banner6

Farkındalık yaratmak için adım atın

banner37

Gözde Ö. Genç, “Barış ‘Tık’” isimli şiir kitabının gelirini MS Derneği’ne bağışlayacak. Genç, hem derneğe destek olmak hem de MS hastalığına dikkat çekmek istiyor, bu nedenle halka bir çağrısı var:

Farkındalık yaratmak için adım atın
banner99

Aliye ÖZENCİ

banner134


Gözde Özerk Genç, “Uyanış”ın ardından “Barış ‘Tık’” adlı şiir kitabını şifa niyetine yayımladı.


İlk kitabının gelirini Kemal Saracoğlu Lösemli Çocuklar Kanserle Savaş Vakfı’na; “Barış ‘Tık’” kitabının gelirini ise, Kıbrıs Türk Multiple Skleroz (MS) Derneği’ne bağışlayan Genç, farkındalığın önemine dikkat çekti.


Genç, “Kendimizle barışık olmazsak affedemeyiz ve diğer şeylerle de barışamayız. Affetmediklerimizi, affetmezsek asla barış sağlanamaz” dedi.


Kitap satışlarında zorlandığını, insanların bağış yapmak istemediğini dile getiren Genç, bağış yapmak isteyenlerin de makbuz karşılığında bunu gerçekleştirebileceğini söylediğini belirtti.

  Genç, ülkemizde dernek enflasyonu olduğunu belirterek bu tür durumların halkın iyi yapılan işleri görmesini engellediğini söyledi. Genç, insanları kendileriyle barışıp farkındalık yaratmak adına adımlar atmasını isteyerek, kitabı satın alarak MS Derneği’ne katkı yapmaları çağrısında bulundu.


Şiirin hayatında önemli bir yeri olduğunu söyleyen Genç’in “Barış ‘Tık’” kitabında 30 tane şiiri var.


Barış temalı olan şiirleri, Linda Lee Ott, avukat Nurten Zaim ve avukat Sıla Tokay resmetti.


2 bin adet basılan şiir kitabı Deniz Plaza şubeleri ve Khora Kitap cafede satılıyor. Kitabı satın almak isteyen herkes, MS Derneği binasının yapımı ve üyelerinin katılacağı kampa katkıda bulunmuş olacak.

 

Barış

 


Gözde Özerk Genç, kitabının teması olan barışın iki toplumlu barıştan ibaret olmadığını şu cümlelerle anlattı: 


“Sürekli belirttiğim gibi önce kendimizle barışmalıyız. Kendimizle barışık olmazsak affedemeyiz ve diğer şeylerle de barışamayız. Affetmediklerimizi, affetmezsek asla barış sağlanamaz. Barış yazılı bir belgeyle olmuyor önce beynimizde ve kalbimizde başlar”.


Genç, şiir yazmanın hayatının bir parçası olduğunu söyleyerek içsel durumuna göre temalar seçtiğini söyledi.

“Şiirlerimi yazarken o anki ruh halim ve yaşadığım duygular beni yönlendiriyor. Barış temalı şiirlerimi yazarken, toplumsal açıdan güncel ve gündemde olan olaylar vardı. Bunlar beni etkiledi” diyen Genç, kitabındaki ilk şiir olan ‘Barış’ı bu satırlarla aktarıyor:

“Barış!

Önce Tanrıyla

Sonra kendinle

Ve en son da o affedemediğinle

Affet, bereketle ve özgür bırak…

Yoksa kağıttaki anlaşma ile çözüm çok ırak.

Kendimizle”.

 

“Kitaptan elde edilen gelir yanında,

fatura karşılığında bağış da kabul ediyoruz”

 


Genç, kitabının yazım aşamasını tamamladıktan sonra, gelirini hangi derneğe bağışlayacağını araştırmaya başladı. En doğru olanın karşısına çıkmasını dileyen Genç, MS Derneği’ne kitabını hediye etti. Genç, süreci şöyle anlattı:


“Kitabımı her zaman olduğu gibi şifa niyetine ve hayır amaçlı kullanmak için yayımladım. Çok düşünüp sık eleyip sık dokudum, yaptığım bağışın doğru olması için dua ettim. İnternet sitelerinde ve bazı televizyon programlarında MS Derneği’nin daha önce yaptığı kamplarla ilgili haberleri okudum. Bu şekilde içimde farkındalık oluşmaya başladı.


Ülkemizde yaygın olan ama çok bilinmeyen bu hastalığa dikkat çekilmesi gerektiğini düşünerek MS Derneği Başkanı Sibel Hançerli’ye ulaştım. Onlar da bu yaklaşımımdan mutluluk duydular.


Kitaptan elde edilen gelir yanında, fatura karşılığında bağış da kabul ediyoruz.


Şimdiye kadar toplam 8 bin 60 TL, MS Derneği hesabına para yatırdık bu kitap satışı ve bağışlar da aldığımız paranın toplamıdır”.

 

MS hastalarına destek

 


Kitap satışlarında zorluklar yaşandığını anlatan Genç, ülkemizde çok sayıda olan derneklerin hangisinin gerçek hangisinin sahte olduğunu anlayamayan halkın, yardım ederken çekimser olduğunu söyledi.


Genç, “Toplum olarak iyi şeyleri takdir etmekte zorluk çekiyoruz. Başta kendimize ve karşımızdaki insanlarla barışamıyoruz. Bu da üzücü bir durum. Topluma hizmet vermek isteyen veya iyi iş yapmak isteyenlere karşı şüpheli bakışlar var. Bu da içsel barışa ne kadar ihtiyaç olduğunun göstergesi” dedi.


Genç, kitap satışlarının bir an önce gerçekleşmesi için de elinden gelen tüm yardımı yapıyor.


Sosyal medya ve televizyon programlarında MS Derneği’nin sorunlarını dile getirerek, farkındalık yaratmaya çalışan Genç, “Bu kitabın hedefi, gelir elde etmenin yanında farkındalık yaratmak. Bugün 70-80 civarı üyesi olan bu dernekte yaşanılan sorunları dile getirmek de istiyorum. Bir araç olmazsa bazı konular gündeme gelemiyor” dedi.


“Barış ‘Tık’” isimli şiir kitabının ilk sayfalarında MS hastalığını anlatan üç sayfalık tanıtım da yer alıyor.

  Gözde Özerk Genç, kitabın satışından elde edilecek gelirle hastaların 8-10 Mayıs tarihlerinde düzenleyecekleri kamp için kullanılacağını söyledi.


Geriye kalan para, dernek binası için harcanacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88