Hasır sandalyeleri örmek günlerce sürüyor

banner37

Kıbrıs kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan hasır sandalyeler, neredeyse tarihe karışıyor. Eskiden her kahvehane ve evde mutlaka bulunan hasır sandalyeler, unutulmaya yüz tuttu

Hasır sandalyeleri örmek günlerce sürüyor
banner90
banner8

Gületn Özyakup SEZGİN

Kültürümüzü anlatan hasır sandalyeler yerini modern oturma gruplarına bıraktı. Çok fazla tercih edilmese de, hasır sandalye yapımından vazgeçmeyenler hala var. Sağlamlığı ve rahatıyla bilinen hasır sandalyelerin günler süren el emeğiyle örülmesi, fiyatının plastik sandalyelere göre daha pahalı olmasına neden oluyor. Bu nedenle halk, ucuzu tercih edip, hasır sandalyelere ilgi göstermiyor. Kıbrıs kültürünün parçası olan hasır sandalyelerin üretim aşamasının zahmetli olması, gençlerin bu işten uzak kalmasına da neden oluyor.

67 yıl önce,1949 yılında merhum Nevzat Öke tarafından kurulan atölye, şu an hayatta olan tek oğlu Özkan Öke tarafından işletiliyor. 

banner134
5 yaşından başladığı hasır sandalye örme mesleğine devam eden Öke,“Bu işte çıraklık da olmadığından mesleğimiz yok olup gidecek. Zaten ada çapında hasır sandalye yapan eskisi gibi kalmadı. Bizden sonra bu iş de tarihe gömülecek” dedi.

Dünden bugüne meslekte çok şey değiştiğini ifade eden Öke, 1960’lı yıllardan 1974 öncesine kadar hasıra çok talep olduğunu anlatan Öke, “Sinemalara, kahvehanelere, yeni evlenecek olan mutlaka hasır sandalye yaptırırdı. Ama 1974 harbinden sonra adaya plastik, demir sandalyeler gelmesiyle hasıra ilgi azaldı. Babamın yanında 8-10 tane çırak çalıştığı günleri hatırlarım. Şu anda ben tek başıma çalışıyorum” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75