Birincilik, “Girne Düştü” eserinin

banner37

Işık Kitabevi, en çok satılanlar listesini açıkladı

Birincilik, “Girne Düştü” eserinin
banner90
banner8

   Işık Kitabevi, 29 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında en çok satan Kıbrıs ve Dünya kitaplarındaki ilk beşi açıkladı.

   Haftanın en fazla satan Kıbrıs Kitapları (ilk 5) başlığıyla yayınlanan listede birincilik, Neoptolemos Kotsapas’ın kaleme aldığı “Girne Düştü” kitabının oldu.

   Alaşiya Yayınları’ndan (Galeri Kültür) 2015’de çıkan kitap, 336 sayfa.

   Editörün kitap için yazdığı not ise şöyle;

   “Kitabın kapsamı, 20 Temmuz ve sonrasında Girne, Karavas, Lapta'da yaşananlar ile onları yaşayanların tanıklığı ile sınırlıdır. Yaşadıkları coğrafyada işgalin ilk dalgasıyla yüzleşen, 'ateşin düştüğü yer'deki insanların doğrudan işittiğimiz çığlıklarıdır..."

   Kıbrıs kitaplarında en çok satanlar listesinde yer alan diğer kitaplar ise sırayla şöyle; Halil M. Güven / Anılarımızdaki Ailemiz ve Kıbrıs’ın Son 90 Yılı; Niyazi Kızılyürek / Ulus Kaçağı; Marie-Louise Winbladh / Kıbrıslıların Kökeni (Arkeoloji ve Genetiğin Bilimsel Verilerinde); Antoine de Saint-Exupery / Güçük Prens - Kıbrıs Türkçesi.

Dünya kitapları

banner134
   Işık Kitabevi’nin en çok satılan dünya kitaplarındaki liste sırası şöyle: Mevlana Celaleddin-i Rumi / İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara; İbni Arabi / Kimi Seviyorsan Herkesin Yüzünde Onu Görürsün; Şems-i Tebrizi / Kalbinde İyilik Biriktirenin Yolu Hep Açıktır; Nermin Bezmen / Unutkan Aşk; Osman Balcıgil / En Hüzünlü Eylül.

   Destek Yayınlarından çıkan ve Işık Kitapevi dünya kitaplarında en çok satanlar lisesinde birinci sırada olan

İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara eserini yazarı Mevlana Celaleddin-i Rumi, derleyeni ise Hakan Mengüç.

   Kitabın tanıtım bülteni ise şöyle;

   “Aşk nasip işidir, hesap işi değil. Aşk adayıştır, arayış değil. Sen adanmış ve yanmışsan bu uğurda, aşk sana uzak değil.”

   Dünyanın en çok okunan sufisi Mevlana, “Allah’a ulaşacak pek çok yol var. Ben Aşk’ı seçtim...” derken bir “adanmışlık” metaforu olarak aşkı koyar karşımıza.

   Aşk, yaşam boyu süren bir anlam arayışı ve anlam deneyimidir onun açısından.

   Mevlana’ya göre, içinde aşk barındırmayan bir kalp ya deliye aittir ya da ölüye...

   Ney enstrümanını insanoğlunun yaradılışıyla özdeşleştiren büyük sufinin Mesnevi adlı yapıtının ilk on sekiz beyti kâinatın sırlarıyla dolu olması bakımından çok kıymetlidir. Bu kitapta aşkla değer bulan hayat penceresinden kâinatın sonsuz sırlarını izliyor olacaksınız”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75