Film dünyayı dolaştıktan sonra kendi topraklarında gösterildi

banner37

17. Kıbrıs Film Günleri Uluslararası Festivali “Smuggling Hendrix” filminin gösterimiyle başladı

Film dünyayı dolaştıktan sonra kendi topraklarında gösterildi

Murat OBENLER
 

Ülkemizde 4-12 Nisan tarihleri arasında LTB’nin sunduğu 6.Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nden sonra sinema festivali heyecanı bu kez Güney Kıbrıs’ta yaşanıyor.

17. Kıbrıs Film Günleri Uluslararası Festivali 12 Nisan Cuma gecesi dans, müzik gösterisi ile Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum, Alman, Yunanlı-Türk oyuncuların yer aldığı çok uluslu oyuncu kadrosuyla çekilen ve Marios Piperides’in yönettiği “Smuggling Hendrix” filminin Kıbrıs Gala gösterimiyle açıldı.

Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı oyuncu Udo Kier’in de arasında bulunduğu yarışma jüri üyeleri, Kıbrıs’tan sinemacılar ve değerli konukların katıldığı Limasol’daki Rialto Tiyatrosu’ndaki açılış töreni yine önemli bir sinema buluşmasına sahne oldu.
   9 gün boyunca Güney Lefkoşa ve Limasol’da sinemaseverlere sinemanın heyecanını yaşatacak 17.CFD kapsamında Limasol’daki Rialto Tiyatrosu ile Lefkoşa’daki Zena Palas’da filmlerin gösterimlerinin yanı sıra çeşitli masterclass, atölye çalışmaları ve partiler de yer alacak. Festivalde Kıbrıs Filmleri Yarışması ve “Glocal İmages” adlı uluslararası yarışma da gerçekleşecek. Festivalin “Viewfinder” bölümünde dünya festivallerinde geçtiğimiz yıl ve bu yıl gösterilmiş en yeni filmler gösterilirken çocuklar için de okullarda bazı filmler gösterilecek.
 

Ulusal yarışma
 

“Await Further Instructions”,Yönetmen: Johnny Kevorkian, (ABD); “Small White Envelopes”, Yönetmen: Soteris Christou, (Kıbrıs); “Waiting Room” Yönetmen: Alexander Leondaritis, (Kıbrıs).
 

Uluslararası Glocal Yarışması
 

Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi ve Rialto Tiyatrosu tarafından organize edilen festivalde Kıbrıs’tan filmlerin de arasında yer aldığı 9 film uluslararası yarışmada yer alacak. Uluslararası Festival’de Jüri Başkanı olarak görev yapan ünlü Alman oyuncu Udo Kier’in yanı sıra Hayet Benkara, (film programcısı, satış ajansı sahibi), Christos Georgiou (yönetmen), Sarah Adler (Aktris) ve Lisa Tsouloupa (Yapım tarasımcısı)da jüride yer alıyor.
 

Glocal Yarışma Filmleri
 

-“Alone at my Wedding”, Yönetmen: Marta Bergman, (Belçika); “Holy Boom”, Yönetmen: Maria Lafi, (Yunanistan, Arnavutluk); “House of Hummingbird”, Yönetmen: Kim Bo-ra, (Güney Kore);« Los Silencios », Yönetmen: Beatriz Seigner, (Brezilya, Kolombiya, Fransa); “Ray & Liz”, Yönetmen: Richard Billingham, (İngiltere); “Smuggling Hendrix”, Yönetmen: Marios Piperides, (Kıbrıs, Almanya,Yunanistan); “Sofia”, Yönetmen: Meryem Benm’Barek, (Belçika); Tel Aviv on Fire”, Yönetmen: Sameh Zoabi, (Lüksemburg, Belçika, Israil, Fransa); “Too Late to Die Young”, Yönetmen: Dominga Sotomayor, (Şili, Brezilya, Arjantin, Hollanda, Katar); Özel gösterim: “Pause”, Yönetmen:Tonia Mishiali, (Kıbrıs).
 

Viewfinder Filmleri
 

“Beautiful Boy”, Yönetmen: Felix van Groeningen (ABD); “Dogman” Yönetmen: Matteo Garrone, (Italya, Fransa); “Girl”, Yönetmen: Lukas Dhont(Belçika-Hollanda); “The Guilty”, Yönetmen: Gustav Möller (Danimarka); “Pity”, Yönetmen: Babis Makridis, (Yunanistan, Polonya); “Touch me Not”, Yönetmen: Adina Pintilie (Fransa).
 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER