banner6

Berlin'de sinema, soğuğa galip geldi

banner37

Sinema dünyasının ünlüleri, 67’nci kez kırmızı halıda buluştu

Berlin'de sinema, soğuğa galip geldi
banner150 banner151 banner143

Murat OBENLER (Almanya)


   Bu yıl 67’nci kez düzenlenen Berlin Film Festivali, çok soğuk günlere denk geldi.

   Gündüz eksi 2 ve gece eksi 6 olan hava sıcaklığına rağmen 11 günlük festival, 9 Şubat Perşembe günü başladı. Festivalin ilk gününde Uluslararası Jüri Başkanı Hollanda asıllı yönetmeni Paul Verhoeven ve diğer jüri üyelerinin katıldığı basın toplantısı düzenlendi, Berlinale Palast önündeki kırmızı halı geçişi ve sonrasında Berlinale Palast büyük salonda açılış seremonisi güne damga vurdu.

Festival, Nazi Almanyası eleştirisiyle başladı
  
Toplamda 73 ülkeden 454 filmin gösterileceği dünyanın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale), oyuncu Anke Engelke’nin sunuşuyla gerçekleşen açılış seremonisiyle kapısını açtı.

   Alman sinemaseverler aralarında Richard Gere, Veronica Ferres, Wim Wenders, Mehr Davon, Fatih Akın, Sibel Kekilli’nin de bulunduğu yüzlerce oyuncu ve yönetmenin geçiş yaptığı kırmızı halıya, soğuğa rağmen yoğun ilgi vardı.

   Devlet ve federal hükümetin Kültür ve Medya Komiseri Prof. Monika Grütters, Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, Jüri Başkanı Paul Verhoeven ve Festival Direktörü Dieter Kosslick açılış konuşmalarında göçmenlik politikası ve Avrupa’nın göçmenlere bakışına odaklanıldı. Festivalde daha sonra açılış filmi olarak seçilen Etienne Comar’nın biyografik film “Django”nun gala gösterimi yapıldı.

Müller: Sınırları yıkan bir halk olarak  göçmenlerle aramıza sınırlar koymamalıyız
    Berlinale’nin siyaset yapmadığını ama siyasi filmlere de oldukça yer verdiğini belirten Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, siyasetin dışında olduğu bir dünya düşünemediğini ifade etti.

   Dünyanın sinema insanlarının 11 gün boyunca Berlin’de buluşacağını kaydeden Başkan Müller, özellikle Avrupa Film Fonu’nun da varlığıyla tüm Avrupa sinemasının önemi bir film üretim ayağı haline geldiklerini vurguladı. Doğu ve Batı olarak ayrı bir şekilde yaşayan Berlin halkının zamanında sınırları yıktığını ifade eden Müller, “Sınırları kaldıran bir halk olarak ülkeme ve şehrimize kadar gelen göçmenlerle de aramızdaki sınırları kaldırmak gerekir.  Avrupa halkları da göçmenlere sınırlar koymamasını istiyorum. Sınırlar insanlar arasındaki kültür paylaşımlarını engellediği için ayrıştırıcı özelliğe sahiptir” dedi.

Trump’un göçmen politikasına jüriden eleştiri
   Gündüz gerçekleşen uluslararası jüri basın toplantısında ise ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenlerle ilgili politikalarına eleştiriler geldi ve insanların bu politikalara karşı şimdiden direnişe başladığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 13:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110