Çalışmalar Avusturya’da gerçekleşti sergi EMAA’da açıldı

banner37

banner87
Çalışmalar Avusturya’da gerçekleşti sergi EMAA’da açıldı
banner8

Murat OBENLER

Yaz aylarında Nilgün Güney ve Anton Nussbichler yönetiminde Avusturya’da gerçekleşen “Landscape Sketching Workshop-Manzara Eskiz Çizimi Atölyesi” çalışmalarının sergisi 19 Kasım Salı gecesi saat 18:00’de Lefkoşa’daki EMAA Başkent Sanat Merkezi Sergi Salonu’nda açıldı.KKTCCumhurbaşkanlığı,  Kültür Dairesi ve Lefkoşa İktisat Kooperatifi’nin katkılarıyla gerçekleşen çalışmalar ve serginin açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve sergide çalışmaları olan sanatçılar katıldı. Sergide, Anton Nussbichler, Aliye Gündoğdu, Arzu Şafakoğulları, Aydan Lisaniler, Fatma Aydın, Heidi Zenz, Lothar Shörg, Mehtap Önen, Nilgün Güney, Pervin Öznergiz, Saadet Alpar, Şafak Türkel, Zeynep Uzun ve Zull Rolland’ın çalışmaları yer aldı.


 Akıncı: “Her sergiyi açmanın hem de eski LTB başkanlığı yaptığım binada bulunmaktan dolayı mutluyum”
Cumhurbaşkanı Akıncı, EMAA’nın LTB’nin eski başkanlık binasında hizmet verdiğini, kendisinin de 14 yıl boyunca LTB Başkanlığı görevinde bulunduğu bu binanın kendisi için çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek hem Kuzey Kıbrıs’tan ve Avusturya’dan sanatçıların çalışmalarının yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğu hem de eski belediye başkanlığı yaptığı binada bulunmanın mutluluğu içinde olduğunu kaydetti.


Akıncı: “Sanat ve kültür sınır tanımıyor.Sanatçılarımız eserleriyle her türlü sınırı aşıyor”
EMAA’nın yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmasının oldukça sevindirici ifade eden Akıncı, sanatın evrensel gücüne değinerek “Sanat ve kültür sınır tanımıyor.Sanatçılarımız eserleriyle her türlü sınırı aşıyor.Bu ortak çalışmalar ve sergi ile bunu kanıtladınız.. Hepinizi teker teker kutluyorum” dedi.


Güney: “Nussbichler ile 20 yıla dayanan dostluk ve işbirliğimiz hala sürüyor”
Gerçekleşen çalışmada sanatçılar arasında bir kültür alışverişi olduğunu kaydeden Nilgün Güney, Landscape Sketching Workshop’un gerçekleşmesine katkı koyan Cumhurbaşkanlığı, Kültür Dairesi ve Lefkoşa İktisat Kooperatifi’ne teşekkür etti. Anton Nussbichler ile 20 yıla dayanan bir arkadaşlık,dostluk ve işbirliği/dayanışma içinde olduklarını kaydeden Güney,  EMAA’nın kuruluş sürecinde sanatçı Nussbichler’le yaptıkları ortak çalışmaları anlattı.


Nussbicher,Akıncı’ya Avusturya’ya davet etti ve Avusturya Cumahurbaşkanı ile görüşmesini önerdi
Sergide bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Anton Nussbichler de serginin gerçekleşmesine katkı koyan tüm sanatçılara teşekkür etti. Nussbichler sergiyi açan Cumhurbaşkanı Akıncı’ya da bu çok teşekkür ederek kendisini Avusturya’ya davet etti ve  Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen ile görüşmesi önerisinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108