 Şubat 2020 tarihinde Berlinale Palast’da düzenlenecek törenle  başarılı sanatçıya takdim edilecek.

“Mirren güçlü oyunculukları ile herkesi etkileyen, güçlü kişiliğe sahip bir sanatçı”

Mariette Rissenbeek, Helen Mirren’in güçlü oyunculukları ile herkesi etkileyen güçlü bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek özellikle Calendar Girls filmindeki Chris ve The Queen  filmindeki Queen Elizabeth II gibi zor karakterleri başarılı bir şekilde yorumlayarak herkesi kendine hayran bırakan büyük sanatçıya Onursal Altın Ayı ödülünü vermenin festival için büyük bir mutluluk olduğunu ifade etti.

Festival kapsamında  The Deutsche Kinemathek ile işbirliği içinde Helen Mirren’e saygı filmleri başlığında  şu filmleri gösterilecek: The Long Good Friday,1980, yön: John Mackenzie, “The Cook,  the Thief, His Wife & Her Lover” 1989,yön: Peter Greenaway, “The Good Liar”2019,yön: Bill Condon, “The Last Station”2009,yön: Michael Hoffmann,“The Queen” 2006,yön: Stephen Frears

Film bursları portalı “Berlin Film Residences”

Film bursları alanındaki bilgi birikimlerini ve ağlarını bir araya getirmek için bir işbirliği yaratmak amacıyla  Medienboard, Nipkow Programı ve Berlinale ortaklığında kurulan “Berlin Film Residences” portalı Medienboard tarafından desteklenen farklı burs programlarına genel bir bakış sunuyor.

Amerikan sinemanın önemli ismi King Vidor’un retrospektifi yer alacak

The Retrospective bölümünde ise Amerikan sinema tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Amerikan yönetmen,yapımcı ve senaryo yazarı King Vidor (1894-1982)tarafından 50 yılı aşmış kariyeri boyunca çekilmiş 35 film yer alacak.  

“Waxworks”filminin restore edilmiş dijital hali gösterilecek

The Berlinale Classics serisi ise Friedrichstadt-Palast’ta yer alacak  Paul Leni’nin yönettiği 1924 yapımı sessiz film “Waxworks”ün restore edilmiş dijital halinin gösterimi ile açılacak. Dünya prönmiyerini gerçekleştirecek restore edilmiş film sırasında, Elena Schwarz’ın yönetimindeki  Ensemble Musikfabrik’in yeni bestelediği müzikler de seslendirilecek.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75