Gitarı ile dünyayı dolaşan Brezilyalı: Joander Santos

banner37

Müzisyen bir aileden gelen sanatçı Brezilyanın farklı müziklerini dünyada başarıyla icra ediyor

banner87
Gitarı ile dünyayı dolaşan Brezilyalı: Joander Santos
banner90
banner8

Murat OBENLER

Ülkemize özel bir etkinlik için gelen Brezilyalı samba caz ve bossa nova müzisyeni Joander Santos ile hem bu müziğin Brezilyadaki son durumunu hem de müzisyenin uluslararası alana sıçrayan ve adeta bir sanatsal elçiliğe dönüşen müzikal kariyerini konuştuk.

Brezilya’da müzikal atmosfer nasıldır? Hangi tür müzikler daha popülerdir?
Birçok farklı müzik türü olduğunu söyleyebilirim. Küreselleşme dolayısıyla Amerika’nın birçok bölgesinden, İspanya’dan birçok tür Brezilya’ya geldi. Tabi ki oraya ait olan bölgesel choro, samba,bossa nova,samba caz gibi türler de gelişerek dünyaya açıldı.

“Dedem,annem,babam,kızkardeşim müzisyen”

Ailenizde müzikle ilgilenen kişiler var mıydı?
Ben protestan müzisyen bir ailede doğdum. Dedem gitarist, annem şarkıcı ,babam trompetçi ve piyanist ve kız kardeşim ise şarkıcıdır. Ailem gospel müzik yapıyordu.

“Konservatuarda müthiş hocalardan Brezilya cazı eğitimi aldım”

banner134
Aile müzisyen fabrikası gibiymiş...
Ben de 20 yaşına kadar blues ,soul müzik yaptım ve sonrasında Brezilya cazı öğrenmek için konservatuara gittim. Orada bossa nova,samba gibi türleri öğrendim. San Paolo Konservuarı’nda Japonyadan, birçok Latin Amerikan ülkesinden müthiş öğretmenler vardı. Müthiş bir ortamda eğitim aldım. Müzikle üniversite öncesinde de ilgileniyordum. Kendime bir grup kurarak soul ve blues müziği yapıyorduk ama universite bitirdiğimde artık eğitimli bir gitarist ve yorumcu idim.

Bu arada Brezilyada müzikle ilgilenmek isteyen gençler konservatuara gidip bu yerel tarzları öğrenmeyi mi tercih ediyorlar yoksa usta-çırak yöntemini mi tercih ediyorlar?
Gençler internetin de yardımıyla artık faklı türlerle daha rahat tanışıyorlar ve sonrasında istedikleri tür müzik eğitmine yöneliyorlar.

Diplomalı müzisyenlik yaşamınız nasıl başladı?
Bitirir bitirmez(yani 5 yıl önce) Mısırdan bir iş teklifi geldi ve Mısır’a geldim. Uluslararası bir otelde Brezilyalı grubumla tüm Latin müzikleri icra ettik.

“Mısırlı,Rus müzisyenler ile çalmak çok güzeldi”

Mısır’ın da olduğu orta doğu müzikal olarak çok zengin bir coğrafyadır. Size bu bölge neler kattı?
Arap müziği çok ritmik ve farklı bir müzik. Ben bu müziği çok beğendim. Oradayken Mısırlı müzisyenlerle de buluşup bazı programlar yaptık. Hepimiz de “wauw” dedik. Daha sonra Rus bir menejer ile tanıştım ve o bana Rusya’da bir tur ayarladı. 1 ay farklı şehirlerde latin müziği yaptık.Orada da Brezilya müziğini seven birçok Rus müzisyen ile birlikte program yaptık. Orada en büyük sıkıntı samba caz ustası vurmalı çalan müzisyen olmaması.
Bu arada Beyaz Rus bir güzele aşık oldum ve evlendik. Daha sonra İsrailli saksafonist Lenny Sendersky ile tanıştık. O Brezilya müziğini çok beğeniyor. O beni İsraile davet etti ve orada da müzik yaptık. Yine İtalya’da küçük bir tur yaptık.
Evlendikten sonra hayatımızı Rusya ve Brezilyada sürdürüyoruz. Daha çok trio olarak konserler veriyoruz.
Kıbrıs’ta da bir bağlantı ile konser verdik.Burada adeta  kendimi evimde gibi hissettim.İnsanlar eğlenmeyi seviyor ve çok mutlular. Benim ana tarzım aslında samba cazdır ama Gillham Vineyard’da da olduğu gibi farklı durumlarda bossa nova vs. gibi türlerde de konserler veriyoruz. Samba caz daha yavaş, armonisi biraz basit ve improvizesi güçlü bir müziktir. Caz o özgürlüğü sağlıyor.

Repertuarında sürekli yer alan usta müzisyenler kimlerdir?
Tabi birçok müzisyeni seviyorum. Brezilyada João Gilberto, Djavan, Joanne Brackeen , Mattos Nascimento  uluslararası ise  Al Jarreau, Bobby McFerrin, Kurt Elling  ilk aklıma gelenler.

“Brezilyada da güzel plajlar var ama Kuzey Kıbrısta denizler çok temiz,sahillerde geniş yerler var”

Kıbrıs deneyiminizden de  biraz bahsedermisiniz? Burada da müzisyenlerle tanıştınız mı?
Burada toplam 4 gün galdım. Denize gittim. Çok temiz ve güzeldi. Brezilyadada güzel plajlar var ama burada daha çok temiz deniz ve rahatça dinlenebileceğiniz boş alanlar vardı sahillerde. Hasan Günyüz ile tanıştık. Çok iyi bir müzisyen. Birlikte çaldık da.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75