banner6

Eski eserler dava konusu oldu

banner37

Dipkarpaz'ın kuzey sahilinde bulunan Ayfilon Kilisesi'nden kamyonetlerle eski eserler taşınmasının "izinsiz eski eser tasarrufu" iddiasıyla açılan dava nedeniyle olduğu belirtildi.

Eski eserler dava konusu oldu
banner151 banner143

Ayşe BULUT/Osman KALFAOĞLU

Eskli Eserler Dairesi Müdürü Fuat Azimli,  manastırın yanında bulunan işletme sahibinin tasarrufunda eski eser bulunması üzerine söz konusu şahsa dava açıldığını, bulunan eski eserlerin de dava sonuçlanana kadar, Eski Eserler Dairesi'nin Mağusa'daki ambarında yer olmadığı için emare olarak Dipkarpaz Polis Müdürlüğü'nde tutulacağını söyledi.

KIBRIS'ın edindiği bilgiye göre 22 Ağustos 2016'da arkeolojik sit alanı olan bölgede dozerle temizlik çalışması yapan Oasis Hotel'in sahibi Maşallah Erkan, temizlik sırasında toprak altından çıkan eserleri özel mülküne götürdü.    

Bir ihbar üzerine bölgeye giden Mağusa Eski Eserler Dairesi personeli, izinsiz eski eser tasarrufu nedeniyle Maşallah Erkan'dan şikayetçi oldu. Olay yerine polisin gelmesinin ardından Erkan'ın tasarrufunda bulunan eski eserler kamyonetlerle birlikte Dipkarpaz Polis Karakolu'na götürüldü.

Maşallah Erkan: 20 yıllık bekçiliğin mükafatı

Oasis'in sahibi Maşallah Erkan ise söz konusu eserleri temizlik çalışmalarından korumak amacıyla hem tarihi kilisenin hem de kendisine ait binanın duvarına dayadığını, kilise ile iç içe olan işletmesinin avlusunda 20 senedir duran tarihi eseler nedeniyle de kendisine dava okunduğunu söyledi.

Erkan, 20 yıldır Ayfilon Kilisesi'nin bekçiliğini yaptığını belirterek, "Yirmi yıllık bekçiliğimin karşılığı 'tasarrufunda eski eser bulunduruyorsun' suçlamasıyla mükafatlandırıldım" dedi.

Konuyla ilgili polise ifade vermeyi reddettiğini ve ifadesini mahkemede vereceğini söyleyen Erkan, "Restoranın avlusunda Kiliseye ait yuvarlak taşlar vardı. Ben burayı aldığımda çobanlar ateş yaktığında onları oturak olarak kullanırlardı. Yani bu taşlar zaten buradaydı. Ben yatık olan taşları düzeltip düzgün bir şekilde dik olarak koydum" şeklinde konuştu.

"Yetkililer 20 yıldır buraya geliyor"

Erkan, Eski Eserler Dairesi yetkililerinin uzun zamandan beridir bölgeye geldiğini, tarihi eser bulunmaktan neden şimdi suçlandığını anlayamadığını ifade etti.

Edinilen bilgiye göre dava konusu altı adet sütun başlığı, bir adet kaideli sütun, üç mermer sütun, bir kabartmalı haç motifli ahşap kilise malzemesi, iki adet sütun, iki adet taş tekne, bir adet kare şeklinde küçük sütun, üzerinde delik olan bir adet taş çapa ve bir adet sütun kaidesi bulunuyor.

Konuyla ilgili KIBRIS'ın sorularını yanıtlayan Arkeolog Tuncer Bağışkan, "Ne olursa olsun eski eserler o şekilde taşınmamalı ve bulunduğu yerde koruma altına alınmalıdır. Aynı zamanda kimse eski eserleri tasarrufunda bulundurmamalı" dedi.

Dipkarpaz İlim-Sanat, Çevre, Doğa Koruma ve Sosyal  Aktivite Derneği de Ayfilon bölgesinden tarihi eserlerin bilinçsizce taşındığını belirterek alınan tarihi eserlerin ait olduğu yere geri konulmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 13:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104