banner6

Girne'de çiçek kokulu sokaklar yaratılıyor

banner37

“Temiz Düşün, Temiz Yaşa” projesi kapsamında Girne’ye bağlı birçok bölgede parklar, bahçeler, okullar temizleniyor, yeşillendiriliyor.

Girne'de çiçek kokulu  sokaklar yaratılıyor
banner99

Aliye ÖZENCİ

KKTC Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ‘Temiz Düşün, Temiz Yaşa’ projesi, devletin tüm ilgili kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum işbirliğinde, yurttaşların da etkin katılımıyla sürüyor.

Temiz ve sürdürülebilir bir çevre prensibini taşıyan projenin Girne sorumlusu Oya Kutsal, ilçeye bağlı bölgelerdeki çocuk parklarını yeşillendirerek ve temizleyerek işe başladıklarını söyledi.

İlerleyen zamanlarda temiz mahalle ve temiz okul projelerini de geliştirip, insanlara sosyal sorumluluk bilincini yükleyip farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Kutsal, hedeflerinin çiçek kokulu sokaklar yaratmak olduğunu vurguladı.

Kutsal, temiz, renkli ve herkesin özenle bakabileceği bir bölge yaratmayı hedeflediklerini belirterek temiz çevre yaratmanın tüm insanların görevi olduğunu söyledi.

“Proje, doğayı ve çevremizi kirletmemenin bir yaşam biçimi haline gelmesi; temiz düşünüp, temiz hareket ederek öz sevgi ve öz güvenimizin yeniden kazanılması; devlet, yerel yönetim, kurumlar, sivil toplum ve yurttaşların sürdürülebilir çevre ve doğa için elbirliğiyle ve sorumlulukla hareket ederek ortak başarının sağlanmasını amaçlıyor” diyen Kutsal, ‘kirleten, öder’ prensibinin ayrımsız ve tarafsız biçimde uygulanmasını hedeflediklerini belirtti.
Oya Kutsal, projenin insanlara; işbirliği, sürdürülebilirlik, temiz düşünmek, kirletmemek, özsaygı ve özgüven gibi değerler kattığını da dile getirdi.

Sorumlular bölge gençleri ve çocuklar

Projenin Girne sorumlusu Oya Kutsal, çalışmalara Doğanköy’den başladıklarını belirtti.

Köydeki çocuk parkına, geneli Kıbrıs’a özgü çiçekler olmak üzere 200 adet çiçek ektiklerini ifade eden Kutsal, “Bu güzel bir başlangıç olsa da yeterli değil. Köylülerin de bu parka sahip çıkması gerekiyor. Doğanköylü genç ve çocuklardan oluşan bir yönetim kurulu oluşturduk. Bütün parkın sorumluluğunu ekibe verdik” dedi.

Aynı uygulamanın sırasıyla Ozanköy parkına, Zeytinlik çocuk parkına ve Girne merkezdeki bazı parklara da uygulanacağını ifade eden Kutsal, temiz parklar uygulamasından sonra temiz sokaklar projesine hız verileceğini söyledi. Kutsal, Girne Belediyesi ve bölge muhtarlarının da projede her türlü imkanı kendilerine sağladığını belirtti.

Parklardan sonra sokaklar ve okullar yeşillendirilecek

Oya Kutsal, ilk etapta parkları temizlediklerini, ilerleyen zamanlarla sokaklar ve okullarla da çalışma yapılacağını yineledi.

Kutsal, “ ‘Temiz Sokaklar’ uygulaması, Türk Mahallesi'nde belediyenin bize verdiği bir sokaktan başlayacak. Uzmanlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Çok güzel sokaklar yaratmak istiyoruz. Yine aynı şekilde sokaklar, mahallede yaşayanların sorumluluğuna bırakılacak” dedi.
Projenin ‘Temiz Okullar’ çalışmasıyla süreceğini belirten Kutsal, okul bölgelerinin çiçeklendirilip, yeşillendirileceğini söyledi. Kutsal, bu projede de çocukların çevre konusunda daha bilinçli olup, küçük yaşta sorumluluk sahibi olmalarını istediklerini söyledi.

Kutsal, son yıllarda yapılan farkındalık projelerinin, sanal ortamdaki paylaşımların duyarlılıkta artışı sağlandığını ancak hala ‘ben kirleteyim, belediye temizlesin’ mantığının bulunduğunu da üzülerek belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104