Eserlerinde tutkuyu ve aşkı anlatıyor

banner37

The Kiss, Thinker ve Eternal Idol gibi heykellerle bilinen Auguste Rodin’in eserleri, “The Arkın Rodin Collection Gallery”de sergileniyor

Eserlerinde tutkuyu ve aşkı anlatıyor
banner8

Aliye ÖZENCİ

Dünyaca ünlü büyük heykeltıraş ustası Auguste Rodin, eserlerini tasarlamadan önce araştırıp, sonra o belgelerle çizimler yaparak ulaştığı sentezi üç boyutlu kilden ve alçılardan yaratıyor.


Hatta birçok eserini farklı boyutlarda, farklı ölçeklerde gerçekleştirdiği gibi, bunlar üzerine çeşitlemeler de uyguladı.


Paris'in simgesi haline gelmiş mekanlardan birisi olan Rodin Müzesi'nin yanı sıra, şu an Londra'daki Tate Galeri'nin özel gösteriminde yer alan ve dünyanın birçok önemli müzesinde eserleri sergilenen, modern heykel sanatının ustası Auguste Rodin, şimdi Kıbrıs'ta.


Dünyaca ünlü sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşmasını sağlayan isim ise; ARUCAD’ın Kurucusu Erbil Arkın.

İlk kez 2017’de açıldı

ARUCAD’ın Kurucusu Erbil Arkın’ın senelerdir özel olarak koruduğu, “Auguste Rodin Koleksiyonu”, Kuzey Kıbrıs’ta canlı bir sanat ortamı oluşmasına katkıda bulunmak için Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nin (ARUCAD) kuruluşu sebebiyle ilk kez 2017’de izleyicilerle paylaşıma açıldı.


Sayısız başyapıta imza atan dünyaca ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin, 12 Kasım 1840, Paris doğumludur. Heykelin büyük ustası Rodin, Avrupa sanatının köklü heykel geleneğini 19. yüzyılın romantizminden 20. yüzyıla ve modern çağın büyük sanat serüvenine taşıyan isimdir. Rodin’in en bilinen eserleri arasında The Kiss, Thinker ve Eternal Idol gibi heykeller yer alıyor.


2017’den günümüze Erbil Arkın, Rodin Koleksiyonu’na yeni eserler eklemeye devam etmiştir. 27 heykelin sergilendiği koleksiyon, heykel sanatını bir dünya ustasının eserleri aracılığıyla geniş kitlelere tanıtacak.


Dünyaca ünlü olan bu koleksiyon, The Arkın Rodın Collection Gallery, Girne’deki Arkın Group’un merkez ofisi olan The Clock Tower’da yer alıyor.


The Arkın Rodın Collectıon Gallery’i ziyaret ücretsiz. Sanatseverler galeriyi, pandemi kuralları çerçevesinde 0392 650 11 11 numaralı telefondan randevu alarak ziyaret edebiliyor. Galeri, hafta içi ve hafta sonu 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.


The Arkın Rodin Collection Gallery ve Art Rooms Gallery Direktörü Oya Sibery, KIBRIS Ekran eki ekibini kabul ederek, Auguste Rodin hakkında bilgi verdi.

Sibery: Sanatın birleştirici özelliği vardır

Art Rooms Gallery Direktörü Oya Sibery, modern heykel sanatı utası olan Auguste Rodin’in eserlerinin Kıbrıs’taki toplumlarla buluşmasının önemine değindi.


Silbery, “Sanatın toplumlar üzerinde çok yönlü etkisi vardır. Bunların en önemlisi insanları ortak bir zeminde oluşturan, sanatın birleştirici özelliğidir… Yaşadığımız bu coğrafya da bilmeyen sorunlar ve politik sıkıntılar bulunuyor. Böyle bir ortamda belki sanat bizleri politik bir çözüme ulaştırmayabilir ama iki toplum arasında güçlü bir bağ kurmamızı sağlayabilir düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.

banner134

Çağdaş sanat anlamında adamızda belirli bir döneme ve temaya ait uluslararası düzeyde bir müzenin olmadığına dikkat çeken Silbery, “Gençlerimizin beslenebilecekleri sanatsal bir ortamın, eksikliğini hepimiz hissediyoruz” ifadesini kullandı.


Silbery, şöyle dedi:


“Bu söylediğim ülkemizde sergiler veya sanatsal etkinlikler yapılmıyor anlamında anlaşılmasın! Elbette başarılı ve güzel çalışmalar gerçekleştiriliyor. Önemli olan ailelerin gerekli hassasiyeti gösterip böyle değerli çalışmaları yakından izleyebilmeleri için çocukları bu sergilere getirmeleridir. Gençlerin, bir döneme damgasını vurmuş bir sanat ustasının eserleriyle buluşması ciddi bir kültür yatırımıdır.


İzlenimciliğin en önemli unsurlarından olan ışık ve sanatçının içinde olduğu duygu durumu, Rodin’in heykellerinde çok etkin bir biçimde hissedilir. Göz, ışığın etkisiyle heykel üzerinde gezinir. Heykeller ışığın etkisiyle devinim kazanmış, oldukça dinamik, dramatik ve müthiş bir dengeye sahiptirler. Rodin’den alıntılayacak olursak, ‘Esas olan duygulanmak, sevmek, umut etmek, titremek ve yaşamaktır. Sanatçı olmadan önce insan olunmalı!”.


Aguste Rodin’in eselerinde tutku ve aşk temalarının yanında mitolojik hikayelerden esintilerin de görüldüğünü belirten Silbery, bitirdiği birçok eserinin ismini mitolojik figürlerden yola çıkarak koyduğunu söyledi.


“Eserlerine dikkatlice bakarsanız her bir eserini defalarca farklı biçimlerde kullandığını göreceksiniz” diyen Silbery, bu uygulamaya örnek olarak, Rodin’in en tanınmış eserlerinden olan 37 yıl atölyesinde duran ve dökümü o öldükten sonra gerçekleştirilen başyapıtı ‘Cehennem Kapıları’ eserini verdi.


Silbery, eserde kullanılan bazı figürlerin Rodin Koleksiyonunda yer aldığını da belirtti.

“Erbil Arkın, Rodin’le 16 yaşındayken tanıştı”


Silbery konuşmasına, Rodin Koleksiyon sahibi ve Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi ARUCAD’ın kurucusu Erbil Arkın’ın Auguste Rodin ile olan macerasının ne zaman ve nasıl başladığını da anlattı:


“Henüz 16 yaşında bir gençken Erbil Arkın, Londra’daki Tate Gallery’de ilk kez bir Auguste Rodin eseriyle karşılaşıyor. Arkın, Rodin’in The Kiss (Öpüş) adlı heykelinin önünde adeta büyüleniyor. Bu karşılaşmanın ardından kütüphaneden kitaplar alıp Rodin’i araştırmaya başlıyor ve araştırması ilerledikçe kendisiyle Rodin arasında oldukça güçlü bir ruhsal bağ oluşuyor. Güzel Sanatlar Kolejini bitirdikten sonra, De Montfort Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım eğitimi alan Erbil Arkın’ın sanata olan ilgisi, tutkusu gittikçe derinleşiyor. Burada görüyoruz ki bir gencin bir sanat eserinin etkisiyle biçimlenen yaşantısı yıllar sonra bir toplumun kültür yatırımına katkıda bulunuyor.”


Erbil Arkın ilk Rodin heykelini (Head of Lust) 2005’de alarak bu maceranın başladığını söyleyen Silbery, Rodin Koleksiyonu’nun 27 parçaya ulaştığını kaydetti.


Silbery, Erbil Arkın’ın bitmek bilmeyen ve tükenmeyen enerjisi ile eserler almaya, galeriyi geliştirmeye devam  ettiğini söyledi.


Erbil Arkın’ın ilk kez 2017’de ARUCAD’ın açılışı vesilesiyle, üniversitenin tanıtımına katkıda bulunmak için koleksiyonunu halka açmaya karar verdiğini belirten Silbery, “Sanata bu kadar yatırım yapmışken böylesi bir değeri bizlerle ve özellikle de gençlerle paylaşmak istedi” dedi.


Silbery anlatmaya devam etti:


“ARUCAD’ın açılışında düzenlenen Rodin sergisine gelen olumlu tepkilerden insanların böyle bir mekana karşı açlık ve ihtiyaç duyduğunu anlamamıza neden oldu. Rodin heykelleri Erbil Bey’in bunca zamandır kendine özel olarak sakladığı, birçoğuyla kişisel bir bağ geliştirdiği heykellerdi.


Bu konuda kendi görüşümü söyleyecek olursam, Kıbrıs’ın güneyinde ve kuzeyinde böyle bir mekânın tek olmasının, adada sanatın birleştirici gücü olarak etki edecektir diye ümit ediyorum.


Buradaki eserleri bir çocuğun ya da gencin gördüğünü varsayalım. O çocuğun ya da gencin gerek insana gerekse dünyaya bakış açısı olumlu yönde hem gelişip hem de değişecektir. Bunun en güzel örneği Erbil Arkın’ın kendi yaşam öyküsüdür.


16 yaşındayken Tate Galeri’de Rodin’in heykeliyle karşılaştıktan sonra sadece kendi hayatını değiştirmekle kalmamış şu anda bir toplumun da hayatını olumlu yönde değiştirmektedir”.


Girne’deki Art Rooms Galeri’nin kurulması fikrinin Erbil Arkın’ın olduğunu belirten ve Galeri’nin bu yık 10. yılını doldurduğunu aktaran Küratör Silbery, “10 yıllık süre boyunca uluslararası anlamda da önem taşıyan 70’den fazla çağdaş sanat sergileri ve söyleşileri düzenlendik” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75