Ergenç 'Askerin Öyküsü'nü anlattı, şeytan ile askeri oynadı

banner37

Ünlü oyuncu şef Rengim Gökmen yönetimindeki KKTC CSO Ensemble ile sahne aldı

Ergenç 'Askerin Öyküsü'nü  anlattı, şeytan ile askeri oynadı
banner90
banner8

Murat OBENLER

   Türkiye’nin ünlü oyuncusu Halit Ergenç, Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali kapsamında Igor Stravinsky'nin "Askerin Öyküsü" adlı yapıtını icra etti. KKTC CSO Ensemble üyeleri Nihat Ağdaç, Yaman Zencirci, Oya Karabay, Tılsım Bufe Maratal, Marc König, Ahmet Yaldız ve Ali Can Öztan ile birlikte orkestra şefi Rengim Gökmen yönetiminde sahne alan Ergenç, Bellapais Manastırı’nın büyüleyici ortamında gerçekleştireceği oyunculuk performansı ile Kıbrıslı hayranlarıyla ilk kez buluştu.

   Stravinsky’nin 1918 yılında bestelediği ve İsviçreli yazar Charles-Ferdinand Ramuz tarafından Fransızca olarak kaleme alınan ve izinli olarak memleketine dönen bir asker ile türlü oyunlarla onun ruhuna sahip olmayı başaran şeytanın hüzünlü, acı ama aynı zamanda zekice ve alaycı hikayesini anlatan eserde Ergenç hem anlatıcı olarak yer alıyor hem de şeytan ve askeri oynuyor.

banner134

   Eski bir Rus masalına dayanan “Askerin Öyküsü”, Stravinsky’nin herbiri solist konumunda olan 7 çalgı için bestelediği ve caz, vals, ragtime ve tangoyu harmanlayan müziği eşliğinde, icrası son derece zor pasajlar ile olarak sunuluyor.

   Festival, 11 Mayıs Cumartesi akşamı ünlü İskoç Kemancı Candida Thompson, Piyanist Hülya Keser ve Belçikalı Klarnetist Raf De Keninck’in sunacağı keman, piyano ve keman, klarnet, piyano konseri ile sona erecek. 

   Festival Cumhurbaşkanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürlüğü işbirliğinde ve katkılarıyla, Telsim Vodafone, Rocks Hotel ve Deniz Plaza’nın ana sponsorluğunda, Major Group, Bellapais Gardens, Kybele Turizm ve Huzur Ağaç’ ın katkılarıyla ve Telsim Vodafone’un iletişim sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75