banner6

'Çime Değil, Geleceğe Su Bırak' etkinliği düzenleniyor

banner37

Ülkenin kıt su kaynaklarını çimlerin sulanmasına harcamanın israf olduğunu belirten Çevre Gönüllüleri Oluşumu, Cuma günü Gönyeli çemberinde “Çime Değil Geleceğe Su Bırak” etkinliği düzenliyor.

'Çime Değil, Geleceğe Su Bırak' etkinliği düzenleniyor
banner99

Çevre Gönüllüleri Oluşumu’nun herkesi katılmaya davet ettiği müzikli etkinlik, saat 16.30’da başlayacak.

Oluşum adına Kemal Akkan Batman tarafından yapılan açıklamada “Sorumluluk duygusu ve gelecek kaygısıyla müzik enstrümanlarımız ile güzel bir gelecekte, sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevrede, müzik yapılabilme umudumuzun ‘temsil’ini yapacağız. Çevreyle ilgili sorumluluk duyan herkesi bekliyoruz” denildi.

“KKTC çevreyi tehdit eden insani eylemleri önlemede sorumluluğunu yerine getiremiyor”

Küresel iklim değişikliği, nüfus artışı ve çevre kirliliği nedeniyle ciddi tehdit altında olan Dünya’nın sonunu getirecek bu tür olgulara karşı sorumlu insanlığın, önlemler aldığı kaydedilen açıklamada, KKTC’nin çevreyi tehdit eden insani eylemleri önlemede sorumluluğunu yerine getiremediği belirtildi.

Ülkedeki çevre sorunlarına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Teknecik Elektrik Santrali filtresiz, ağaç kesilerek yok edilmektedir, yeni arsalar yaratmak için Kıbrıs adasına uygun ağaçlar, bitkiler ve canlılar yok edilmektedir. Zaten kıt bir kaynak olan ‘su’ bilinçsizce israf edilmektedir. Su israfı içinse hiçbir önlem alınmamaktadır. Çok büyük bir coğrafyaya sahip Türkiye’de de gelecek 20 yıl içerisinde, barajlardaki su seviyesinin çok azalacağı da araştırmalar ile ortaya konmuştur. Bu nedenle KKTC resmi kurumlarının örnek olacak adımlar atmaları gerekmektedir. Sürdürülebilir çevre bağlamında resmi kurumlar vatandaşlara da ‘örnek’ olmalı ve öncülük etmelidir. Ne yazık ki hem devlet hem de belediyeler bu konuda gerekli özeni ve sorumluluğu göstermemektedir.”

Çevre Gönüllüleri Oluşumu açıklamasında, Türkiye’den gelen suyun yetersiz olduğu ve ülkenin gelecek on yıllarda susuzluk yaşayacağı görüşü ifade edilerek yeraltı su kaynaklarının bilinçli kullanması, deniz veya atık suların arıtılarak temizlik amaçlı şebekeye verilmesi gerektiği kaydedildi.

“Çim ekmek inanılmaz hata”

“Bu beklentiler ortadayken çim ekimi yapıp, var olan kıt suyu israf etmek inanılmaz bir hatadır” denilen açıklamada, her damla su için elektrik gerektiği bunun da santralin çalışmasıyla atmosfere zehirli gazlar salınması anlamına geldiği anlatıldı. 

banner134

“Su israfına neden olmayacak bitkiler ekilsin”

Çevre Gönüllüleri Oluşumu’nun açıklamasında, “Belediyelerimizin ve resmi kurumlarımızın, ilgili bilim alanları ile işbirliği yaparak, yollardaki süsleri, Kıbrıs Adası’na uygun ve su israfına neden olmayacak olan bitkiler, çiçekler ve atık malzemelerle peyzaj yapmaları, tüm Çevre Gönüllüleri olarak ricamızdır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104