banner6

'Bir Daha Yaşanmasın'

banner37

Fadıl Çağda ‘Cinayetlerle Susturulan Toplum’ adlı kitabında unutulmuş tarihi olayları insanların belleğine kazımak istedi

'Bir Daha Yaşanmasın'
banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

Politikacı ve araştırmacı-yazar kimlikleriyle tanınan Fadıl Çağda’nın ikinci kitabı Khora Yayınları'ndan çıktı.

Tarihimizin bilinmeyen yönlerini ve silah zoruyla gizlenen gerçekleri anlatan kitap, ‘Bir Daha Yaşanmasın’ alt başlığıyla dikkat çekiyor.

Halkın kanayan yarası haline gelen, bir çok sorunu kaleme alan Fadıl Çağda, 1 Mayıs 1958 tarihinden başlayarak, unutulan olayları gün yüzüne çıkarıyor.

Tanıtım etkinlikleri

Fadıl Çağda, kitabını Lefkoşa, Mağusa ve Girne’de tanıttı. İmza ve söyleşi günlerine büyük ilgi vardı. Sorulan sorulara da içtenlikle cevap veren Fadıl Çağda, yazmaya ne zaman ve nasıl karar verdiğini şöyle anlattı:

“1981’de milletvekili oldum ve üç dönem görevimi yerine getirdim. Son dönem tamamlanmadan 13 milletvekiliyle birlikte mecliste yemin etmeyerek milletvekilliğinden vazgeçtik. Böylece toplumda mücadelenin değişik bir boyutta gelişmesine katkıda bulunduk. Görevi bıraktıktan sonra ne yapabileceğimi düşündüm ve ender bildiklerimi kaleme almaya karar verdim”.

İnsanların belleğine kazımak istedi

Fadıl Çağda, ilk kitabını geçtiğimiz yıl yayımladı. Kitabının ismi “Batmayan Uçak Gemisi”. Kitapta milletvekilliği döneminde karşı karşıya kaldığı olayları verdiği mücadeleleri yazdı.

Çalışmanın devamına ikinci kitabında yer verdi.

“Elimdeki bilgileri derleyerek, topluma tabu gösterilen bir takım olayları güncelleştirdim. Bu konuları kamu önünde tartışmayı, topluma karşı bir görev bildim. Bu vesileyle elimdeki bilgileri derleyerek ‘Cinayetlerle Susturulan Toplum’ kitabımı yazdım.

‘Bir Daha Yaşanmasın’ cümlesini de alt başlık olarak koydum. Toplumda bir daha yaşanmasını istemediğimiz olayları, insanların belleğine kazımak istedim. Bu çerçevede bu çalışmayı kitaplaştırdım ve toplum değerlendirmesine sundum”.

Yapılanlar yazılıp dile getirilmeli”

Khora Yayınları’nın 48’inci kitabı olan “Cinayetlerle Susturulan Toplum” 172 sayfa. Tarih türünde yazılan bu eser, geleceği daha iyi görebilmek, tarihi doğru şekilde değerlendirmek için mutlaka okunmalı.

Fadıl Çağda da tarihte yaşanan olayların kalem alınması gerektiğini ve kendi bilgilerini de paylaşmaya devam edeceğini şöyle anlattı:

“Toplumumuzda en büyük eksiklik yazılı bilgilerin olmayışıdır. Sözlü çalışmaların veya sözlü ifadelerin yanında mutlaka geleceğe yönelik yazılı belge bırakmamız gerekiyor.  Yaşım elverdikçe kendi materyallerimi derleyip. Geleceğe bir belge olarak bırakmak isterim. Yaşanılanları toluma en iyi şekilde ifa edebilmeli diye düşünüyorum”.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 14:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104