banner6

DAÜ’de “5 Kadın-5 Mimar-5 Bakış, 5 Kadın-5 Tasarımcı- 1 Sergi” etkinliği gerçekleştirildi

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından ‘5 Kadın-5 Mimar-5 Bakış, 5 Kadın-5 Tasarımcı-1 Sergi” başlıklı panel ve sergi düzenlendi.

DAÜ’de “5 Kadın-5 Mimar-5 Bakış, 5 Kadın-5 Tasarımcı- 1 Sergi” etkinliği gerçekleştirildi
banner150

banner150

banner99

DAÜ’den verilen bilgiye göre, DAÜ Mimarlık Fakültesi Konut Eğitim Danışma ve Araştırma Merkezi (KEDAM) ile DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi (KENT-AG) iş birliğinde gerçekleşen etkinlikte ‘Birlikte Daha Güçlüyüz’ sloganı ile toplumda kadınların dönüştürücü rolüne ve birlikte üretmenin önemine dikkat çekildi.

Panel, KEDAM Yönetim Kurulu Başkanı ve KENT-AG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Uluçay ve DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Resmiye Alpar Atun’un açılış konuşmalarıyla başladı.

Etkinliğe, DAÜ Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu’nun yanı sıra, Lefke Gazi Lisesi ve Lapta Yavuzlar Lisesi’nden öğrenciler, DAÜ Mimarlık Fakültesi lisans ve yüksek lisans öğrencileri, öğretim üyeleri ve mezunlar da katıldı.

 Prof. Dr. Türkan Ulusu Uraz ve Yrd. Doç. Dr. Seyit Ermiyagil moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, kadın mimarların ailedeki ve toplumdaki yerleri ve rolleri kapsamında meslek uygulamasındaki yolculukları sorgulandı.

Panelde Girne Belediyesi’nde görev yapan ve KKTC’de ilk ‘Yeşil Bina’ sertifikası almaya hak kazanan, kamusal proje ‘Girne Belediyesi Hizmet Binası, Kültür Merkezi ve Rekreasyon Projesi’nde görev alan, iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı Anıl Çağdan;  KKTC’de birçok otel ve kurumsal bina projelerinin saha uygulamalarını yapmış şantiye proje yöneticisi Ayşe Bolkaner; LAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Selen Ermiyagil Abbasoğlu; Isı Metal Çelik Ltd. Şti’nin Lider Proje Yöneticisi ve Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyesi Simzer Kaya ile Miro Designroom Direktörü ve Mimarlar Odası Yayın Kurulu Başkanı Münevver Özgür Özersay birer sunum gerçekleştirdi.

Panelin ardından, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Guita Farivarsadri, Prof. Dr. Nil Paşaoğluları Şahin, Prof. Dr. Özlem Olgaç Türker, Doç. Dr. Zehra Öngül ile Miro Designroom Direktörü ve Mimarlar Odası Yayın Kurulu Başkanı Münevver Özgür Özersay’ın resim, desen ve eskiz çalışmalarını içeren sergileri, Mimarlık Fakültesi Hüseyin Ateşin Sergi Salonu’nda katılımcılar ile buluştu.

Sergi, yarına kadar 11.00-13.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104