banner6

'Fetine'yi Ararken' ilk ödülünü AegeanDocs'tan aldı

banner37

Yeliz Şükrü’nün yönettiği belgesel, Jüri Özel Ödülü’nü kazandı

'Fetine'yi Ararken' ilk ödülünü AegeanDocs'tan aldı
banner150 banner150 banner151 banner143

Murat OBENLER

Yönetmenliğini Yeliz Şükrü’nün yaptığı belgesel “Fetine’yi Ararken” 6. AegeanDocs Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Bu yıl 1-6 Ekim tarihleri arasında Yunanistan’ın Lesvos adasında yer alan uluslararası festivalin Midilli Belediye Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen kapanış ve ödül töreninde Uluslararası Kurmaca Uzun Metraj Belgesel kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan “Fetine’yi Ararken” böylece ilk ödülünü de almış oldu.

Uluslararası belgesel kategorisinde Albena Mihaylova’nın yönettiği İsviçre-Bulgaristan ortak yapımı  “Distance” en iyi film seçilirken “Fetineyi Ararken” Jüri Özel Ödülü’nü Julia Pinget’in yönettiği “ A Place in the Sun” ve El kheyer Zidani’nin yönettiği “Nice Very Nice” filmleriyle paylaştı.

Yunan filmleri kategorisinde en iyi film ödülü Eleni Alexandrakis’in yönettiği “Kostis Papagiorgis the sweetest misanthrope”   ile Anneta Papathanasiou  & Angelos Kovotsos’un yönettiği  “Europe, the Dream” arasında paylaştırılırken Loukas koumpounis ile Nikolas Papadimitriou’nun yönettiği “Alıma” filmine jüri özel ödülü verildi. Yeni Yönetmen Ödülü ise “Bardhul” filmi ile G. Giannopoulo ve yaratıcı film ekibine gitti.

Dünya prömiyerini Mart’taki 20. Uluslararası Selanik Belgesel Film Festivali’nde gerçekleştirdikten sonra Kıbrıs prömiyerini de ağustos ayındaki Limasol Uluslararası Belgesel Festivali’nde yapan belgesel eylül ayında da Lefkoşa’daki A.E.I CinFest 2018 Festivali’nde seyirciyle buluşmuştu.

Gerek Kıbrıs’ta gerekse yurt dışında başarılı festival grafiği çizen yönetmenliğini Yeliz Şükrü’nün, yapımcılığını Stavros Papageorghiou’nun yaptığı, ana karakteri ve anlatıcısı olarak Pembe Menteş’in yer aldığı belgesel film Kasım ayında Fransa’nın Marsilya şehrinde düzenlenecek PriMed. Uluslararası Akdeniz Belgeselleri Festivali’nde yarışacak. “Fetineyi Ararken” başvuru yapan 388 film arasından 25 filmlik yarışma listesine seçilmeyi başardı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 11:18
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110