Eski teraziler

banner37

banner87
Eski teraziler
banner90
banner99

Ergül ERNUR

Eski terazileri hatırlayanlarınız vardır… Manavların, bakkalların kullandığı bu iki kefeli teraziler de hatıralarımızda kalan, artık nostalji olmuş eşyalardan biri.

Küçük masa terazilerinin tartı ağırlıkları vardı.

Alınan tüm meyvelerin, sebzelerin, şekerin, unun ağırlığı bu terazilerde ölçülür, fiyat belirlenirdi.

Bizim bildiğimiz, hatırladığımız masa terazilerinden önce ölçüm elle tutulan terazilerde yapılıyormuş.

İki metal kefenin, üç sıra zincirle bağlandığı bu terazinin her iki yüzünde de birer damga bulunur. Kefelerden birinin iç yüzeyinde bir tuğra ve Osmanlıca “268” rakamından oluşan bir kontrol damgası yer alırmış.

Teraziler ve ağırlık ölçüleri, insanlık tarihi kadar eski ve insanlık tarihi içinde de özel bir yer tutar.

Eskiden ülkemizde ağırlık ölçü birimi olarak okkanın kullanıldığını hatırlatmak gerekiyor.

Okka, Arapça’daki vukkiye kelimesinden gelen ve 1283 gram veya 300 dirhemi ifade eden bir ağırlık birimi olarak ifade ediliyor.

banner134
Terazi adaletin de simgelerinden

Teraziyi sadece bir ağırlık ölçü birimi olarak görmemek gerekiyor.

Adalet tanrıçalarının gözleri kapalıdır. Bu, tarafsızlığı simgelemek içindir. Adaleti dağıttığı kişileri görmeyerek tarafsız kalabilir ve etkilenmemiş olur.

Adaletin sembolü olan heykelin elindeki “Kılıç” adaletin verdiği cezaların caydırıcılığını ve gücünü, “Terazi” adaleti ve bunun dengeli bir şekilde dağıtılmasını simgeler.

Eski Mısır’da vicdan tartılıyordu

Türkiye’de SARAT Projesi'nin düzenlediği Arkeoloji Haberciliği Atölyesi'ne katılan gazeteci Orhan Çakmur'un kişisel bloğunda yayınladığı yazının bir bölümünde şöyle deniyor:

“Mal tartmada kullanılan terazilerin en erken örneklerine Mısır uygarlığında rastlamaktayız. Ancak Mısırlılar terazide sadece mal tartmıyorlardı; insanların günahları da terazi de tartılıyordu. Nitekim ölüm ve cenazeye ilişkin resimli kayıtlardan oluşan Ölüler Kitabı’nda teraziler sıklıkla resmedilmiştir. Terazinin bir kefesine ölünün yüreği, diğer kefesine Ma’at’ın devekuşu tüyü konurdu: yürek vicdanı, tüy ise adaleti sembolize ederdi. Terazi dengede kalırsa veya yürek tüyden daha hafifse günahsız ve kötülüklerden arınmış olduğuna inanılırdı. Ağır gelen yürek, günahın fazla olduğuna işaret eder”.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75