Eski bebek arabaları

banner37

banner87
Eski bebek arabaları
banner8

Ailelerin çocuklarını yanlarında taşımasına yardımcı olan bebek arabaları da teknolojiden etkilenerek büyük değişim geçirdi.

Çok eskiden Kıbrıs’ta henüz bebek arabası yokken, tarlaya çalışmaya giden anne ve babalar, çocuklarını eşşeklerin üzerine asılan sepetlerin içerisine koyarmış. Yokluk zamanları… Yoktan var etme dönemlerinde herkes derdine bir şekilde çare bulurmuş.

Hayatımızdaki birçok eşya gibi bebek arabaları da değişim geçirdiğinden eskileri, nostaljik oldu. Bizler o çok eski bebek arabalarında taşınmadık. Bizimkiler biraz dah geliştirilmiş tarzdaydı.

Kocaman tekerlekleri, geniş yuva yeri, güneşten, yağmurdan ve rüzgardan bebeği korumak için bulunan tentesiyle çok şirin görüntüye sahip olan bebek arabalarının en eskilerine baktığımızda tahtadan yapılmış olanlar olduğunu da görüyoruz.

Hatta bazı kaynaklar, bebek arabaları ilk icat edildiğinde Noel Baba’nın arabasından esinlenildiğini, ön tekerleklerin yerinde sabit tekerlekler olduğunu yazıyor.

Bir başka kaynak da, İngiltere’de 18. yüzyılda Devonshire Dükü’nun, sanatçı, mimar ve peyzaj tasarımcısı William Kent’ten çocuklarına tekerlekli sandalye yaratmasını istemiş. 1733 yılında siparişle yapılmış.

Şimdiki bebek arabaları eskiye göre oldukça farklı… Daha konforlu ve kullanışlı. Ancak eskinin değeri bir başka… Son zamanlarda sosyal medyada paylaşılan geçmiş yıllara ait fotoğraflarda tek tük gördüğümüz eski bebek arabalarından bazıları da atıl durumda…

Geçen yılların değerini çok geç anladığımız gibi, tarihi değerlerimize de yeterince sahip çıkmıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108