banner6

Büyükkonuk'ta büyük kültür şenliği

banner37

Yılda iki kez geleneksel olarak düzenlenen “Büyük Eko Gün” binlerce yerli ve yabancı kişinin katılımıyla dün gerçekleştirildi.

Büyükkonuk'ta büyük kültür şenliği
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Büyükkonuk Belediyesi’nin yılda iki kez geleneksel olarak düzenlediği “Büyük Eko Gün” binlerce yerli ve yabancı kişinin katılımıyla dün gerçekleştirildi.

Eko Gün etkinliğinde, köy sokakları, buram buram Kıbrıs koktu.

Köy girişine konulan buhurdanlığa atılan zeytin dalıyla tütsülenen binlerce katılımcı, daracık sokaklarda gezinirken her stantta Kıbrıs’ı yaşadı.

“Hobbalara gidelim, cille tomofili Büyükkonuk’a” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, ürettiklerini satışa sunan köylüler gelir elde etti, yüzleri güldü.

Yerli halkın yanı sıra çok sayıda turisttin hayran kaldığı etkinlikte ayrıca, halk dansları ve müzik dinletisi de yapıldı. Özellikle turistler, Kıbrıs şarkılarıyla coştu, kendilerini müziğin ritmine bıraktı.

Ana sponsor Telsim

Ülkeye özgü el işleri, ekolojik, organik yiyecek ve içeceklerin, yöresel el işleri, hamur işleri, giyecek ve çiçek satışlarının yapıldığı etkinlikte, bu yıl birincisi düzenlenen Uluslararası Akdeniz Slowfood Festivali’ne de ev sahipliği yaptı.

Kıbrıs kültürünün yaşatılıp, gelecek nesillere tanıtılması amaçlanan ve ülke için büyük önem taşıyan etkinlik, Telsim ana sponsorluğunda düzenlendi.

Öte yandan, Eko Gün’de start verilmesi planlanan balonla uçuşlar, hava şartları nedeniyle iptal edildi.

Siber: Bu güzel ülkeyi korumak boynumuzun borcu

Meclis Başkanı Sibel Siber, atalardan miras kalan bu güzel ülkeyi gelecek kuşaklara koruyarak devretmenin herkesin boynunun borcu olduğunu söyledi. “Güzelliğini ve kültürel dokusunu bozmadan, bu yerlerimizi korumak devlet yöneticileri ve yerel yönetimlerin ortak sorumluluğudur” diyen Siber, tarihi ve kültürel alanlarla sahillerin korunmasının önemine dikkat çekti. Eko turizme yatırım yapıldığı takdirde ülke turizminin daha da büyüyeceğine inanç belirten Siber, bu yüzden kültürel ve tarihi yapılara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.
Başkan Siber, “slowfood” anlayışının bölgeye yerleşmesini dileyerek etkinliğin iyi geçmesini temenni etti.

Özgürgün: Kültürel etkinlikler sosyal birlikteliği artırıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün, kültürel etkinliklerin ülkede sosyal birlikteliği artırdığını ve küçük küçük organizasyonlarla ülke ekonomisine büyük katkı sağlandığını söyledi. Özgürgün, Eko Güne KKTC'nin dört bir yanından yoğun katılım olduğunu belirterek, emeğe geçenleri kutladı. 
Büyükkonuk bölgesinin 19 yıl önce başlayan eko gün etkinliğinin öncüsü olduğunu, bununla ne kadar övünseler az olduğunu ifade eden Başbakan Özgürgün, Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu'nun iyi çalıştığını, hükümet olarak çalışmalarına destek verdiklerini kaydetti.  Büyükkonuk sosyal tesislerinin de kısa bir süre önce açıldığını ve belediyenin kullanımına kazandırıldığını anımsatan Başbakan Özgürgün, tesislerin de Büyükkonuk'un gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 09:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104