banner6

'Daha yürüyecek çok yolumuz var'

banner37

Işık Kitapevi sahibi Nahide Merlen, 2016’da birçok yerli yazarımızın kitaplarının yayımlandığını ama okuyucunun istenilen noktada olmadığındı belirtti

'Daha yürüyecek çok yolumuz var'
banner151

Aliye ÖZENCİ

Işık Kitapevi, her yıl olduğu gibi 2016’da da yerli, yabancı birçok kitap ve yazarı okuyucuyla buluşturdu.

“Düğümlenen Sistem ve Çıkış Arayışları” temalı 29. Kitap Fuarı kapsamında da yerli ve yabancı birçok yazarı konuk etti.

Işık Kitapevi sahibi Nahide Merlen, ülkemizde 2016 yılında birçok yerli yazarımızın kitaplarının yayımlandığını ama okuyucunun istenilen noktada olmadığından yakındı. “Eğer en çok sattığımız kitapların ilk 10'una 70-80 adet satan kitaplar giriyorsa, bu hâlâ yürüyecek çok yolumuzun olduğunu gösteriyor” diyen Merlen’le 2016 yılında Işık Kitapevi’nde yayımlanan kitapları konuştuk.

“Henüz yeterince okumuyoruz”

SORU: Işık Kitapevi olarak ülkemizde 2016 yılını okuyucu ve yazarlar açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

MERLEN: Hem araştırma hem roman, şiir, anı veya kültür yaşantımızla ilgili birçok kitap yayımlandı. Hatta gençlik romanları ve çocuk kitapları.

Bunların bir kısmı Türkiye'deki yayınevlerinde çıktı. Diğerleri de ülkemizdeki yayınevlerinde veya kitapları yazan kişiler kendileri yayımladı. Tabi önemli olan kitabı yayımlamak değil okutabilmek.

Eğer en çok sattığımız kitapların ilk 10'una 70-80 adet satan kitaplar giriyorsa, bu hâlâ yürüyecek çok yolumuzun olduğunu gösteriyor. Hem yazarlar hem okurlarımız hem de bizim için. Umutlarımızı kırmayalım diyoruz ama ne yazık ki henüz yeterince okumuyoruz.

SORU: Yaş ve cinsiyete göre bakacak olursak, kitap tercihleri nasıl oluyor?

MERLEN: Gençler gençlik romanlarını; kadınlar daha çok roman ve kişisel gelişim kitaplarını, erkekler araştırma, macera-korku ve belli bir yaşın üstü ise anı kitaplarını okur gibi geniş genelleme yapsak da bu herkes için geçerli değildir. Çok farklı yaşlarda çok farklı kitaplar da okunmaktadır.

SORU: Işık Yayınevi’nde 2016’da kaç yerli yazarımızın eseri basıldı?

MERLEN: Beş farklı yazarımızın, beş farklı türde kitabını okuyucularımızla buluşturduk. Şiir türünde Emre İleri'nin "Su" kitabını 2016 yılının başında şiir severlerle buluşturduk. Ardından Burhan Eraslan'ın değerli çalışması “Kuzey Kıbrıs'ta Basın Özgürlüğü” kitabını yayınladık.

Agah Gümüş'ün "Vefa" romanını ve Cenk Mutluyakalı'nın "Eğer O Mutluysa" kitabını 2016 yılının ikinci yarısında kitap fuarımızın yapıldığı zaman okuyucuya sunduk.

Son kitabımız ise Gülden Çiftçioğlu'nun  "Avrupa Birliği'nde Birlik Vatandaşlığı Bağlamında Kişilerin Serbest Dolaşımı ve KKTC'nin AB Müktesebatına Uyumu" oldu, aralık ayının son günü çıktı. Henüz tanıtımını yapamadık.

SORU: Işık Kitapevi olarak 2017 yılındaki projeleriniz nelerdir?

MERLEN: Bu yılda öncelikle iki şiir kitabımız ve bir de hukuk kitabımız bulunmaktadır. Bunlar grafik tasarımda olan kitaplar, gerisi de süreç içinde belirlenecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 09:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110