'Fetineyi Ararken', Kıbrıs prömiyerini Limasol'da yaptı

banner37

Yeliz Şükrü’nün yönettiği belgeselin 13. LUBFF gösteriminde yine duygusal anlar yaşandı

'Fetineyi Ararken', Kıbrıs prömiyerini Limasol'da yaptı

Murat OBENLER

Bu yıl dünya prömiyerini Selanik Belgesel Film Festivali’nde yapan, Kıbrıslı Türk yönetmen Yeliz Şükrü’nün yönettiği “Fetineyi Ararken-Missing Fetine” adlı belgesel Kıbrıs prömiyerini 13. Limasol Uluslararası Belgesel Film Festivali’ne (LIDF) gerçekleştirdi.

Festival kapsamında Evagoras Lanitis Merkezi’nde gösterilen filme, festival seyircisi büyük ilgi gösterdi. Selanik’te olduğu gibi Limasol’da da duygusal anlar yaşandı, bazı seyirciler gözyaşlarına hakim olamadı. Film gösterimi sonrasında sahneye çıkan yönetmen Yeliz Şükrü, Pembe Menteş, yapımcı Stavros Papageorghiou ve oyuncu Marilena Achilleou dakikalarca alkışlandı.

Film Limasol’da da seyirciyi derinden etkiledi

Film sonrasında gerçekleşen “Q & A”de seyircilerden gelen soruları yanıtlayan film ekibi, amaçlarını araştırma sürecini, zorlu çekim sürecini ve Selanik’te seyirciden aldıkları olumlu tepkileri anlattı.

Soru-cevap kısmında ve sonrasında konuştukları izleyicilerin filmin onları derinden etkilediğini dile getirdiklerini söyleyen Yönetmen Yeliz Şükrü, kendilerine sarılıp teşekkür eden birçok izleyicinin kendilerine, bu hikayenin beyazperdeye taşınmasının gereğini bir kez daha hatırlattığını ifade etti.

Bir zamanlar Kıbrıs'a yerleşmiş olan Avustralyalı bir Kıbrıslı olan Pembe Menteş’in, evliliğe zorlanarak Filistin'e gönderilen ve ailesinin hiçbir zaman tekrar görüşemediği büyük teyzesi Fetine Memiş’in kaderini bulmak için çıktığı trajik olduğu kadar umut dolu yolculuğunu anlatan film, Kıbrıs Türk toplumunda küçük yaşta para karşılığı “Araplara Satılan Kızlar”ın benzer hikayelerini de seyirciye aktarıyor.

“Fetineyi Ararken” 23 Eylül’de Güney Lefkoşa’da gösterilecek

“Fetineyi Ararken-Missing Fetine” filmi festival yolculuğunu 23 Eylül’de Güney Lefkoşa’da sürdürecek.

Film 23 Eylül gecesi AIE Uluslararası Film Festivali kapsamında Eğlence Belediyesi’ne ait Skali Kültür Merkezi’nde Lefkoşalı seyirciyle buluşacak.
Festivalde bugün “Birth Days (60'), I Am Not Your Negro (93'), Obscuro Baroco (60')”, yarın ise “Instant Dreams (91'), The Other Side of Everything (104'), The Island Club Event (70')” gösterilecek.

Programda, 7 Ağustos Salı günü The Island of the Hungry Ghosts (94'), Over the Limit (74'), Blue Note Beyond the Notes (85); 8 Ağustos Çarşamba ise Generation Wealth (106'), Chis the Swiss (80') var.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER