banner6

“…Bulut Halinde Bir Zaman”

banner37

Kıbrıslı Türk şair, yazar Mehmet Kansu’nun şiir, öykü, anlatı, deneme ve çeviri türlerini bir araya getirdiği yeni kitabı yayımlandı

“…Bulut Halinde Bir Zaman”
banner8

Aliye ÖZENCİ
 

Kıbrıslı Türk şair yazar Mehmet Kansu’nun birden çok yazım türünü bir araya getirdiği “…Bulut Halinde Bir Zaman” isimli kitabı yayımlandı.

“Ağaç için yazınsal türler” alt başlığıyla çıkan 80 sayfalık kitapta şiir, öykü, anlatı, deneme ve çeviriler yer alıyor.

İnci Kansu’nun “Zeytin Ağacı” isimli çalışmasından bir ayrıntı kitabın kapak fotoğrafı olarak kullanıldı. Kapak düzeni İnce Kansu ve Safiye Özyürekliler’e ait.

Farklı yazım türlerinin yer aldığı kitapta, Mehmet Kansu’nun 1959’da günümüze kadar yayımlanan kitapların listesi ve KIBRIS Gazetesi Yayın Yönetmeni Uğur Kaptanoğlu’nun çektiği bir fotoğraf karesi bulunuyor.

Kansu, teması hayat olan şiir, öykü, anlatı, deneme ve çeviri türlerini bir kitap’ta derlemesinin nedenini “İnsanlar hep bir koşuşturmaca içerisinde, dolayısıyla uzun yazılar okuma zamanları da olmuyor… Bu nedenle onlara kısa ve kolay okunabilecek bir eser sunmak istedim” diyerek açıkladı.

Kıbrıslı Türk şair yazar Mehmet Kansu’yla kitabı üzerine çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik.


“İnsanları okumaya teşvik etmek”

Kansu, “…Bulut Halinde Bir Zaman” kitabında birden fazla türün yer aldığını belirterek “Bu çağda insanlar hep bir koşuşturmaca içerisinde ve zaman yetmiyor… Hal böyle olunca, uzun yazılar okumakta insanı yoruyor. Bunları göz önünde bulundurarak insanlara rahat, sıkılmadan okuyabileceği, sevebileceği birden fazla türü bir araya getirerek sunmak istedim” dedi.

banner134

Televizyon, akıllı telefon ve buna benzer yeni teknolojilerin okumayı azalttığına dikkat çeken Kansu, insanları okumaya teşvik edecek bir kitap sunmak için bu yola çıktığını belirtti. Kansu, “Bu nasıl olacaktı! Okuyucunun sevebileceği, hayatını çok meşgul etmeyecek kısa, ama keyif de alabileceği bir eser olmalıydı. Yaklaşık 1 yıl süren bir çalışma sonunda daha farklı türlerin yer aldığı bir seçkiyi yayıma hazırladım” dedi

Kansu, Kıbrıs’ta toplumun, geçmişten günümüze gelinceye kadar, çok şey görüp geçirdiğini, bugünden aynı durumda olduğumuza dikkat çekerek, “Toplumda birçok olumsuzluklar var. Çağdaş hayatın getirdikleri dışında sosyal, politik, psikolojik sorunlarda yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sorunlar içerisinde bir de yaşamda var olma savaşını sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Bütün bunların bir araya gelmesiyle okumak için zaman kalmadığını ve toplumun daha çok görsele yöneldiğini belirten Kansu, “Anlattığım durumlardan dolayı vaktimizin az olduğundan görsele daha yatkınız ama tembel değiliz” ifadelerini kullandı.

Tema: Hayat

Mehmet Kansu, “…Bulut Halinde Bir Zaman” kitabının temasının hayat olduğunu belirterek “Gabrıel García Márquez: Anlatmak İçin Yaşamak!” sözünü hatırlatarak, kitabının içeriğini anlatmaya devam etti:

“Bir şey anlatacaksanız yaşamış olmanız gerekiyor. Açlıkla veya savaşla ilgili bir yazı yazacaksam, bunu yaşamam, bilmem ve hissetmem gerekiyor. Kaleme aldığım yazılarda hayatın içinden birebir yaşanmış olaylardır…

Bazen de fark etmediğimiz, umursamadığımız duygular ve olaylar yaşıyoruz, onlarda bilinç altına yerleşiyor. 

Farkında olmadığımız duygular ve düşünceler sevinçler mutluluklar ansızın yüzeye çıkıyor ve kelimelerle kağıtlara aktarılıyor”.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104