Hakan Çakmak’ın kaleminden Yaşar Ersoy: ‘Düşte Umut Yürekte Sızı” 

Büyük emek verdiği biyografi kitabının basılmış halini göremeden hayata veda eden Hakan Çakmak’ın hayalini, kitabın kahramanı Yaşar Ersoy ve sanatçı dostları gerçekleştirdi

Hakan Çakmak’ın kaleminden Yaşar Ersoy: ‘Düşte Umut Yürekte Sızı” 
  • 01 Nisan 2018, Pazar 11:38

Aliye ÖZENCİ


Kıbrıslı yazar ve program yapımcısı Hakan Çakmak, ülkemiz sanatına, sanatçısına ve kültürüne değer veren bir isimdi. Daha yapacak çok işi, çok çalışması vardı ancak erken zamanda aramızdan ayrıldı.


Yüksek öğrenimini yurt dışında tamamladıktan sonra ülkeye geri dönüş yapan Çakmak, 1990 yıllarının başından itibaren sanat ve kültür alanında birçok çalışmaya imza attı. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda yıllarca program yapan Çakmak, hangi bölgede kültür sanat etkinliği varsa, omzunda kamerası, elinde mikrofonuyla oradaydı…  Hakan Çakmak, adaya döndüğünde duayen tiyatrocu ve yazar Yaşar Ersoy’la birlikte çalışmalar yaptı. Ersoy’un yönettiği oyunlarda da küçük küçük roller aldı.


Yaşamı boyunca yorulmak nedir bilmeden çalışan Çakmak’ın son projesi ülkemiz sanatçılarının biyografilerini kaleme almaktı.


 Biyografisini yazacağı ilk isim toplumun yakından tanıdığı Yaşar Ersoy olacaktı. 2015 yılında çalışmalarına başlayan Hakan Çakmak, vefatından önce 2017’nin başında kitabı tamamladı. Ancak ne yazık ki, “Düşte Umut Yürekte Sızı” adı verilen kitabın, basım aşamasını göremeden hayata gözlerini yumdu Hakan Çakmak...
 


Çakmak’ın emaneti olan kitaba, Yaşar Ersoy ve sanatçı dostları sahip çıktı ve eseri basıma hazırladı. Kitap, geçtiğimiz ocak ayında Khora Yayınları’ndan çıktı.


“Düşte Umut Yürekte Sızı” kitabı için bir araya geldiğimiz Yaşar Ersoy’la, Hakan Çakmak’ın kültür sanat alanındaki yolculuğunu ve kitabın içeriğini konuştuk.

 

Kitabın adının doğuşu


 


Kitabın adına Hakan Çakmak’ın vefatından sonra karar verildi… Çünkü bu Çakmak’ın isteğiydi…


Tamamlanan eseri defalarca okuyan Yaşar Ersoy, kendine ‘mesele nedir?’ diye sorarak “Düşte Umut Yürekte Sızı” yanıtını verdi… İşte o anı şöyle anlatıyor Ersoy:


“Ben hep bir düşün peşinde koştum. Sadece bana ait bir düş değil, toplumsal bir düştü. Toplumsal gelişmeye, adalete, eşitliğe, özgürlüğe, bağımsızlığa dayalı bir düş görüyordum. Bu düşün, umudun kavgasına soyunmuştum… Hem siyasal hem sanatsal hem kültürel olarak. İşte o zaman dedim ki ‘düşte bir umut vardır’.

Peki toplumda yaşanan göçler, katliamlar, savaşlar, ırkçılık ve daha bir çok sorun, ülkemiz demokrasisine müdahaleler, kahırlar?.. Bu da ‘yürekte sızıdır’ dedim”.

 

Tiyatro serüveni

 


Yaşar Ersoy ve Hakan Çakmak’ın tanışması 1990’ların başlarıdır. Çakmak, üniversiteyi tamamladıktan sonra ülkeye geri dönüş yaparak, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda (LBT) Ersoy’u ziyaret eder. 


Çakmak, sanat ve kültüre dair birçok şey öğrenmek amacıyla okul kalitesinde olduğuna inandığı Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda çalışmak istediğini söyler.


Yaşar Ersoy da “Hakan’ın bu doğrultudaki saptaması yerindeydi. Çünkü LBT bugün hâlâ bir okul gibidir.
Yüzlerce genç gelip geçiyor. Kimisi tiyatroya devam ediyor. Kimisi ise doktor, mühendis, öğretmen, işçi gibi mesleklere atılıyor” dedi.


 Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Çakmak, ömrü yettiğince hiç durmadan canla başla üretti. Ersoy’un o günlerdeki Hakan Çakmak için gözlemi, “çekinmeden sorup, sorgulayan, sürekli öğrenme ve üretme arzusu içinde olan bir genç” olur. Ersoy, ilerleyen yıllarda da bu saptamasında yanılmadığını herkese anlatır. Yaşar Ersoy, “Hakan Çakmak’la beraber çok yoğun mesaimiz oldu. Dostluğumuz ve beraberliğimiz, kültür sanat alanında birçok ilke imza atmamızı sağladı. Omzuna kamerası, elinde mikrofonuyla haberden habere, yorulmadan koşardı. Altı bölümden oluşan ‘Kıbrıs Türk Tiyatro Tarihi’ belgeselini de birlikte hazırladık. Kitabın arka kapağında Ümit İnatçı’nın da yazdığı gibi ‘Hakan Çakmak kültür sanat serüveni benimle ve LTB ile başladı’. Bu bilinen bir gerçek” dedi.

 

‘Kalleş ölüm’


 


Yaşar Ersoy, ülkede yer alan kültürel etkinliklerde boy gösteren ve her zaman sanatçının yanında olan Hakan Çakmak için “gecesini gündüzüne katan, çalışan ve üreten tek kişilik bir orduydu. Bu coğrafyanın, kültür ve sanatına tutkulu, aşık bir insandı” diyor.


Çakmak’ın işine olan tutkusu ve aşkıyla iki yıl önce yanına gittiğini, ülkemizdeki sanatçıların biyografilerini kaleme almak istediğini söylediğini anlatan Ersoy,  “ ‘Biraz dur, dinlen dedim’ ama onun bana cevabı ‘Hocam, sen dinleniyor musun ki ben dinleneyim’ oldu” dedi.


Çakmak’ın kendisine ilk çalışmayı onunla yapmak istediğini ifade eden Yaşar Ersoy, Hakan Çakmak’ın o günkü sözlerini şöyle aktarıyor:


“‘Sizin sanatsal, kültürel, toplumsal ve daha birçok konuda yaşanmışlığınız ve tanıklığınız vardır. Sanatınızı üretip Sırça Köşkü’ne çekilmiyor, kirlenmiş yüzlerin aydınlanması için çalışıyorsunuz. Bunun yanında siyasal kavganız da bulunmakta. Bu nedenle tanıklık ettiğiniz toplumu belgelemek lazım’”.


Yaşar Ersoy, Hakan Çakmak’ın bu teklifini kabul etti ve “Bu kitap biyografimi, benim yaşam eksenimi konu alacaksa bir yerde bu toplumun biyografisi de olması gerekir” düşüncesiyle çalışmalara başladılar.


Hakan Çakmak, bir sene boyunca Ersoy’la sürdürdüğü söyleşilerini geçtiğimiz sene tamamladı. Son düzeltmelerin yapılması için Feriha Altıok’la görüşüldü. Son kez bir araya gelip kitabın ismi kararlaştırılıp, eser basılacaktı ki; Yaşar Ersoy’un deyimiyle “kalleş ölüm” buna müsaade etmedi.


 

Bir yaşam öyküsü

 


“Düşte Umut Yürekte Sızı” kitabında İngiliz sömürgesinden günümüze kadar Kıbrıslı Türklerin geçirdiği aşamalar Yaşar Ersoy’un yaşanmışlıklarıyla harmanlanarak okuyucuya sunuldu.


Aslen Leymosunlu (Limasol) olan Ersoy’un çocukluk ve gençlik yıllarında gözlemleyip hatırladığı sosyal yaşam da kitapta yer alıyor.


Yaşar Ersoy’un anlatımı, Hakan Çakmak’ın kalemiyle yazılan kitabın editörlüğünü Feriha Altıok yaptı.


 Ersoy, kitabın son aşamasına gelmesi için çalışmalar yaparken “İçimde bir sızı olarak söylemek isterim ki, Hakan hep yanımızda bir can olarak oturuyordu. Zaman zaman hüzünlenir, gözlerimiz dolar ve çalışmalara ara verip ona dair anekdotlar paylaşırdık” dedi.

 


Khora Yayınları’ndan çıkan “Düşte Umut Yürekte Sızı”nın kapak tasarımını Emin Çizenel ve kitabın tasarımını ise Umut Ersoy üstlendi.

 

 

**

 

KİTAPTAN ALINTI

 

“Yaşar Ersoy için kimler ne dedi?”

 

* Yaşar Ersoy, 1940’lı yılların sonlarından anlatmaya başlayarak 2017’ye gelir. Bir nehir gibi akarak şehvetle konuşarak, hatırladıklarını ve hatırlamak istediklerini anlatarak gelir… Onun biyografisini yazmak bir yerde İngiliz sömürge yönetiminin son yıllarından başlayarak, bu kitabın yayımlandığı tarihe kadar yakın tarihimizin sosyal, kültürel, sanatsal, siyasal tarihini yazmaktır. (Hakan Çakmak)

 

*Yaşar Ersoy hepimizin toplumun yakından tanıdığı bir isim. O sadece başarılı bir tiyatro adamı değil, hayatın tam içinde ortasında yer alarak yurduna ve dünyada demokrasi, barış ve umut’un yeşermesi kök salması için sürekli savaşım veren biri… (Neriman Cahit/ Kıbrıs-25 Eylül 2000)

 

*… Kıbrıs’ta Tiyatro dendiği zaman ilk aklıma gelen isim Yaşar Ersoy. Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu’nun kurucusu, bir tarih, bir çınar… bana göre çok önemli bir tiyatrocu kendisi. (Genco Erkal / Kıbrıs 8 Eylül 2016)

 

*Benliğini olduğu kadar varını yoğunu da sanata kültüre adamış Yaşar Ersoy… İdeal ve inan adamı olabilmek kolay değil. Yaşar Ersoy tiyatromuzun yıkılmak bilmeyen şövalyesi… (Ahmet Tolgay – 24 Eylül 2005)

 

*Yaşar Ersoy enerjik, çalışkan, kararlı, ne istediğini bilen ve bunun için mücadele eden bir tiyatro insanı… Aynı zamanda tutkulu bir yurtsever ve barışsever. (Kostas Kafkaridis / Haravgi -12 Şubat 1996)

 

* Ülkemizin, barıştan, emekten yana ilkeli bir duruşu olan ender sanatçılarındandır Yaşar Ersoy… (Nazen Şansal 2014)

 

*Sokakta 100 kişiye sorduk; Kıbrıs’ta tiyatro deyince aklınıza kim gelir diye… Ve tek bir popüler cevap aldık Yaşar Ersoy. Karşımda Enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen bir adam. Ben Yaşar Ersoy’u neredeyse 20 yıldır, tanıyorum gözlerinin içi hep alev alev, ışık ışık… (Hatice Tezcan 2014).

 

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık