banner6

Büyüklere şarkılar söylüyor, miniklere öyküler anlatıyor

banner37

“Kalır geride sevdiğim küçük şeyler, sana dair / Sesin uçup giderken pencerelerden”. ‘Ömür Geçmez’de ise “Bu yeşiller, maviler / Ah para etmez / Bugün sensiz, ömür sensiz geçmez”…

Büyüklere şarkılar söylüyor, miniklere öyküler anlatıyor
banner99

Gözde ÖZ

Küçük yaşlarda ailesi kendisine bir org alır ve müzikle o zaman tanışır… 14 yaşında ise ilk kez gitarla selamlaşır… Müzikle harmanlanan sesi duyulana kadar çok farklı kulvarlardan geçmiş… İzmir’de geçirdiği çocukluğunun ardından Ankara’da üniversite eğitimi... Ve daha sonra İstanbul’da başladığı Universal Pictures ve senaristlik çalışmaları… Aylak Adam Yayınları tarafından yayımlanan “Lulu Güneşi Arıyor” isimli kitabı çocuklar için kaleme aldı. “Aşk Kaç Beden Giyer?” isimli dizide oynadı. Komedi üzerine yazmak istiyor. Sesini ise önceleri internette yayınladığı videolar aracılığı ile duyurdu. Canlı ve akustik performanslarıyla kısa sürede iyi bir dinleyici kitlesi yarattı.

Bir reklam filmindeki İbrahim Tatlıses cover’ıyla da son günlerde herkesin diline dolanıyor. Kim mi? Kalben… Kalben Sağdıç… Çok kısa bir süre önce müzik piyasasına giriş yapan Kalben, geçtiğimiz hafta 1984 Bar’ın girişimiyle ülkemizde ilk sahnesini aldı ve Kıbrıs’taki hayranlarıyla bir araya geldi. Biz de Kalben’le müziğini konuştuk.

 

“Çalışkan ve kibirliydim, bundan utanmazdım”

 

Kıbrıs Pazar: Kalben çocukluğunu nerede ve nasıl geçirdi?

Kalben: Dünyadaki ilk dört yılımda dört farklı yerde yaşamıştım zaten ancak ne yazık ki pek hatırlamıyorum. Sonra Edremit, Zeytinli, İzmir, Ankara, İstanbul. Müzikle, kitaplarla ilgiliydim. Oyuncaklarımı çok severdim ve iyi muhafaza ederdim. Aileme yük olduğumu hissetmekten hoşlanmadığım için onları gururlandırmaya çalışırdım. Çalışkandım. Bundan utanmazdım. Kibirliydim belki de, bundan da utanmazdım. İnsan, iyi yaptığı şeylerden şüphe duymaya başkaları yüzünden başlıyor büyüdükçe. Çocuk cesaretimi hala özlemle anarım.
 

 

“Müzik, annemin karnında dahi hayatımdaydı”

 

Kıbrıs Pazar: Müzik kariyerinize nasıl başladınız?

Kalben: Müziğe kariyer gözüyle bakmadığım yaşlarda, çok eskiden başladım. Annemin karnında dahi müzik vardı hayatımda. Ailem müzik dinlemeyi sever. Bu da çok büyük bir şans çocuk için. Yetişkin olarak yanıtım ise 28 yaşında, 2 sene önce, bir ev konserleri zincirinde söylediğim şarkılardan birinin videosu viral olunca.


Kıbrıs Pazar: “Sofar Sounds” ile nasıl buluştunuz?

Kalben: Türkiye’ye geldiğinden haberim yoktu. Bir iş arkadaşım geldiğini, 1 sene olduğunu ve katılmam gerektiğini söyledi. Ben de gitar çalıp şarkı söylemek için gittim. Nereye gittiğimi bile son gün öğrendim. İnsanların sevdikleri uğraşlara zaman ayırdıkları böyle organizasyonların, her alanda geliştirilmesini diliyorum.
 

“Sevgi nümerik çoğalmaz, gelişir ve serpilir”

 
Kıbrıs Pazar: Kariyerinizde böylesi radikal bir değişime gittiğinizde yakın çevrenizin tepkisi ne oldu ve siz nasıl hissettiniz?

Kalben: Yoğun olacağını hemen fark edip reklam yazarlığından ayrıldım. Müzikle ilgilenmeye ve kendi menajerliğimi yapmaya başladım. Grubumuz, ekibimiz oluşuyordu. Sevgili Mabel Matiz ve onun da birlikte yürüdüğü Engin Akıncı ile tanıştım. Sonrasında çok kıymetli insanlarla buluştuk. Birlikte şarkılar söyledik. Söylüyoruz. Değişen şeyler sayılarla ilgili geliyor bana. Sevgi, nümerik olarak çoğalmaz. Bir hissiyattır, gelişir, serpilir. Serpiliyoruz bence. Korkacak şey değil böylesi güzel bir his.

Kıbrıs Pazar: Müzik kariyerinizde bu çıkışı yakaladıktan sonra kendinizde ve hayatınızda ne gibi değişiklikler gözlemlediniz?

Kalben: Daha fazla yolculuk yapıyorum. Bağışıklık sistemimi güçlendirmek için meyve yemeye, vitaminlerimi almaya özen gösteriyorum ancak hep başaramıyorum. Yollarda yiyeceğimizi seçemediğimiz oluyor. O da çok keyifli. Sürprizler var yolda. Yeniden yazacak zaman buldum son günlerde. Mutlu oluyorum yazabilince. Çok büyük ve köklü değişimler yok. Sevdiğimiz insanları konserler sayesinde daha fazla görebilir olduk yaşadıkları illere gittikçe. Böyle düşünüyorum.

Kıbrıs Pazar: Akustik bir albüm planı var mı?

Kalben: Akustik derken benim tek başıma gitar çalıp söylediğim 12 şarkılık bir albüm ise, şu anda böyle bir düşüncem hiç yok. Birlikte, daha da büyüyerek ve zenginleşerek ses çıkarmaya devam edeceğiz. Sahnede, konserlerde gitarımla baş başa kalıyorum zaten.

 

“Birinci albüm yolculuğunu

tamamlayınca ikincisi de gelir”


Kıbrıs Pazar: İkinci albüm çalışması var mı ve yakın zamanda dinleyicilerinizle buluşacak mı?

Kalben: Şarkılar benden çıktılar. Düzenlemeler üzerinde çalışmaya başlarız yakında. İkinci albüm de birinci kendi yolculuğunu tamamlayınca kapıyı aralar ve gelir.

Kıbrıs Pazar: “Aşk Kaç Beden Giyer?” dizisiyle gelen oyunculuk kariyerinize nasıl başladınız?

Kalben: Bir yapım şirketinde senaryo yazarlığı yaparken komik olduğumu düşündükleri için beni dizi ekibine dâhil ettiler sağ olsunlar. Taksim Platoları’nı yıkılmadan görme şansına eriştim. Kıymetli insanlarla gerçek ve yoğun bir set deneyimi kazandım. Kamera arkasında ve önünde gözlem yapma şansına eriştim.

Kıbrıs Pazar: Komedi üzerine yazmak istediğinizi söylemişsiniz bununla ilgili ileride bir projeniz var mı?

Kalben: Birlikte gülmek için ne yazmamız gerekiyorsa yazarız. Yazmak, zaman ve emek ister. O zamanı ve emeği vereceğimiz zaman da gelir yakında.


Kıbrıs Pazar: Müzik camiasında kendinize yerli ya da yabancı örnek aldığınız isimler kimler?

Kalben: Severek dinlediğim, yolculuğunu keyifle izlediğim, yeteneğine hayranlık duyduğum birçok insan var. Annemi örnek alıyorum hayatta kendime. Onun gibi güçlü, metanetli, sabırlı ve sevgi dolu olmayı hedefliyorum hayatta.
 

“Süt anneannem Kıbrıslıydı”


Kıbrıs Pazar: Kıbrıs deyince aklınıza gelen şey nedir? Burayla ilgili sizin için özel olan bir şeyler var mı?

Kalben: Süt anneannem Kıbrıslıydı ve beni güldürmek için özellikle “Kıprıs” derdi. Bana anlattığı mavi, güzel adayı hep merak etmiştim. Müziğimizi seven ve destekleyen güzel insanların sıcak davetlerinden anlıyorum ki eşsiz bir yere geliyoruz.

 

“İnsan hayatının kıymetli olduğu

bir düzen hayal ediyorum”


Kıbrıs Pazar: Uluslararası İlişkiler üzerine eğitim almışsınız. Peki Kıbrıs’ta çözüm süreciyle ilgili görüşünüz nedir?

Kalben: Sadece Kıbrıs’ta değil, her yerde insanların başkalarına zarar vermeden, diledikleri gibi yaşadıkları; adil ve eşit haklara sahip oldukları; sevdikleri, anlaştıkları, kendilerine yakın buldukları toplumların parçası oldukları; ayrımcılık ve saldırganlık olmadan iletişim kurdukları; insan hayatının kıymetli olduğu ve insanların aileleriyle güvende var olabildikleri bir düzen hayal ediyorum. Bu hayali, üniversitelerin bölümlerinde öğrettikleri bilgilerle ya da bugüne kadar denediğimiz yollarla değil, yepyeni yollarla gerçekleştirmek gerekiyor belki de. Ben içimden gelen hikayeleri anlatmaktan daha fazlasından anladığımı iddia etmeyi sevmem. Bildiğim şeyler de şarkılarımda, hiç politik olma ihtiyacı bile hissetmeden hali hazırda kadınlığımda, insanlığımda ve sözlerimde politik olarak ortadalar bana göre.

 
Kıbrıs Pazar: Son olarak sizin eklemek istedikleriniz var mı?

Kalben: Müziği seven ve şarkılara kendi hayatının içinde klip çekmeden duramayan tüm güzel insanlara selam yolluyorum. Bizi davet ettiğiniz ve de böyle güzel karşıladığınız için teşekkür ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2017, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104