banner6

Festival film gösterimiyle başladı

banner37

11.Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nde dans gösterileri bugün başlıyor.

Festival film gösterimiyle başladı
banner151 banner143

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) ev sahipliğinde, Gençlik Dairesi ve 7 kültür-sanat derneğinin katkılarıyla 21-27 Ağustos tarihleri arasında Çağlayan Parkı’nda yer alan “11. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali” film gösterimiyle başladı.

“Çağlayan Sinema Geceleri” kapsamında gösterilen “Esir Hayat”la başlayan bir haftalık festival coşkusu bu akşam Dereboyu’ndaki kortej yürüyüşü, Çağlayan Parkı’ndaki açılış töreni ve dans/müzik gösterileriyle devam edecek.
Bir zamanlar Çağlayan bölgesinin vazgeçilmez eğlence mekanlarından, Kıbrıs Türk toplumunun kültürünün önemli unsurlarından sinema geleneğini tekrar yaşatabilmek adına ikinci kez festival programına konan “Çağlayan Sinema Geceleri”, Ömer Lütfi Akad’ın yönettiği, Tarık Akan ve Perihan Savaş’ın başrollerini paylaştığı 1974 yapımı duygusal/dram “Esir Hayat” ile başladı.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın da izlediği film gösteriminde sinemaseverler patlamış mısır eşliğinde açık havada film izleme nostaljisini yaşadı. Sinema geceleri dün akşam, Tamer Garip’in yönettiği “Dr. Dilara” filmiyle devam etti.

Lefkoşa sokaklarında kortej yürüyüşü

Her yıl daha da genişleyerek devam eden Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nin dans gösterileri ve müziği kapsayan sahne gösterileri programı bu akşam Çağlayan Parkı’nda yer alacak açılış töreniyle başlayacak. Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün de katılacak.
Tören öncesinde İspanya, Güney Kore, Meksika, Türkiye ve ülkemizden halk dansları ekipleri ile modern dans topluluklarının katılımıyla geleneksel hale gelen kortej yürüyüşü yapılacak. Ekiplerin katılımıyla saat 19.30’da Dereboyu’nda başlayıp Çağlayan Parkı’nda sona erecek kortej yürüyüşü yine farklı kültürleri Lefkoşa sokaklarına taşıyacak.
Festival çerçevesinde yapılacak Streetball Turnuvası ise 24-25 Ağustos tarihlerinde Çağlayan Parkı’ndaki basketbol sahasında saat 18.00’de yer alacak.
               
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 09:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104