“Con Rifat”

banner37

KİTAP ÖNERİSİ (3)

“Con Rifat”
banner90
banner99

ALİYE ÖZENCİ

Sevil Emirzade’nin kaleme aldığı tiyatro türündeki eseri, Cengizzade Mehmet Rifat Efendi’nin hayat hikayesini anlatıyor

“Con Rifat”

   Sevil Emirzade, 2008’de yazmaya başladığı ve 2014 yılında tamamladığı “Con Rifat” adlı kitabının konusu; Avukat Cengizzade Mehmet Rifat Efendi’nin hayat hikayesi.

   176 sayfalık belgesel oyun türünde yazılan kitapta, o döneme ait 60 civarında resim de yer alıyor. 2014 yılında basılan kitaba gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla, 2015’in son ayında da ikinci baskısı çıktı.

   YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi mezunu Sevil Emirzade, Dramatik yazarlık bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyken, Tiyatro Otoritesi Dramaturg-Yönetmen hocası Dr. Zerrin Akdenizli Altıok, öğrencilerinden herhangi bir milletten bir tarihsel şahsiyet seçip onun yaşamını gerçeklere dayandırarak, tiyatro oyunu yazmalarını istedi.

   Sevil Emirzade’nin ilk aklına gelen isim, halkımız tarafından her nedense çok az tanınmakta olan Avukat Cengizzade Mehmet Rifat Efendi oldu.

   Rifat Efendi, İngiliz sömürge dönemine denk düşen yaşamı boyunca, bu yönetimce uygulanan çeşitli siyasal-sosyal-kültürel baskı ve haksızlıklara karşı hem ‘ilk başkaldıran’,  hem de ömrü boyunca ‘hep başkaldıran’ olmuştu.

   Toplumu için bunca hizmet vermiş değerli insanın hayat hikayesinin bilinmesi gerektiğini düşünen Sevil Emirzade, bu nedenle kitabı yazdı.

   Yazar, belgesel oyun türünde kaleme aldığı bu eserde, İngiliz döneminde Kıbrıs da yaşanan olayları trajikomik bir şekilde okuyucuya aktardı.

   Kitap da yalnız Rifat Efendi’yi değil, o dönemde yaşamış değerli şahsiyetler Hakim Mehmet Raif (Denktaş), ilk siyasi lider Necati Özkan, uluslararası hukukçumuz Hakim Mehmet Zekâ, Kıbrıs’a en çok roman, tiyatro eseri vermiş yazarlardan Hikmet Afif Mapolar, Türk Lisesi din dersi öğretmeni Hoca Salih Efendi de oyun kişilerinden.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75