banner6

Gazimağusa bu utançtan kurtuldu

banner37

Gazimağusa’da, Canbulat Müzesi’nin karşısında, yanlış restore edilmesi sonucu “Utanç duvarı” olarak nitelendirilen sur duvarı, yeniden restore edilerek eski haline döndürüldü.

Gazimağusa bu utançtan kurtuldu
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da, Canbulat Müzesi’nin karşısında, yanlış restore edilmesi sonucu uzun yıllar Gazimağusalılar tarafından “Utanç duvarı” olarak nitelendirilen sur duvarı, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı ve Kültürel Miraslar Teknik Komitesi tarafından uygulanan proje kapsamında yeniden orijinal haline döndürüldü.

Duvarın restorasyonunun tamamlanmasıyla eski haline dönen duvar, Gazimağusalıları oldukça sevindirdi. Kentliler, duvarın son halini gördükten sonra “Gazimağusa bu utançtan kurtuldu” yorumunu yaptılar.

Geçmişte yapılan ve birçok kesim tarafından “yanlış restorasyon” olarak adlandırılan çalışma neticesinde duvara yerleştirilen uygunsuz taş ve arkasındaki beton, Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından uygulanan proje kapsamında, yapıya hiçbir zarar vermeden yerinden alındı ve orijinaline bağlı olarak yeni taşlarla kaplandı.

Öte yandan yapılan çalışmalarla ilgili olarak önümüzdeki günlerde bilgilendirici bir etkinlik yapılacağı da öğrenildi.

Tuncay: Yanlış uygulama ortadan kaldırıldı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, söz konusu alanda geçmişte yapılan yanlış uygulamanın ortadan kaldırıldığını söyledi.

Ali Tuncay, projeyle, alana doğru restorasyonun yapıldığını ve ortaya çıkan sonuçtan gayet memnun olduklarını dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 10:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104