banner6

Halk, Lefke'ye akın etti

banner37

Lefke Hurma Festivali'nde hurma başta olmak üzere bölgede yetişen nar gibi daha birçok ürün stantlarda satışa sunuldu.

Halk, Lefke'ye akın etti
banner99

Güren Tilki

Lefke Turizm Derneği ile Lefke Belediyesi işbirliğiyle geleneksel olarak düzenlenen Lefke Hurma Festivali’nin yedincisi yapıldı.

Lefke Belediyesi Kapalı Çarşı’da yer alan festival, kortejle başladı.

Daha sonra festivalin açılış konuşmasını yapan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Lefke’nin geleceğinin turizm, eğitim ve üretimde olduğuna vurgu yaparak, yafa portakal, ceviz ve hurmanın Lefke’nin vazgeçilmez 3 güzel ürünü olduğunu ve bu ürünler adına festivaller düzenlediklerini anlattı.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da hurmanın Lefke’nin karakterini belirleyen ürünlerden biri olduğuna dikkati çekerek, son dönmelerde hurmaları tehdit eden kırmızı palmiye böceği zararlısı ile yaptıkları mücadeleye ve ‘ Bir Hurma Da Sen Kurtar’ kampanyasına değindi.

banner134

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de Lefke’ye ve ürünlerine sahip çıkmanın ülkeye sahip çıkmakla eşdeğer olduğunu belirterek, Lefke için önemli olan Aplıç Kapısının açılması, Cengiz Topel Hastanesinin korunması ve 6. ilçe olma konularını yakından takipçisi olduklarını ifade etti.

Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz de kültürümüzün genç nesillere aktarılmasının önemine işaret ederek, festivale katkı koyan ve katılan herkese teşekkür etti.

Açılış töreni, Lefke Belediyesi Halk Dansları ekibi folklor gösterisi ve üreticilerin hurma tırmanma gösterisi ile devam etti.

Daha sonra ise Lefke’de ‘Hurma Kemal’ lakabıyla tanınan üretici ve diğer hurma üreticileri tarafından sembolik kurdele kesimi yapılarak, açılış gerçekleştirildi.

Gün boyu devam eden festivalde, dans gösterileri ve müzik dinletilerine de yer verildi.

Festivalde kurulan stantlarda, hurmanın yanı sıra Kıbrıs kültüründe yer alan birçok ürün satışa sunuldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 08:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104