banner6

Hakan Çakmak'ı kaybettik

banner37

Program yapımcısı ve yazar Hakan Çakmak, kalp yetmezliği nedeniyle dün sabah saatlerinde Minareliköy'deki evinde hayatını kaybetti.

Hakan Çakmak'ı kaybettik
banner99

Uzun yıllardır BRTK’da kültür sanat programları yapımcısı ve sunucusu olarak görev yapan, kültür sanatla ilgili birçok çalışmada yer alan 50 yaşındaki Çakmak, dün sabah 07.00’de Minareliköy’deki evinde yaşamını yitirdi.

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, Minareliköy’deki evinde hayatını kaybeden 50 yaşındaki Hakan Çakmak’ın otopsisi tamamlandı. Otopsi neticesinde ölüm sebebinin “kalp yetmezliği” olduğu tespit edildi.

Hakan Çakmak’ın ani ölümü, basın ve kültür sanat camiasında büyük üzüntü yarattı.

Lefkoşa Türk Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Çakmak, yine BRTK çalışanı olan İlknur Koruoğlu Çakmak ile evliydi. Çakmak, Ödül ve Öykü adlı biri erkek, biri kız iki çocuk babasıydı.

Cenaze bugün

Hakan Çakmak için bugün saat 11.00’de uzun yıllardır hizmet verdiği BRT’de tören düzenlenecek, ardından da Minareliköy Camisi’nde kılınacak öğle ve cenaze namazları sonrasında Minareliköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

“Büyük üzüntü içerisindeyiz”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Dış Basın Birliği ile Lirik Şiir Grubu ve Kıbrıs Edebiyat Derneği, Arif Hasan Tahsin Tarih Ve Kültür Vakfı, Bay-Sen ile EMAA Akdeniz Avrupa Sanat Derneği BRT çalışanı, TV programcısı ve yazar Hakan Çakmak’ın vefatı dolayısıyla taziye mesajları yayımladı.

Mesajlarda Çakmak’a rahmet; Çakmak’ın ailesi ile yakınlarına da başsağlığı dilendi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, taziye mesajında, “Ülkemizde kültür sanatla ilgili birçok çalışmada yer alan ve yıllardır BRTK’da kültür sanat programları yapımcısı ve sunucusu olarak bu alana büyük hizmetler veren, yazar, çok değerli dostum Hakan Çakmak’ı zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim” dedi.

Gazeteciler Birliği tarafından yayımlanan mesajda “Yıllarını basına vermiş, BRTK’da ve çeşitli yayın organlarında başta kültür-sanat programları ve belgeseller olmak üzere birçok çalışmaya imza atmış, değerli üyemiz, kardeşimiz Hakan Çakmak’ı çok zamansız yitirmenin derin acısını ve şokunu yaşıyoruz “denildi.

Basın-Sen’in mesajında, Çakmak’ın hayatının önemli bir bölümünü Kıbrıs’taki sanata verdiği ve birçok ilerici mücadelenin içerisinde yer alan aydın bir insan olduğu ifade edildi.

Mesajda, “İnanmakta zorlandığımız bu gidişi kabullenebilmemiz çok zor. Kelimelerin çok da anlam taşımadığı böylesi durumlarda bizlere kalan birlik olup acımızı paylaşmaktır” denildi.

Lirik Şiir Grubu ve Kıbrıs Edebiyat Derneği’nin mesajında da “Çalıştığı kurumda 20 yılı aşkındır yapmış olduğu çalışmalarla ülkemiz sanatına ve sanatçısına büyük katkısı olan, üretken, çalışkan ve yetenekli bir arkadaşımızı kaybetmenin derin acısı içerisindeyiz. Lirik Şiir Grubu olarak yaklaşık iki yıldır BRTK’de ‘Artı Sanat’ programında yol arkadaşlığı yaptığımız Çakmak’a Tanrı’dan rahmet, yaslı ailesine de başsağlığı dileriz” ifadesi yer aldı.

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği mesajında, üyelerin şokta ve derin üzüntü içinde olduğu kaydedildi ve “Sanatçı ve yazarların bulunduğu her ortamda içten yakınlığı ve sohbetleriyle bu ortamlara renk ve yaşam katan değerli bir insandı” denildi.
Kıbrıs Türk Tabipleri Odası mesajında ise “Hayatı boyunca gerçek anlamda ‘emekçi’ olmayı başarabilen nadir insanlardan olan, emekçi, sanatsever, dost, iyi insan Hakan Çakmak kardeşimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşamaktayız” ifadelerine yer verildi.
Dış Basın Birliği tarafından yayımlanan mesajda, Çakmak’ın “BRT ile özdeşleşmiş simge isimlerden biri” olduğu ve yıllar boyunca ekranlarda yapmış olduğu kültür-sanat programları ile toplumumuza büyük katkılar sağladığı belirtildi.
Bay-Sen Başkanı Salih Sakallı, yayımladığı mesajda, “Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda kültür sanat ve belgesel programlarının değişmez yapımcılarından değerli insan, mesai arkadaşımız Hakan Çakmak’ı kaybetmenin derin acısı içerisindeyiz” dedi.

EMAA Akdeniz Avrupa Sanat Derneği de mesajında, Hakan Çakmak’ın ani ölümünün şokunu ve derin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydetti.

Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı Başkanı Güven Varoğlu ise mesajında “Ülkemiz kültür ve sanatına çok değerli katkıları bulunan basın emekçisi arkadaşımız Hakan Çakmak'ın beklenmedik bir biçimde aramızdan ayrılması hepimizi derinden üzmüştür” ifadelerine yer verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104