En iyi belgeseller seyirciyle buluştu

banner37

Kristmas adasından jimlastik dünyasına, Arizona çölünden caz müziğine yolculuk

En iyi belgeseller seyirciyle buluştu

Murat OBENLER
Kıbrıs’tan ve dünyadan yılın en iyi-en çığır açan belgesellerden seçkinin buluştuğu 13. Limasol Uluslararası Belgesel Film Festivali (LIDF), yapıldı.

Brave New Culture tarafından düzenlenen ve Evagoras Lanitis Merkezi’nde yer alan festivalde, Instant Dreams, The Other Side of Everything ve The Island Club Event etkinliği kapsamında 4 kısa belgesel seyircilerle buluştu.

The Island of the Hungry Ghosts, Over the Limit ve Blue Note Beyond the Notes adlı belgeseller de seyircinin karşısına çıktı.

Mila Turajlić’ten bir politik hayalet hikâyesi

Belgeseli, Mila Turajlić yazdı, çekti, yönetti… Yazar, hem üniversitede matematik profesörü hem de bir demokrasi mücadelecisi olan annesi Srbijanka Turajlić’in hayatı üzerinden Titolu Yogoslavya’dan Miloseviçli Sırbistan’a uzanan çalkantılı, sancılı ve acılarla dolu ülke tarihine bakarken, bir yandan da kominizm döneminde yönetim tarafından ikiye bölünen (70 yıldır evin bir bölümüne giriş yasağı vardı) ve ülke tarihindeki birçok değişime tanıklık etmiş Belgrad’daki evlerinin hikayesini seyirciye anlatıyor.

Yönetmen 2017 IFDA’da En İyi Uzun metrajlı Belgesel Film Ödülü yanında birçok ödülü de kazanan “The Other Side of Everything” filminde 70 yıldır evlerinin yasak olan odasının ardında saklı olan gizli bir tarihi de seyirciyle paylaşıyor.

Aç hayaletlerin yaşadığı izole okyanus adası

Yönetmen Gabrielle Brady’nin Tribeca Film Festivali’nde bu yıl En İyi Belgesel Ödülü’nü de alan filmi “The Island of the Hungry Ghosts”, Hint Okyanusu’da bulunan ve kırmızı yengeçlerin doğal yaşam alanı olan ve üç farklı dinden insanın yaşadığı Kristmas adasına yakından bakarken travma danışmanı Poh Lin Lee’nin yaşamı ve onla beraber adada sığınmacıların tutulduğu mülteci kampında bir nevi hayalet gibi yaşayan kişilerin yaşamına da kamerasını yaklaştırıyor.

Eylül ayında gerçekleşen kırmızı yengeçlerin tuz ihtiyaçlarını karşılama amacıyla ormandan deniz kıyısına başlattıkları fantastik yolculuğu da seyirciye veren yönetmen yengeçlerle insanlar arasındaki saygıya dayalı barış içindeki yaşamı de uzun uzun gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER