Geleceğin Kıbrıslı yönetmen ve oyuncusu

Annesi ressam, babası ise yönetmen, oyuncu ve yazar olan Melek Bahçe, sanata aşina bir ailede yetişirken bu ruhu da yakaladı… Bahçe, meslek olarak kendini en iyi hissedeceği yerin sahne ve film setleri olduğuna karar verdi

Geleceğin Kıbrıslı yönetmen ve oyuncusu
  • 18 Mart 2018, Pazar 12:23

Aliye ÖZENCİ

 Melek Bahçe; Ressam Sibel Semiha Bahçe ile yönetmen, oyuncu ve yazar İslam Bahçe’nin kızı.


 Melek, 19 yaşında ve ailesi gibi sanatçı.


 Küçük yaşta piyano, resim, bale ve tiyatro kursları aldı. Sonrasında piyano resitalleri, ülkemizde ve Almanya’da bale gösterileri, KKTC Devlet Tiyatroları’nda oyunculuk ve uluslararası modacı Abdullah Öztoprak’ın moda gösterilerinde mankenlik yaptı. Bu eğitimler ve tecrübe ettiği işler sayesinde gelecek planlarını sağlam şekilde oluşturdu.


  Son sergisini Makedonya’da açan ve Türkiye’de çeşitli koleksiyonlarda resimleri bulunan bir annenin ve tiyatro-tv dünyasından bir babanın kızı olmanın avantajlarını kullanan Melek Bahçe, ayrıca Türkiye’deki bir resim yarışmasında sekizyüzbin resim arasından birinci olmayı da başarmıştır.


Ailesinin desteği ve ona sundukları imkanları en iyi şekilde değerlendiren Melek Bahçe, Polonya Warsaw Film School’da ‘Film Yönetmenliği ve Oyunculuk’ eğitimi alıyor. Bahçe, yoğun ders programına rağmen, profesyonel olarak kısa filmler çekiyor, tatillerde de dizi, tiyatro çalışmaları yapıyor.


Melek Bahçe’yle biraraya geldik ve sanata olan merakını, yeni projelerini ve hedeflerini konuştuk.

 

Resim yarışmasında birinci

 


 Melek Bahçe, dört yaşında başladığı bale kursunda aldığı eğitim sonrası ilk kez seyirci karşısına çıktı. 15 yıldır fırsat buldukça baleye devam eden Bahçe, sadece ülkemizde değil yurtdışında da sahne aldı.


Oyunculukla, 7 yaşında tanışan Bahçe, 11-12 yaşlarında yönetmen, oyuncu ve yazar olan babası İslam Bahçe’nin yönettiği ‘Ah Aşk Ah’ adlı tiyatro oyununda profesyonel olarak rol aldı.


“Sahne üzerinde seyirciyle birlikte o hissi, duyguları aynı anda yaşamak farklı. Alkış sesleri arasında gururla karışık sevinç duygusu anlatılamaz, bu hissi hiçbir şeye değişmem” diyen Melek Bahçe’ye, yurtdışında da birçok resim sergisi açan annesi Sibel Semiha Bahçe, kızına resim konusunda da en iyi eğitimi sundu. İlkokul yıllarında yurtdışında düzenlenen bir resim yarışmasında 800 bin kişi arasından eseri birinci gelen Melek Bahçe, erken yaşta ailesinin kendisine sunduğu fırsatları çok iyi değerlendirdi ve birçok sanat dalında başarılara imza attı.

 

Deneyimler

 


 Sanatın her dalından bir çiçek toplayan Melek Bahçe’nin, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği, yönetmenliğini İslam Bahçe’nin yaptığı ‘Ah Aşk Ah’da rol alması, oyunculuğa ilgisinin artmasına sebep oldu.


“Tiyatroda profesyonel bir ekiple çalışmak, o ortamı solumak benim ileriyi görmeme yardımcı oldu. Böyle bir ortamda çalıştığım için çok mutluydum ve kendimi şanslı hissediyordum. Bu nedenle çocukluğumdan beri aklımda ve yüreğimde oyuncu olmak vardı” diyen Bahçe, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın sahneye koyduğu ‘Kibarlık Budalası’, ‘Ağır Roman’ oyunlarında da rol aldı. Rol aldığı bu oyunlardaki tecrübelerini ise şöyle anlattı:


“Yönetmenliğini Zerrin Akdenizli’nin yaptığı ‘Ağır Roman’ oyununda profesyonel olarak rol aldım. Bu rol benim için daha farklı bir deneyim oldu. Yaşım büyüdü ve daha tecrübeliydim. Yurtdışı turnelerine de katıldım.

Başarılı bir ekiple farklı şehirler gezmek, farklı sahnelerde oynamak benim için paha biçilemez bir deneyimdi.


Yine babam İslam Bahçe’nin yönettiği ‘Kibarlık Budalası’nda bale performansı ve oyunculuk için sahneye çıktım”.


Melek Bahçe’nin sadece tiyatroya değil, sinemaya da ilgisi var. Bu nedenle üniversitede bölümünü seçerken bunu gözönünde tuttu.
 


Bahçe, “Babam sayesinde tiyatroya ilgi duyuyordum ama televizyon dizilerine ve filmlere de ilgim vardı. Lise bittikten sonra o güne kadar tecrübelendiğim her şeyi gözönünde bulundurarak ‘Film Yönetmenliği ve Oyunculuk’ bölümünü seçmeye karar verdim. Böyle bir ailede var olup da başka bir bölüm seçmeyi düşünemezdim. İçimdeki kıvılcım olmasa, aile ne kadar istese de olmazdı. Hem içimdeki istek ve kıvılcım hem de ailemin desteğiyle beraber bu yolu seçtim” dedi.

 

Tercihi Polonya

 


Melek Bahçe, Hollanda, İngiltere, Fransa ve Polonya’daki okullara başvuru yaptı.


“Farklı şehir okul ve bölümlerden kabul aldım. Mesela biri sadece filme yönelik ya da bir tanesi tamamen oyunculuğa yönelikti. Bu açıdan zorlandım çünkü hangi alanda ilerleyeceğimi bilemiyordum. İç sesime kulak verdim ve film yönetmenliği ve oyunculuğun benim kariyerim açısından önümü en çok açacak ve beni diploma olarak destekleyecek bölüm olduğuna karar verdim” diyen Bahçe, Kıbrıslı olan ve 50 yıldır Türkiye’de Film Yapımcıları Birliği Başkanı olan Galip Gültekin’in desteğiyle kararını verdi.

 

En ünlü Amerikalı yönetmenler

 


Melek Bahçe, Polonya Warsaw Film School’da ‘Film Yönetmenliği ve Oyunculuk’ bölümünde birinci sınıf öğrencesi. Bahçe, Polonya’yı tercih etmesindeki en önemli sebepleri ise şöyle anlattı:


“Film için gerekli tüm özellikler yani ses, oyunculuk, yönetmenlik, yazarlık ve daha birçok alanını kapsayan okul bu ülkedeydi. Kısacası Polonya film endüstrisi açısından şu an en popüler ülke. Ülkenin sanata verdiği önem eğitim kalitesine de yansıyor.


Warsaw Film School da sürekli kendini geliştiren bir okul. Öğrenciler bu okulda yurtdışından ünlü yönetmen ve oyuncularla workshop çalışmaları yapıyor. Hatta en ünlü Amerikalı yönetmenler de bu okuldan mezun.


Çok yoğun geçen programım var. Sürekli deneme çekimleri ve sınavlar oluyor. Oyunculuğunu ve yönetmenliğini kendimin yaptığı iki dakikalık filmler çekiyorum. Başarılı sonuç almak için profesyonel ve güçlü bir konu hazırlamam gerekiyor. Hazırladığım filmler yurtdışından gelen jüriler tarafından puanlandırılıyor. Bunun dışında yazılı ve sözlü sınavlarımız da var”.


Yorucu ve uykusuz geçen günlere rağmen bu bölümde okumanın çok keyifli olduğunu not düşüyor Melek Bahçe. Okulu bitirdikten sonra da oyunculuk, psikoloji veya sosyoloji gibi konularda yüksek lisans yapmayı, eğitimini pekiştirmeyi istiyor.


Bahçe, “En mutlu olduğum alanı buldum. İleride kesinlikle bir film seti veya tiyatro sahnesinde olacağım” dedi.


 

Özeleştiri önemli

 


Bahçe, oyunculuğun eleştiriye açık bir alan olduğunu ve bu konuda hassas olunmaması gerektiğini vurguladı. Özeleştiri yapma kabiliyetinin önemli olduğuna değinen Bahçe, babası İslam Bahçe’nin yönetmen ve oyuncu olarak kendisini çoğu zaman acımasızca eleştirdiğini söyledi.


Melek Bahçe, “Ben yanlışlarımı duyup onları da geliştirme eyleminde bulunayım diye, eleştirmelerini istiyorum. Arkadaşlarımdan gördüğüm ve tecrübe ettiğim kadarıyla, hangi bölüm olursa olsun insanın içinde okuma isteği olsa da, aile desteği olmadığı zaman başarıya ulaşılamıyor. Böylece başka bölümlere yönelme eğilimi olabiliyor” dedi.


  İstedikleri bölümü okumak isteyen öğrencilere, mutlu olacakları bölümü seçmelerini ve bu alandaki en iyi eğitimin hangi ülkede verildiğini araştırarak tercihlerini yapmalarını öneren Bahçe, başarılı olmak için mesleği sevmek gerektiğini vurguladı.


Bahçe, ailelere de “İstek olmadan başarı da olmaz. Birey, isteği dışında bir alana yöneltildiği zaman başarılı olma oranı da düşüyor. O yüzden ailelerin desteğine mutlaka ihtiyaç vardır” mesajını verdi.

 

Sanat politikası

 


Melek Bahçe’ye, sinema veya dizi sektöründe oyuncuların cinsel sahnelerle ilgili kuralları olmasının sanatı nasıl etkilediğini sordum. Bahçe, toplum veya belli bir kesim tarafından ‘ayıplanan’, herkesin dilinde ‘Türkan Şoray Kuralları’ olarak bilinen bu tür tavırların da aslında sinemada yeri olmaması gerektiğini söyledi. Bahçe, “Herkesin bakış açısı ve ideolojisi farklı. Eğer senaryo cinsel bir sahneyi oynamayı gerektiriyorsa, öpüşmek, sevişmek veya soyunmak gibi, bunu canlandırırken aslında orada oynayan sen değil, canlandırdığın karakterdir. Yani kendi düşüncelerimi gözardı ediyorum. Çünkü dediğim gibi orada oynayan ben değilim o karakterdir. Onu hissetmek ve o karaktere girmek için ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmak gerekiyor, fedakar olmak gerekiyor”.


Bahçe, her ne kadar ülkede film endüstrisinin güçlü olmadığının farkında olsa da, eğitimini tamamladıktan sonra Kıbrıs’a dönmeyi planlıyor.


“Sinema ve oyunculuğa ilgi duyan insanları biraraya getirip ülkedeki film endüstrisini canlandırmak istiyorum. En azından böyle bir imkan yaratıp, denemek isterim” diyen Bahçe, sanatın her alanına destek verilmesi gerektiğini belirtti. Bahçe, devletin bu konuda bir politika belirleyip, sanatçıların önünü açmasının önemine de değiniyor. Bahçe, “Kültür ve sanat bir ülke için en önemli ve etkili tanıtımdır. Dolayısıyla ülkede kültüre ve sanata yatırımlar olmalı ki yurtdışında okuyan sanat eğitimi gören bizler ülkeye geri dönebilelim. Kıbrıslı olan ve yurtdışında hayatını sürdüren birçok sanatçımız paranın dışında sanatsal yönden de destek görmedikleri için ülkeye gelmiyor. Bu sebeplerden değerli insanlarımızın hizmetlerinden mahrum kalıyoruz” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık