“Farkındalık ve trafikte kuralları bilerek davranmak, hayat kurtarır”

banner37

KKTCELL Trafik Eğitim Parkı’nda çocuklar, trafik kurallarını öğreniyor

banner87
“Farkındalık ve trafikte kuralları  bilerek davranmak, hayat kurtarır”
banner90
banner99

Murat OBENLER

   Trafik kazalarının nedenleri alt yapı eksiklikleri, hatalı veya eksik projelerden kaynaklı olabileceği gibi, insan hataları nedeniyle de meydana geldiği biliniyor.

   Trafik kurallarını bilmeyen ve/veya bilip de uymayan sürücülerin sebep olduğu kazalar, ülkemizde her geçen gün artıyor. Her şeyin başının eğitimden geçtiği bilinciyle Kuzey Kıbrıs’ta trafik konusunda eğitim veren tek örgüt olan Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) bünyesinde hizmet veren KKTCELL Trafik Eğitim Parkı’nı ziyaret ederek hem eğitmenlerden bilgi aldık hem de eğitimleri yerinde inceledik.

   Parkta trafik eğitmenliği yapan Nesil Garanti Özön, “Farkındalık, trafikte kuralları bilmek ve buna göre davranmak hayat kurtarır. Çocuklar burada akülü araç da kullanıyorlar. Bu hem kendilerinin farkındalığını artırıyor hem de anne ve babalarını uyarabileceği bilgileri çocuğun öğrenmesini sağlıyoruz” dedi.

“Çevre ve trafik öğreticisi unvanı belgesiyle pedagoji eğitimimiz var”

SORU: Trafik Kazalarını Önleme Derneği’ne ait KKTCELL Trafik Eğitim Parkı, nasıl kuruldu?

ÖZÖN: Trafik eğitmeniyim. 2010 yılında trafik eğitim parkı açıldığından bugüne 3 trafik eğitmeni (Meryem Kayral, Vedia Ateş ve ben) ve bir teknik personel olarak hizmet veriyoruz. Bizler üniversite eğitimlerimiz sonrasında Türkiye’deki 1 aylık eğitimden sonra Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı onaylı çevre ve trafik öğreticisi unvanı belgesini ardından pedagoji eğitimi aldık. 10 yıldır da sürekli eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

“Yılda yaklaşık 6 bin 500 -7 bin öğrenci eğitim parkımızdan geçer”

SORU: Her şeyin başı eğitimden geçiyor. Sizde bu 10 yılın istatistikleri var mı? Kaç şahıs, kurum, kuruluş, okula hizmet verdiniz?
ÖZÖN:
Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan protokoller gereğince bakanlığa bağlı ilkokulların 3, 4 ve 5. sınıflarına bu eğitimleri zorunlu tutuyoruz. Eylül’de okullar açıldıktan bir hafta sonra eğitimlerimiz başlar. Talep olduğunda ilkokul 1, 2, 3. sınıflara da imkan yaratmaya çalışıyoruz. Mart ayında da okul öncesi ve 4 yaş gruplarını eğitime alıyoruz.

   Özel okullar da talepler doğrultusunda diledikleri zamanlarda öğleden sonra gelip eğitim alabiliyorlar.
Yılda yaklaşık 6 bin 500-7 bin civarında öğrenci eğitim parkından geçer. Keşke imkan olsa da yılda 2 kez çocuklarımıza eğitim verebilsek. (2. bir merkez veya tam gün eğitim olması durumunda imkan doğar) Çocukların öğrendiği bilgileri, kuralları bir kez daha tekrar ederek iyice pekiştirmesi, üzerine bir tuğla daha koyarak bilgilerini sağlamlaştırması çok önemlidir çünkü burada hem görsellerle desteklenmiş teorik bilgileri hem de uygulama parkımızda gerek akülü araçlar, bisikletler kullanarak gerekse yaya olarak hareket ederek pratiği öğreniyorlar.

   Farkındalık, trafikte kuralları bilmek ve buna göre davranmak hayat kurtarır. Çocuklar burada akülü araç da kullanıyorlar. Bu hem kendilerinin farkındalığını artırıyor hem de anne ve babalarını uyarabileceği bilgileri çocuğun öğrenmesini sağlar.

SORU: Anne-babaların durumu ayrı bir konu olur. Çocukların burada öğrendikleri çerçevesinde velilerini uyarmaları çok kritik öneme sahip. Belki çocuklara arabalarına asacakları “Hız Yapma, keyifli sürüş yap” ,“Sosyal medya kullanma, sosyalleşerek araç kullan”,“Emniyet önce kemerden başlar” gibi birer uyarıcı sticker de dağıtılabilir.
ÖZÖN:
Tabii ki faydası olur. Biz buraya gelen her çocuğa bir broşür bir de velisine vermek üzere bir belge gönderiyoruz.

“Gerektiğinde İngilizce sunuş ve eğitimler de veriyoruz”

SORU: Ülkemizde çok sayıda yabancı uyruklu kişi var. Bu insanların çocukları da bu okullarda okuyor. İngilizce dilinde de eğitimler veriyor musunuz?
ÖZÖN: Çocuklara verdiğimiz broşürlerin İngilizceleri de mevcuttur. Gerektiğinde İngilizce sunuş ve eğitimler de veriyoruz.

“Çocukların burada yaparak yaşayarak öğrenmesini istiyoruz”

SORU: Lefke, Yeşilırmak veya Karpaz’a gidip, okullarda eğitim vermenizle ilgili talepler geliyor mu?
ÖZÖN:
Bizler okullarımızı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı desteğiyle sağlanan otobüslerle buraya taşımayı tercih ediyoruz ve bugüne kadar da böyle oldu. Çünkü parkta çocukların yaparak, yaşayarak öğrenmesini istiyoruz. Ancak velilerle ilgili taleplerde gidip o yerde eğitimler veriyoruz. Sağlık Bakanlığı’na alınacak ambulans şoförlerine eğitimler veriyoruz. Türkiye’den gelen ve sağ sürüş deneyimi olan öğrenci, subay, astsubay (bölüklere gidip)ve öğretmenlere de eğitimler veriyoruz. Bir şirketin araç sürücülerine yönelik talepleri de değerlendirerek onlara da eğitimler veriyoruz. Sınavlı ve sınavsız eğitimlerimiz vardır.

SORU: Güney Kıbrıs’a geçtiğimizde farkındalığı yüksek, kurallara harfiyen uyan, güvenli ve saygılı birer şoför oluyoruz ama kuzeyde bu disiplin, ciddiyet ve saygı seviyesinde aşınmalar, azalmalar görülüyor. Bir trafik eğitmeni olarak sizce bunun sebebi nedir?

ÖZÖN: Hem cezalandırma sisteminin durumu, hem yabancı bir yere gittiğinizdeki tedirginlikten kaynaklanan kurallara uyayım iç telkini olabilir. Bu insanların vicdanlarıyla alakalı verdikleri bir karardır. Ben her yerde kemerimi bağlarım, her yerde hız tahditlerine uyarım, yaya geçidinde yaya varsa dururum, kırmızı ışıkta durup beklerim vs. Örneğin trafikte birçok motorlu sürücü vardır ve kask takmak da zorunludur ama takan sayısı azdır.

“Bize hiç paket servis yapan elemanını eğitmek için başvuran restoran olmadı”

SORU: Paketçilik (yemek dağıtan) yapan kişilerin durumu nedir? Trafik kazalarında çokça paketçi dediğimiz motosiklet sürücüsüne rastlıyoruz ve oran gittikçe artıyor. Sizden eğitim almayı talep eden paket servis yapan restoran sahibi var mı?
ÖZÖN:
Maalesef yok. Kaskı trafikte güvenlik amacıyla takıyoruz ama bağını (kemer) kapatmayan, elinde tutan, arkaya takan bir sürü motorlu sürücü var. Her şeyin başı eğitimden geçiyor.

“Özel gereksinimli bireylere de özel hazırlamış eğitimler veriyoruz”

SORU: Kaynaştırmacı eğitimine inanan biri olarak özel gereksinimli bireylerle ilgili eğitimlerinizi merak ediyorum...
ÖZÖN:
Özel gereksinimli bireylere de eğitimler veriyoruz. Burada onlar için hazırlanmış müfredatımız vardır ve onlar da eğitimden geçer. Uzman tarafından hazırlanmış, o yaş grubuna ait özel bir eğitimden geçerler ve dışarıda da özel eğitim öğretmenlerinin refakatinde benzer uygulamalarla eğitimleri tamamlarlar. Bu eğitimler o okuldaki öğretmenlerin farkındalığı paralelinde oluşan talepler doğrultusunda gider. 10 senedir gelenler de var hiç gelmeyen de.

“Köylerde traktör, ATV süren çocuklarımız var”

SORU: Son olarak neler eklemek istersiniz?
ÖZÖN:
  Şehirde olmuyor ama köylerdeki okullardan gelen çocukların yaşadıkları yerlerdeki tecrübeleri zaman zaman bizi hayretler içinde bırakıyor. Mesela köyden gelen çocukların eğitimler sırasında traktör, motosiklet, ATV gibi ehliyet yaşı 18 olan araçları kullandığını bizzat çocuklardan dinliyoruz. Bu durumda öğretmenleri ile aileleri uyarıyoruz. Örneğin trafikte bisiklet kullanma yaşı 12’dir. Bir bisiklet yolunun veya kapalı alanın olmadığı yerlerde 12 yaş altı bisiklet sürülmesi sakıncalıdır. Ülkemizdeki genel olarak bisiklet yolu altyapımız sıkıntılıdır.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2020, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108