banner6

En sarsıcı aşk filmi: 'Love Story'

banner37

“Love Story” (Aşk Hikayesi) şimdiye dek aşk üzerine çekilen en iyi filmlerden biri.

En sarsıcı aşk filmi: 'Love Story'
banner8

Ahmet TOLGAY

Kendi dalında bir kilometre taşı. O kadar ki, çeşitli sinema versiyonları olan William Shakespeare’in “Romeo ve Juliet”i bile beyaz perdede “Love Story” kadar etkileyici olamadı. Sadece gerçek aşk konusunda değil, kanser konusunda da farkındalık yaratma iddiasını taşıyan bir sinema başyapıtı.  İlk kez filmde Andy Williams tarafından seslendirilen o unutulmaz tema şarkısının dokunaklı sözleri Taylor Swift’e ait. Bu şarkı fon müziği olduğu filmiyle birlikte bir dönem tüm dünyada ortalığı kasıp kavurdu. Ve nice ünlü şarkıcı tarafından seslendirildi. Eminim şu anda bu yazıyı okuyanların çoğunun kulağında da artık klasikleşmiş olan bu şarkı vardır…

“Love Story” filmi de, aslında hüzünlü bir şarkıdan farksızdır... Çok sevilen şarkılar gibi defalarca izlense bıkılmayacak ve her izlendiğinde mendilleri gözyaşıyla ıslatacak türden bir film…

Cesur, kararlı ve tutkulu…

Erich Segal’ın edebi yönden pek de iddialı olmayan romanından 1970 yılında Arthur Hiller tarafından uyarlanan filmin başrollerinde Ali Mac Graw, Ryan O’Neal, John Marley, Ray Milland ve Tommy Lee Jones var. Öykünün gerçekten yaşanmış bir olaya yaslandırıldığı bilinir. Yeşilçam’ın melodramlarına alışık olan Türk sinemaseverler ekol yaratan bu filmi izlediklerinde bir aşk öyküsünün sinemada estetik, teknik, inandırıcılık ve samimi oyunculuk açısından nasıl kotarılabileceğine tanık oldular. Yeşilçam’a yaptığım bu gönderme hiç de boşuna değildir. Çünkü benzeri konular Yeşilçam filmlerinde çokça irdelenmiş, ama hiçbiri de mütevazı bir bütçeyle çekilmiş olan “Love Story”nin olağanüstü etkileyiciliğini yakalayamamıştır.

Filmde, zengin delikanlıyla yoksul genç kız arasındaki cesur, kararlı ve tutkulu aşk izleniyor. Delikanlının Ray Milland tarafından canlandırılan sosyal mevki sahibi çok zengin babası, Yeşilçam filmlerinin tonton fabrikatör babası Hulusi Kentmen’e hiç de benzemiyor.  Adam hem bu aşkı ve hem de bu aşktan doğan yoksul evliliği engelleyebilmek adına tüm gücünü ve olanaklarını kullanır.  Gençliğinde yakışıklı jön rollerine çıkan Ray Milland, kariyerinin en soğuk ve en acımasız karakterini bu filmdeki “baba” rolüyle yaratır. Ama temiz ve güzel duygulara savaş açarak iki genç insanı mahveden bu nüfuzlu babanın finaldeki pişmanlığı görülmeye değerdir. İzleyicilerini hıçkıra hıçkıra ağlatan çok acılı bir finalle, dokunaklı sahneler ve repliklerle biten filmin genç âşıkları Jennifer’le Oliver’i,  sinema tarihinde iz bırakan bir çift oluşturarak Ali Mac Graw ve Ryan O’Neill canlandırıyor.

“…Aşk asla pişman olmamaktır”,

Güçlü avukat Barret, toplumun alt tabakasından yoksul kız Jennifer’le evliliğe doğru yönelen bir aşk yaşayan oğlu Oliver’i bu tutkusundan vazgeçirebilmek için inatla devreye girer. Harward’da okumakta olan ve zengin bir yaşama alışan Oliver’in harçlığını keser, onu parasız bırakır. Aşkı ve evliliği durduramayınca oğlunu mirasından mahrum eder. Hayata sıfırdan yeniden başlayan genç Oliver, Harward’daki mezuniyet sınavlarını başarıyla verir. Mütevazı bir evde aşkını ve evliliğini sonsuz sevgi ve dayanışma ortamında yaşatmaya çalışırken, feleğin darbesini yer. Canından fazla sevdiği eşi Jennifer kansere yakalanmıştır ve ölümden kurtulmasına tıbbın olanakları yetmemektedir. Ölümün korkunç kanatları altında sürmeye başlayan o aşk adeta kadere meydan okuyan bir duygu savaşına dönüşür. Ama ölümcül hastalık ilerlemektedir. Lösemi hastası Jennifer’le ona destek olmaya çalışan özverili kocası Oliver’in hastane odasında tüpler, ilaçlar ve serumlar arasında çekilen sahneleri öykünün en dokunaklı bölümlerini oluşturur.

banner134

Sevgilisi Oliver’e “ufaklık” diye hitap eden Jennifer’i canlandıran Ali Mac Graw, gerçekten de Ryan O’Neal’den yaşça büyüktür. Belleklerde yer eden pek çok etkileyici replik var filmde. “Asla pişman olma ufaklık, aşk asla pişman olmamaktır”, “Ölsek de dünya üzerindeki varlığımız son bulana dek birbirimizden vazgeçmeyelim”, “Hiçbir şey istemiyorum hayattan, benim sadece zamana ihtiyacım var” gibi…

Şöhret yolu

Filmin oyuncularından Ali Mac Graw, 1 Nisan 1939’da İrlanda asıllı bir baba ile Musevi asıllı bir annenin kızı olarak New York da doğdu. İş yaşamına 1960’da fotoğraf asistanı ve model olarak girdi. 1969’da “Goodby Columbus” filmiyle sinema kariyeri başladı. 1971’de “Time” dergisinin kapağı oldu. Asıl şöhretini ilk yapımından bir yıl sonra başrolünü oynadığı “Love Story” ile yakaladı. Bu filmdeki performansıyla “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar’a aday gösterildi. Ünlü bir polisiye aksiyon olan “The Getaway” filminin setinde Steve McQueen ile başlayan ve daha sonra 1973’de evlilikle sonuçlanan aşk ilişkisi nedeniyle film yapımcısı eşi Robert Evans’tan boşandı. 1978’de Steve Mc Queen’den de boşanan, ama onunla dostluğunu aktörün genç ölümüne dek sürdüren Ali Mac Graw, “Moving Pictures” adlı çok ilgi gören otobiyografisinde o büyük aşkını ve alkolizme karşı verdiği savaşı da anlatır. Mac Graw, doğal makyajsız güzelliği ve abartısız samimi tavırlarıyla dikkati çeken ve bu özelliklerini sinemadaki performanslarına da yansıtan bir sanatçı.

20 Nisan 1941 doğumlu Ryan O’Neal, ilk ününü daha sonra sinema filmi de yapılan “Peyton Place” televizyon dizisinde yaptı. Ailesinin görevle orada bulunması nedeniyle yüksek öğrenimini Almanya’nın Münih kentinde aldı.  Amatör boksörlüğüyle de tanınan aktör, esas şöhreti “Love Story”de yakaladı. Başarılı aktris Tatum O’Neal’in babasıdır. 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2017, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104