Film kariyeri sahibi olabileceğimi asla hayal etmedim

banner37

“Gandalf” karakteriyle ünlenen oyuncu Sir McKellen, İstanbul’da sinema tutkunlarıyla buluştu, onlarla sohbet etti

Film kariyeri sahibi olabileceğimi asla hayal etmedim
banner99

Murat OBENLER/İstanbul


“Yüzüklerin Efendisi” filmindeki ‘Gandalf’ karakteriyle sinemaseverlerin gönlünde taht kuran ünlü İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu, senarist ve LGBTQ aktivisti Sir Ian McKelllen, İstanbul’da sinemaseverlerle buluştu.


Festivalin onur konuğu Sir Ian McKellen, Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil tarafından, British Council işbirliğiyle gerçekleştirilen festival sohbetinde tiyatrodan sinemaya uzanan uzun kariyerinden anekdotları öğrencilerle paylaştı. Büyüdüğü ortamda sinemadan çok tiyatroya maruz kaldığını belirten McKellen, oyunculuğu da tiyatro ile keşfettiğini ve film kariyeri sahibi olabileceğini asla hayal etmediğini açıkladı.


36. İstanbul Film Festivali’ni ilk haftasına damga vuran oyuncu, Onur Ödül’ü aldı. Ünlü sanatçı, kendisinin de rol aldığı Richard III filminin gösterimlerine katıldı.

 

İlk adres, Atlas Sineması

 


British Film Institute tarafından yenilenen versiyonuyla festivalin “Galalar” bölümünde yer alan Richard III, festivalin onur konuğu, senarist ve başrol oyuncusu Sir Ian McKellen katılımıyla gerçekleşti. McKellen, Richard III filminin yaratım sürecini anlattı.


15. yüzyılda yaşadığı farz edilen Richard III karakterini 20. yüzyıla uyarladıklarını söyleyen McKellen, “Filmin yönetmeni Richard Loncraine Shakespeare hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Ben Shakespeare’i, o ise sinemayı biliyordu. O yüzden de iyi bir ekip olduk” dedi. McKellen, bu filmi yapabilmek için pek çok kapıyı çaldığını ve zamanının en iyi oyuncularını filmde yer almaları için ikna ettiğini anlattı. Oyunu senaryoya uyarladıktan sonra alışık olmadığı yapımcılık rolünü de üstlenmek zorunda kalan McKellen, “Alışılmadık olsa da Richard filmde kameraya bakarak konuşuyor, çünkü size hitap ediyor aslında. Shakespeare de böyle olmasını tercih ederdi” dedi. Oyuncu, filmin ve oyunun ilk sözü ile seyirciye veda etti: “…Şimdi!” 

 

“Açılan hiç kimse, her ne kadar zorluk yaşasa da pişman olmamıştır asla”

 


Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerle sohbetinde senaristliğini, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği Richard III ile İFF’nde bulunan McKellen, Shakespeare'in özgün metnini sinemaya uyarlama sürecinden söz etti:


“Oyunun aksine 15.yy'da değil 1930’larda geçiyor. Mussolini ve Hitler’in yükseldiği faşizmin doruğunda… Böyle bir kral Britanya’yı ele geçirseydi ne olurdu?”


Kariyerinde önemli bir yere sahip olan Lord of the Rings ve X-Men filmlerinden de bahseden

McKellen, eşcinsel olduğunu açıklamadan önce insanların vereceği tepkiden korktuğunu fakat açıldıktan sonra film kariyerinin de yükselişe geçtiğini söyledi:


“İnsanlar, sizinle nerede durduğunu biliyor ve sizin dürüstlüğünüzü takdir ediyorlar. Açılan hiç kimse, her ne kadar zorluk yaşasa da pişman olmamıştır asla”.

  Son olarak McKellen 16. yy’da yazılan Sir Thomas More oyunundan bahsetti:

banner134


“Yabancıları, kendilerinden farklı olanları, geldikleri yere göndermek isteyenler isyan çıkarır. Oyun bu isyanın bastırılmasını anlatır”. McKellen, “onları evlerine gönderin”  diyenlerin insanlığına seslenen Sir Thomas More’dan bir bölüm canlandırarak, bu keyifli festival sohbetine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75