banner6

Fikret Demirağ, şiirleriyle anıldı

banner37

Lefke ve Bademliköy’de gerçekleştirilen “IV. Uluslararası Fikret Demirağ Festivali”ne yoğun katılım oldu

Fikret Demirağ, şiirleriyle anıldı
banner151

Ahmet UÇAR

Kıbrıs’taki Türkçe şiirin en önemli isimlerinden olan Fikret Demirağ adına düzenlenen “Uluslararası Fikret Demirağ Şiir Festivali”nin dördüncüsü 27-28 Kasım’da yapıldı.


Lefke Avrupa Üniversitesi, Lefke Turizm Derneği, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği ile Bademliköy Muhtarlığı’nın katkılarıyla “Barış” temasıyla gerçekleştirilen festival, Fikret Demirağ’ın “Kardeşim barışı ne zaman yapacağız” şiirinden yola çıkılarak hayat buldu.


Her yıl iki toplumlu olarak düzenlenen festival geçtiğimiz yıl pandemi süreci nedeniyle anma etkinliği şeklinde gerçekleştirilirken, bu yılki festivale daha önceki yıllarda olduğu gibi Güney Kıbrıs ve Türkiye’den de bazı sanatçılar katıldı.


Festivalin ilk gününde Fikret Demirağ’ın doğduğu yer olan Lefke’de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi; ikinci gününde ise Bademliköy’deki Fikret Demirağ Şiir Tepesi’nde şiir ve müzik dinletisi sunuldu, fidanlar dikildi.


KIBRIS Gazetesi de etkinlikleri yerinde izledi, Türkiye’den konuk olarak katılım gösteren Şair Metin Celal ve Gökçenur Ç. ile Müzisyen Ulaş Biçer’in de duygu ve düşüncelerini dinledi.


Sanatçılar, festivalde barışın, şiirin ve birlikteliğin belirgin bir şekilde görülmesinin umut verici olduğunu belirtti.

Şair Fikret Demirağ Odası açıldı

IV. Uluslararası Fikret Demirağ Şiir Festivali, Lefke Işılay Kahve’deki buluşmayla başladı.


Lefke Turizm Derneği Lokali’nde Şair-Yazar Tamer Öncül ile Şair Maria Siakalli’nin yayına hazırladığı ve iki toplumda 43 şairin şiirlerinden oluşan Barış Şiirleri Antolojisi’nin tanıtımı yapıldı.


 Lefke’deki etkinlikler kapsamında şairin şiirlerinin, daktilosunun, fotoğraflarının ve bunun gibi birçok özel nesnenin bulunduğu Fikret Demirağ Şiir Odası’nın (Lefke Bandabuliya) açılış kokteyli ve müzik dinletisi gerçekleştirildi, ayrıca Fikret Demirağ’ın doğduğu evde şiirler seslendirildi.


 

Fikret Demirağ Şiir Tepesi, şiir çığlığıyla yankılandı

Festivalin ikinci gününde Bademliköy’de Fikret Demirağ Şiir Tepesi’nde şiir ve müzik dinletileri gerçekleştirildi.


Şiir Tepesi’ndeki etkinliğe Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Üniversitesi’nden Neşe Yaşın’ın öğrencileri, Lefke Gazi Lisesi öğrencisi, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı İzci Grubu, Güney Kıbrıs ve Türkiye’den şairler Metin Celal ve Gökçenur Ç.; çeşitli müzisyenler ile sanatseverler katılım gösterdi.


Etkinliğe katılan şairler yazmış oldukları şiirleri seslendirirken, Türkiye’den konuk olarak gelen Müzisyen Ulaş Biçer, Sol Anahtarı Müzik Grubu ve Mustafa Tozakı da müzik ziyafeti sundu.


Festival, her yıl gerçekleştirilen fidan dikimiyle sona erdi.


Konuk sanatçılar mutlu


Şair Gökçenur Ç., Fikret Demirağ Şiir Tepesi’nde gerçekleştirilen etkinliklerin tamamının çok etkileyici olduğunu kaydetti.


Gökçenur Ç., bu kadar çok şairin bir “sevgili şairi” anmak için her iki toplumdan bir araya gelip sevgilerini, vefalarını ve bağlılıklarını ifade etmelerinin çok dokunaklı ve güzel bir olay olduğunu dile getirerek, kendisinin de bu etkinliğin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.


Halkların arasında her zaman barış olduğuna işaret eden Ç., barış yoksa siyasilerin arasında olmadığını, siyasileri barışa zorlamanın da halkların işi olduğunu, bunu da güzellikle yapmanın şiire yakıştığını, birlikte barış şiirlerinin okunmasının ise gereken mesajı verdiğini vurguladı.


Ç., sözlerini “Çok uzun seneler boyunca, büyüyerek devam etmesini ve bir şairin adının nasıl yaşatılabileceğine bir örnek olmasını gönülden diliyorum” şeklinde tamamladı.
 


Şair Metin Celal de, Fikret Demirağ’ın dostu olduğunu belirterek, dünyada da Türkiye’de de Kıbrıs’ta da çok önemli bir şair olduğunu, onu anmak için böyle bir şeyin düşünülmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.


 Fikret Demirağ’ın Kıbrıs’ta barışı, bir aradalığı, dostluğu, arkadaşlığı çok önemseyen ve bu uğurda şiirler yazan bir şair olduğunu dile getirdi. Celal, bu anlamda da bu yılın konusunun barış olmasının önemli olduğunu ifade etti. Celal, “Umarım onun ektiği tohumlar büyür ve bir gün adaya barış gelir” şeklinde konuştu.


Müzisyen Ulaş Biçer, birliği bütünlüğü hissetmenin, özellikle de Fikret Demirağ’ın ışığında sevginin, barışın, aydınlığın ve sanatın ışığında bir araya gelmenin büyük mutluluk ve onur olduğunu belirterek, Kıbrıs’a ilk defa adım attığını ve burada inanılmaz bir atmosfer ile doğanın bulunduğunu ve insanın burada birliği ve beraberliği hissettiğini kaydetti.


Biçer, Fikret Demirağ’ın eşi ve kızlarının 2018’de İstanbul’daki konserlerine katılım gösterdiğini anımsatarak, kendisine Fikret Demirağ’ı anlattıklarını, Demirağ’ın şiirlerini okuduğunu ve okudukça şairin büyük fikir adamı olduğunu hissettiğini dile getirdi.


Fikret Demirağ’a görmeden büyük bir sevgi hissettiğini ifade eden Biçer, şairin şiirlerini bestelemeye başladığını ve bu sürecin kendisini buraya kadar getirdiğini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110