Berlinale'de yarışma heyecanı başladı

banner37

15 Şubat’ta Wes Anderson imzalı “Isle of Dogs” ile açılan 68. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yarışma filmleri de galalarla seyirciyle buluşmaya başladı.

Berlinale'de yarışma heyecanı başladı
banner8

Murat OBENLER/BERLİN

Bir kez daha  dünya sinemasının buluşma yeri olan Berlinale’de hem uzun metraj filmler,hem belgeseller hem de kısa filmler  faklı bölümler altında seyircilerle buluşurken filmlerin oyuncuları dünya yıldızları da kırmızı halı geçişinde bir kez daha halkla kucaklaşıyorlar.

“Eva” ve “Isle of Dogs” öne çıktı

Ana Yarışma filmleri teker teker seyircinin karşısına çıkarken dünya prömiyeri ile film ekipleri de ilk kez seyirciyle buluşuyor. İlk gün  yönetmen Wes Anderson’un Isle of Dogs filminin ardından ilk üç günde sırasıyla yönetmenler David Zellner ile Nathan Zellner’in Damsel, yönetmen Marcelo Martinessi’nin Las Herederas, Yönetmen Alexey German Jr.’in Dovlatov, Yönetmen Benoit Jacquot’in Eva,Yönetmen Lance Daly’nin Black 47, Yönetmen Måns Månsson’un Toppen av ingenting (The Real Estate)ve Yönetmen Christian Petzold’un Transit adlı filmleri Berlinale’de dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi.

Sessizlik de devrimsel bir hareket olabilir

Yarışmaya ek olarak Berlinale özel bölümüde gösterilen Las Kraume’nin yönettiği  "The Silent Revolution" ("Das schweigende Klassenzimmer") de seyircinin beğenisini alan filmler arasındaydı. 1956’da Macaristan’da Sovyet tanklarına karşı başlayan ayaklanmanın Berlin’deki bir lise sınıfında okuyan öğrenciler üzerindeki etkisi ve Sovleyler  kontrolündeki Doğu Berlin’deki sınıflarında derslerden önce iki dakika sessizlik eylemiyle başlayan gerilimli olayları beyazperdeye aktaran  film baskıdan kurtulmaya çalışan Almanya’nın sancılı demokratikleşme dönemlerine denk geliyor. 

banner134
Rupert Everett’in son filmi “The Happy Prince” de Berlinale’de  özel gala yapan film başka bir film oldu.

Kim Ki-duk’dan Kore’ye yönelik barış umudu

Güney koreli yönetmen Kim Ki-duk da son filmi  “Human, Space, Time and Human,” ile özel bir gösterimle seyirciyle ilk kez buluşmuş oldu. Duk filmi yanında Pyeongchang Kış Olimpiyatarı vesilesi ile başlayan Kuzey-Güney Kore arasındaki yumuşama ve yakınlaşma ilişkisinin giderek artmasını ve halihazırda aralarında savaş pozisyonu olan iki ülkenin tansiyonun giderek düştüğü ve iki normal ülke olarak bundan sonra yaşayabilmelerini umut ettiğini de kaydetti.

Huppert : “Kadınların güçlü sesini ortaya koymaya çalışıyorum”

Ünlü Fransız aktris Isabelle Huppert bir fahişeyi canlandırdığı “Eva” filminin basın toplantısında sinema sektöründeki kadınların istisman ve taciz konularında ses çıkarmalarının çok sevindirici olduğunu söyleyerek bu mücadeleyi desteklediğini kaydetti. Huppert “Benim bir kadın olarak sinema yapma sebeplerimden biri de kadınların güçlü sesini ortaya koymaktır. En sonunda kadınlar ses verdi ve bu gelecek için bir umuttur.” dedi.

İspanyanın unutturulmaya çalışılan geçmişiyle kayıp yakınları üzerinden yüzleşen film

Belgesel Panorama bölümünde gösterilen yönetmenler Almudena Carracedo ve Robert Bahar’ın İspanya-Amerika ortak yapımı belgeseli “The Silence of Others-Ötekilerin Sessizliği” seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. Franko’nun diktatörlükle yönettiği İspanya döneminde işlenen katliamlar,tecavüzler,kaybedilen kişiler ve kayıp insanların yakınlarının çığlığı olan filmde 1977 yılında parlamentoda çıkarılan af yasası ile affedilen bu suçlu kişilere karşı yürütülen mücadele ve devam eden mahkeme süreçleri anlatılıyor. Pedro Almadovar’ın yapımcılığını üstlendiği filmin prömiyeri sırasında oldukça duygusal anlar yaşanırken unutturulmaya çalışılan acılarla dolu bir geçmiş ile bu acılar üzerinden ikiye bölünmüş bir toplumu resmeden bu 7 yıllık çalışma sonunda ortaya çıkan filmin adını 2018  yılında daha çok duyacağız.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75