Bir ada, adalılar ve bir mutfak; “Ada Mutfağımız”

banner37

Kıbrıs Mutfağı alanındaki kültür elçilerimizden Zekai Altan, yeni kitabını tanıttı

banner87
Bir ada, adalılar ve bir  mutfak; “Ada Mutfağımız”
banner99

Murat OBENLER

   Ülkemizde yazdığı kitaplar, makaleler, TV programları, yetiştirdiği insanlar, eko/agro turizm alanında yaptığı devrimsel çalışmalar, perma-kültür alanında yaptığı yenilikçi çalışmalar, çocuklara yönelik gerçekleştirdiği önemli uygulamalı kültürel eğitim çalışmalarıyla tanınan Zekai Altan, Türkçe-Rumca ile İngilizce olmak üzere üç dilde basılan “Ada Mutfağımız-Tarihsel Süreç İçerisinde Otantik Kıbrıs Mutfağı” kitabını Lefkoşa Ara Bölgedeki Dayanışma Evi’nde tanıttı.

   Gazeteci Hasan Kahvecioğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen tanıtım toplantısında kendisi ve eşi Kader hanımın hazırladığı atıştırmalıklardan içeceklere, tanıtım filminden konuşmalara, kitabın içeriğinden sohbetlere her şey Kıbrıs kültürü kokuyordu.


   KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, YDÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülen Saner, arkeolog ve araştırmacı Anna Marangou, Gurme- Araştırmacı - GAÜ Gastronomi Bölümü öğretim üyesi Mustafa Şah ve gazeteci Kyriakos Pierides’in de birer konuşma yaptıkları geceye adanın her iki tarafından kitapseverler ve gazeteciler katıldı.

Altan: Dünyada bir Kıbrıs adası, bir Kıbrıslı ve bir Kıbrıs Mutfağı var
   Zekai Altan, çeşitli nedenlerle erozyona, yozlaşmaya ve unutularak kaybolmaya yüz tutmuş adamız kültürünün kayıt altına alınmasını, sahiplenilmesini ve sürdürülmesinin sağlanması amacıyla bu temel kitabı hazırladığını söyledi.

  Altan, dünyada bir Kıbrıs Adası, bir Kıbrıslı ve bir Kıbrıs Mutfağı olduğunu hatırlattı.
   Altan şöyle devam etti:

   “Ada halkının ortak veya benzer bir mutfağı yoktur. Ada halkı aynı mutfağa sahiptir. Teolojik farklılıklar olsa bile sözü ile, dili ile, geleneği ve göreneği ile yüzyıllardan beri var olan ve oluşan bir mutfak ve kültürünün öyküsünden bahsediyoruz. Ada mutfağımız dün oluşmadı, yüzyıllardan beridir çeşitli etkilenişimler sonrası doğmuştur. Mutfak tam anlamıyla kültür demektir. Biz kendi kültürümüzü koruma, yaşatma, bugünlere ve gelecek kuşaklara aktarma mücadelesi veriyoruz. Bu kitap da bu mücadeleye destek olacak kalıcı bir eserdir.

Bu kültürü hissedelim, yaşayalım ve yaşatalım. Kitap ta bir dayanışma örneği oldu. Kitaba katkı koyan herkese de teker teker teşekkür ederim.”


   Altan konuşmasını “Kitabı kültürümüzün farkındalığını, sahiplenilmesini ve ada genelinde uygulanacak ortak eğitim ile kısa ve uzun vadede yaşam boyu olumlu sonuçları getireceği gerçeğinden hareket edilerek yazdım” diyerek sonlandırdı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108