Fas mucizesi: Argan

banner37

Fas mucizesi: Argan
banner90
banner8

Fas’ın altın rengi çorak topraklarında, yeşil zümrüt taneleri gibi yayılan bu ağaç, antic çağlardan beri bu topraklarda yaşayan insanların hem yiyeceği, hem ilacı hem de güzellik sırrı oldu. Çok az ağaca sunulan bu özellikler bu çorak topraklarda yetişen sıvı altın gibi değer görmekte.


   Atlas Dağları’nın çöle bakan eteklerinde yetişen bu mucize ağaç, sadece insanı değil, burada yaşayan canlıları da beslemekte. Ayrıca çölün yakıcı topraklarının genişlemesini kökleri ile engelleyerek, doğaya da katkıda bulunmakta.
   Fas yolculuğumuzun sonuna doğru, geleneksel yöntemle üretim yapılan bir kaç yeri gezme şansımız oldu. Makinelerin yapamadığı bu işlemi berberi kadınların elleri ile nasıl yaptığını yakından gördük. Çekirdekten üretilen yağın çıkarılma işlemi oldukça meşakkatli.

banner134
Öncelikle Fas güneşinde kurutulan argan meyveleri üzerindeki etli kısım, tahta tokmaklarla çekirdeğinden ayrılmakta. Daha sonra geleneksel el değirmenleri arasında çekirdekler ezilerek yağı çıkarılmakta. Ardından süzülen yağ, bulanık sarı rengi ile şişelenerek dünyanın dört bir yanına gönderilmekte.


   Özellikle Fas mutfağında kullanılan yağa ekmek batırmak geleneksel bir tüketim şekli. Bununla birlikte argan yağı cildi gençleştirmesi, saçı beslemesinin yanı sıra diğer kozmetik alanlarda da kullanılabilir olması, dünya tarafından oldukça fazla alıcı bulmasına yol açıyor.

Buna rağmen yüz kilo çekirdekten sadece 1 kilo argan yağı elde edilmesinden dolayı saf olanını bulmak hem zor hem de pahalı.


   Berberi kadınların, el emekleri ile üretilen bu mucizevi yağın üretim aşamasını izlemek oldukça etkileyiciydi. Yolunuz bu ülkeye düştüğünde, gözlerinizi alamayacağınız bu muhteşem oluşumu mutlaka izleyin. Çöl boyunca uzanan yolun kenarlarında yapayalnız duran argan ağaçlarına bir başka bakacaksınız.
   Gezmeyle kalın…
  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75