Berlinale'de köpeklerle dolu açılış

banner37

68.Berlinale, Wes Anderson'ın animasyonu "Isle of Dogs" ile açıldı

Berlinale'de köpeklerle dolu açılış
banner8

Murat OBENLER /BERLİN

Dünyanın en önemli film festivalleri arasında yer alan Berlinale 68.kez Berlin’de başladı.68 yıllık Berlinale tarihinde bir ilk olan animasyon film ile açılan festivalinde tüm gözler yönetmen Wes Anderson'ın animasyonu "Isle of Dogs- Köpekler Adası” üzerindeydi. Marlene Dietrich Meydanı'ndaki Berlinale Sarayı'nda (Berlinale Palast) düzenlenen galaya aralarında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters, gazeteci Can Dündar, yönetmen Fatih Akın, aktris Tilda Swinton, aktör Bill Murray'nin bulunduğu çok sayıda siyasetçi, yönetmen,yapımcı ve oyuncu katıldı. Anke Engelke’nin sunuculuğunu yaptığı gecede ilk önce yarışmalı bölümlerin jürileri sinemaseverlere tanıtılırken daha sonra festival ana yarışma filmlerinden oluşan bir tanıtım gösterildi.Bakan ve Berlin Belediye Başkanı’nın birer konuşma yaptığu gecede sponsorlar da medyaya tanıtıldı.

“Kadın-erkek eşitliğini savunuyor,tacizlere yeter diyoruz”

Bakan Grütters  sinema sektöründe yaşanan taciz olaylarına dikkat çekerek gerek sektörde gerekse toplumda kadın-erkek eşitliğine ve sanatsal özgürlükleri her zaman savunacaklarına vurgu yaptı. Grünters “Yeter yeter demektir” diyerek tüm kadınların yanında olduklarını söyledi.

“Özgürlükler bazlı barışçıl bir devrim için doğru zaman”

banner134
Belediye Başkanı Michael Müller sinemanın her zaman şehirde yaşadığını ve din,dil,ırk,cinsiyet olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı olan bir şehrin belediye başkanı olarak insanların Berlinde birarada yaşadığı,özgürlükler bazında tekrardan birleşeceği barışçıl bir devrim için doğru zamanın olduğunu söyledi.

Gecede Berlinale Direktörü Dieter Kosslick de sahneye gelerek üç katlı Berlinale Palast sinemasını dolduran konuklara hoşgeldin diyerek çok güzel bir festival geçmesini diledi.

Dünya prömiyeri’ni Berlinale’de yaptı

Wes Anderson'ın ikinci animasyon filmi olan "Köpek Adası" yolsuzluklara karışan bir belediye başkanının koruyucu babalık yaptığı 12 yaşındaki Atari'nin hikâyesini anlatırken, "Biz kimiz?  Kim olmak istiyoruz?" sorularına yanıt arıyor. Sinemaseverler tarafından merakla beklenen filmin aynı zamanda dünya prömiyeri yapılmış oldu. Gece filmin bazı müziklerine imza atan Joji Hirota’nın ve ekibinin müzikleri eşliğindeki resepsiyon ile sona erdi.

 #MeToo tartışmalarını Berlinale’nin gündeminde

Festivalde kadınların günlük hayatta yaşadığı cinsel tacize dikkat çekmeyi hedefleyen #MeToo tartışmalarına da bir platform sunulacak. Berlinale kapsamında, sinema, televizyon ve tiyatroda cinsel tacizin ele alınacağı bir panelin düzenlenmesi planlanıyor. Bunun yanı sıra, film yapımcısı Daniela Elstner tarafından hayata geçirilen ve sinema sektöründe cinsel tacize uğrayan kadınların sesini yükseltmesini hedefleyen "Speak Up!" adlı projenin de tanıtımı yapılacak.

Gündüz seansında  ise"Isle of Dogs” üç kez basına gösterilirken aralarında  filmin senristi,yapımcısı ve yönetmeni Wes Anderson’un da bulunduğu oyuncular Bill Murray, Greta Gerwig, Jeff Goldblum Tilda Swinton and Bryan Crast’lı film ekibi basın toplantısı ile dünya basınıın önüne çıktı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75