banner6

'Birlikte' ilk kez gösterildi

banner37

.asi. Production tarafından hazırlanan “Birlikte” isimli sözlü tarih çalışması, dün Arabahmet Kültür Evi’nde gösterildi. İlk kez seyirciyle buluşan belgesel, Kıbrıs’ın kuzeyinden ve güneyinden seyircilerin katılımıyla izlendi.

'Birlikte' ilk kez gösterildi
banner151 banner143

.asi. Production’dan Mine Balman & Besim Baysal tarafından yapılan açıklamaya göre, belgeselde; Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar açısından ele alınan ve yorumlanan Kıbrıs’ın çatışmalı dönem, bu kez arada kalmış olan Kıbrıslı Ermenilerin gözünden aktarıldı.

20. yüzyılın başından itibaren dünyanın dört bir tarafına dağılan Ermenilerin, Kıbrıs’a da yerleşmeleri, adamıza çeşitli zanaatlar getirmeleri, Türkçeyi etkin şekilde kullanabilmelerinden dolayı Kıbrıslı Türklerin yaşadığı mahalleleri yaşam alanı olarak belirlemeleri, Kıbrıslı Türklerle birlikte güzel komşuluklar kurmaları, iş yapmaları ve birlikte emek mücadelesi vermeleri, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında artan milliyetçiliğin sonucunda; dükkanların/sokakların yakılması ve Lefkoşa’nın dikenli tellerle bölünmesi, Kıbrıslı Ermenilerin evlerini terk etmek zorunda kalması da anlatıldı.

60 dakikalık belgesele emek verenler şöyle:

“Yapım: .asi. Production 
Proje: Mine Balman ve Besim Baysal
Yönetmen-Montaj: Mine Balman 
Işık: Besim Baysal 
Transkript: Besim Baysal
Seslendirme: Aslı Murat 
Çeviri: Yeşer Özdenya Cambaz 
Redaksiyon: Alexander- Michael Hadjilyra”

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 14:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104