Büyük Han'da sahaf

banner37

Lefkoşa’nın tanınmış simalarından Ali Yapıcıoğlu, emekli olduktan sonra okuduğu kitapları hobi amaçlı satmaya karar verdi…

Büyük Han'da sahaf
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

 Ali Yapıcıoğlu, Lefkoşa’da Büyük Han’ın tanınmış ve sevilen isimlerinden...

Yıllardır Büyük Han’da sahaflık (eski kitap satıcısı) yapan Yapıcıoğlu, çocuk yaşlardan itibaren okuduğu kitaplarını özenle sakladı.

İnşaat müteahhitliğinden emekli olan Yapıcıoğlu, evinde kurduğu küçük kütüphanesindeki kitapları halka hizmet etmek amacıyla ucuz fiyata satmaya karar verdi.

Büyük Han’da hobi olarak başladığı iş, onun gelir kaynağı haline dönüştü.

Meraklıları çok

Kitap okumayı hayatın bir parçası haline getiren Ali Yapıcıoğlu, 1944 doğumlu. Okuduğu tüm kitapları ikinci el kitap meraklılarıyla paylaşma kararını şöyle anlatıyor:

banner134
“Evde oturmak bana göre değildi. Ben de kendime bir uğraş, meşguliyet bulmak için okuduğum kitapları ucuz fiyatlarla ikinci el meraklılarına satmaya karar verdim.  10 yıldır Büyük Han’da sahaf dükkânını çalıştırıyorum”.

Ali Yapıcıoğlu’nun arşivinde Türkçe, İngilizce ve Rumca yazılmış kitaplar yer alıyor. Her yaşta müşterileri olmasının yanı sıra yabancıların da ilgisi olduğundan söz ediyor. Yapıcıoğlu, dükkânında en çok güncelliğini koruyan romanların satıldığını söyledi.


Kitap hazırlığında

Ali Yapıcıoğlu’nun arkadaşlarıyla ortak yayınladığı “Kıbrıs Türk Posta Tarihi” isimli kitabı var.

Kitap, posta pul koleksiyonlarını konu alıyor. Koleksiyonculuğa başlamak isteyenlere temel bilgi veren bir kitap.

   Yapıcıoğlu, ilerleyen zamanlarda yine posta pullarını konu alacak, kendi araştırmalarını ve bilgilerini harmanlayacağı kitabının da hazırlık aşamasında.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75