Dört direkli karyolalar

banner37

banner87
Dört direkli karyolalar
banner90
banner99

Dünyanın en eski yatağı 77 bin yıl öncesine ait. Bu yatak,  Profesör Lyn Wadley'nin başkanlığındaki bir arkeologlar ekibi tarafından 6 yıl önce Güney Afrika'da bulundu.

Kamışların örülmesiyle yapılan 30 santim derinliğindeki yatak, toplam iki metrekarelik alanıyla bir aileye yetecek büyüklükteydi. Kamışların üstü böcekleri uzaklaştıracak yapraklarla kaplıydı.

O günden bu yana çok büyük değişim oldu. Karyola yöntemiyle yataklar yerden yükseltilerek soğuk ve ıslaktan, böcek ve farelerden uzaklaştırıldı.

Romantik, masal atmosferini andıran dört direkli karyolalar, eskiden birçok evin yatak odasında vardı.

Kimisi ahşaptan, kimisi ise demirden yapılıyordu. Yataklıkların dört bir tarafı yazları, güzel tüllerden, kışları ağır kumaşlardan perdelerle örtülürdü.

Yazları çekilen tüllere cibinlik, kışları çekilen kumaşlara da oba denilirdi.

Bu dört direkli karyolalardaki, ağır kadife perdeler ve kanopiler, sahibinin servetini göstermeye hizmet edermiş. Aynı zamanda böcekleri de uzaklaştırırmış.

Dört direkli yataklar hâlâ çok popüler olmasına rağmen, daha önceki yüzyılların ağır perdeleri kayboldu. Ama o yılları anımsatan, nostaljiyi yaşatan dört direkli karyolalar yine yatak odalarındaki yerlerini almaya başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108