Dünyayı bir barış ormanı yapabiliriz

banner37

İki perdelik halk komedisinde sevgi, empati, insanoğlunun doyumsuz hırsları ve kardeşlik duygusu anlatılıyor

banner87
Dünyayı bir barış  ormanı yapabiliriz
banner90
banner8

Murat OBENLER
 

   Tiyatro sanatçısı Dr. İzel Seylani’nin Halk Tiyatrosu biçimleri üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda, farklı kültürlerin dramatik öğelerinden esinlenerek oluşturduğu “Haka Manki” oyunu Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nun 45 kişilik oyuncu kadrosu tarafından sahneye kondu.
   Seylani’nin yazıp yönettiği ve bir halk komedisi olarak Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde nisan ayından sonra ikinci kez sahneye konan iki bölümden oluşan oyunda sahneye çıkan 45 kişilik oyuncu ekibi, uyumlu, başarılı ve heyecan dolu performanslarıyla bir kez daha seyirciyi tarafından büyük beğeni kazanırken salonda kahkahalar hiç eksik olmadı.


   Büyüklerimizden dinlediğimiz masalları yeniden kurgulamak, nesiller arası algı farklılıklarına dikkat çekmek ve Mesarya’da yaşayan çocukların zihinlerindeki yansımalarıyla savaş- barış kavramlarını sahneye taşımak fikriyle sahneye konan Haka Manki oyununda öncelikle hayvanlarla insanlar arasındaki empati ve sevgi kavramları hakkında seyircinin yeniden düşünmesi sağlanırken, ikinci bölümde oyun seyirciyi Afrika’daki Zeytin Babunları ve Sarı Babunlar arasındaki çatışmaya götürüyor.


   İkinci kez perde açan oyun önümüzdeki aylarda da yurtiçi ve yurtdışında farklı festival ve özel etkiniklerde seyircinin karşısına çıkmayı sürdürecek.

Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’na ödül yağdı
   Türkiye'de 'aylık' olarak çıkan 'tek' sahne sanatları dergisi olan 'Yeni Tiyatro Dergisi'nin bu yıl ilk kez düzenlediği  'Anadolu Emek ve Başarı Ödülleri'nde Güney Mesarya Halk Tiyatrosu birçok ödüle layık görüldü. İzel Seylani, Haka Manki & Ejderha Tepesi oyunları ile Haşmet Zeybek Yönetmen Ödülü’ne layık görülürken Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nun “Haka Manki” oyunu En İyi Hareket Düzeni, Güney Mesarya Halk Tiyatrosu, Haka Manki & Ejderha Tepesi oyunları sebebiyle Yeni Tiyatro Dergisi Teşvik Ödülü ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip de Emek Ödülü’nün sahibi oldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75