Bundan sonra Altın Koza, başka bir Altın Koza olacak

banner37

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, sanatçılardan oluşan yönetim kuruluyla daha çok sinemanın nitelik boyutu için uğraşacak. Açılışta konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar, şu vurguyu yaptı

Bundan sonra Altın Koza,  başka bir Altın Koza olacak
banner99

Murat OBENLER/ADANA

   26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile Orhan Kemal Emek Ödülleri’nin verildiği törenle başladı.

   Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın evsahipliğinde gerçekleşen geceye bazı Adana milletvekilleri, iş insanları, akademi dünyasından seçkin öğretim görevlileri, festival jürileri, sinema sanatçıları ve davetliler katıldı.

   Karalar, “Ben film festivali deyince Cannes Film Festivali'nden sonra Adana Altın Koza Film Festivali derim.  Bundan sonra Altın Koza, başka bir altın koza olacak” dedi.

Xie Fei, Derya Ergün ile Erdoğan Engin ödüllerini aldı

   HiltonSa-Riverside’da yer alan gecede 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' Berlin Film Festivali'nde 'Altın ve Gümüş Ayı' ödüllerini alan Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei'ye ve Orhan Kemal Emek Ödülleri makyaj sanatçısı Derya Ergün ve görüntü yönetmeni Erdoğan Engin'e verildi. Altın Koza’nın Türkiye'de cinsiyet eşitliğini sağlamak için başlatılan 5050×2020 taahhüdünü imzalayan ilk festival olduğu da anons edildi.

Karalar: Kültür ve sanata önem veriyoruz
   Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye’de sinema deyince Adana, Adana deyince de sinemanın akla geldiğini söyleyerek bereketli toprak Adana’nın, Türkiye ve dünya çapında oyuncular, sinemacılar yetiştirdiğini kaydetti.

banner134
   Adana’nın sinema kenti olduğunu söyleyen Karalar, şöyle dedi:

   “Ben film festivali deyince Cannes Film Festivali'nden sonra Adana Altın Koza Film Festivali derim. Ben taze bir belediye başkanıyım. Öncesinde Seyhan ilçe belediye başkanıydım. Altın Koza’yı çok önemsiyoruz. Bu yıl ehil ellere teslim ettik. En güzeli olsun istedik, size yakışanı istedik. Yönetim kurulunu sanatçılardan seçtik. Menderes Samancılar dahil hiçbiri de bizi kırmadı.

 Bundan sonra Altın Koza, başka bir altın koza olacak. Adana her halükarda kültür ve sanata çok önem veriyor. Kültür ve sanat barış demektir, kardeşlik demektir. Bir yerde kültür ve sanat yoksa barış yok demektir. Spordan sonra sinema gibi, sanat gibi çok değişik insanları bir araya ne var? Hiç olmadığı kadar sanata ve sinemaya destek vereceğiz. Her zaman yolumuz Mustafa Kemal Atatürk yoludur. Muassır medeniyet sanatsız düşünülemez”.

Yılmaz: Dünyayı sadece kültür ile sanat kurtarabilir

   Ulusal Film Yarışması Jüri Başkanı oyuncu Serra Yılmaz ise kültür ve sanatın dünyayı kurtaracağını kaydederken, şunları söyledi:

   “Sizler ekranda sadece bizi görüyorsunuz ama biz oralara gelene kadar çok insanın büyük emeği geçiyor.

Bu festivale bir sürü emek veren arkadaşlarımız var. Bu festivalin bir sürü görünmeyen kahramanı var. Festivalimiz dünya için çok parlak bir dönemde yer almıyor. Hem dünya hem de ülkemiz için ama ben şuna inanıyorum ki, dünyayı sadece ve sadece kültür ile sanat kurtarabilir.

Bu dönemlerde kültür ve sanat bütçelerini kısmak değil arttırmak gerekiyor. Sinemayı sevdiğiniz bize destek olduğunuz için gönülden teşekkür ediyorum. Sinemanın bir şenlik olması özelliğini devam ettirelim”.
   Festivalin ilk gününde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlında milletvekilleri, Altın Koza A.Ş. yönetim kurulu ve festival yürütme kurulu üyeleri, sinemacılar ve sanatseverlerden oluşan bir heyet Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75