Hayatın temeli 'SEVGİ'

banner37

Gözde Özerk Genç’in kaleme aldığı, Rana Hocanın ve Şerifsu Çiftlikağası’nın çizimleriyle renklenen “Küçüklere Mutluluk Sırları” kitabı, 7’den 70’e herkese mesaj veriyor:

Hayatın temeli 'SEVGİ'
banner87

Aliye ÖZENCİ

Kaleme aldığı şiirleriyle farkındalık yaratan, insanların yüreğine ince dokunuşlarda bulunan Gözde Özerk Genç, bu kez de “Küçüklere Mutluluk Sırları” kitabıyla 7’den 70’e herkese mesajlar veriyor.

Uyanış’ ve ‘Barış’Tık’ adlı kitapları bulunan Genç, SOS Çocukköyü Derneği’yle ortak çalışma yaparak “Küçüklere Mutluluk Sırları” kitabını geçtiğimiz aylarda yayımladı.

Gelecek için iyi bireyler yetiştirmeyi ve küçük kalplere sevgiyi aşılamayı hedefleyen Genç, kitabın girişine “…Büyükler olarak sizlere verebileceğimiz sır; sevgi, umut ve inanç dolu düşüncelerle atacağınız doğru adımların sizleri her zaman mutlu edeceğidir. Bu kitapla sizlerin sevgi dolu yüreklerine dokunabilirsem ne mutlu bana…” diye yazdı.

Kitap, küçük yaştaki çocuklara kendi ayakları üzerinde durmayı ve güçlü bireyler olmaları için neler yapmaları gerektiğini anlatırken; büyüklere de, bildiği ama uygulama konusunda zorluk çektiği duygularını yeniden filizlendirebilmesi için yol gösteriyor.

Kitabın özeti ise; “Öğren küçüğüm, önce sevmeyi öğren çünkü her şeyin temeli sevgi”.

Gözde Özerk Genç, herşeyin temelinin sevgi olduğunu vurguladığı kitabında, sevgisizliğin sonuçlarına da değindi.

Kitabın her sayfasında ailelerin çocuklarıyla keyifli zaman geçirmesini sağlayacak aktiviteler de yer alıyor. “Küçüklere Mutluluk Sırları” kitabının çizimlerini Rana Hocanın ve Şerifsu Çiftlikağası yaptı.  Kitabın yazarı Genç, eseri kendi çocukları Aral’a, Aren’e ve tüm çocuklara armağan etti.

Kitap, SOS Çocukköyü Derneği’nden, Deniz Plaza şubelerinden ve Mucize Kanatlar Kitap Kafe’den temin edilebiliyor. Kitabın satıştan elde edilecek tüm gelir ise SOS Çocukköyü Derneği’ne bağışlanacak.

Gözde Özerk Genç’le bir araya geldim. Sohbetimize SOS Çocukköyü Ulusal Müdürü Refika İnce’de katıldı. Çok keyfli geçen söyleşimizin ana konusu “Küçüklere Mutluluk Sırları” adlı kitaptı.


Genç, iki çocuk annesi

Gözde Özerk Genç, “Küçüklere Mutluluk Sırları” kitabının yazmasında ilkokul çağlarında olan iki çocuğunun vesile olduğunu söyledi.

“Çocuklar arasındaki iletişimi bire bir yaşıyorum. Kendi aralarında ve hatta bazen büyüklerle sıkıntılar, zorluklar yaşayarak çıkmaza giriyorlar. Bu noktada küçük yaştan itibaren çocuklarımıza doğru davranış ve düşünce şekillerini öğretmenin ne kadar önemli olduğunu fark ettim. Bildiğim gözlemlediğim şeyleri kitapta toplamaya karar verdim” diyen Genç, kitapta verdiği mesajların aslında kendi adına, tüm yetişkinlerin bildiği ama unuttuğu bazı doğru düşünceler ve davranış şekli olduğuna inandığını söyledi.

Genç, kitabın her bir sayfasında ayrı bir mutluluk sırrı olduğunu da vurguladı.

Renkli baskı ve görsellerle zenginleştirilen kitabın çocuklar için daha çok ilgi çekici olduğunu belirten Genç,

çocukların kitabı okurken aileleriyle birlikte kaliteli zaman geçirmesi için de çeşitli aktivitelere yer verdiğini ifade etti.

Genç, “Bu kitap, aslında sadece çocuklara yönelik bir kitap değil.  Ebeveynler ile çocukların birlikte paylaşımda bulunabileceği, birlikte okuyup üzerinde düşünüp konuşacakları bir kitaptır. Kitap, sıcak bir aile ortamını sağlayacağına da inancımız vardır. Bunu diliyor, arzu ediyoruz” dedi.

 

Ninnilerle uyumayın

 


Gözde Özerk Genç, “Küçüklere Mutluluk Sırları” kitabının önsözünde ilk şiir kitabı ‘Uyanış’tan bir dörtlük de paylaştı:


“Kelebek demiş ki çocuğa; / Mutlu yaşa bu hayatta!/ Sakın uykuya dalma! / Sana ninni söyleyenler olsa da…”


Bunun sebebini ise şöyle anlattı Genç:


“Bebekken, gelişim sürecinde ve her dönemde farklı ninniler kulağımıza söylendi. Bu ninniler ya uyumak ya da sakinleşmek için söylenirdi. Burada aslında çocukların duyguları bastırılıyor, doğruyu yanlışı ayırt etmesine engel oluyor. Bende bu dörtlüğü yazarken gelişim çağındaki çocuklara ninnilerle uyutulmayın, doğru ve yanlışı sorgulayın. Hayatınızda attığınız her adım da sizin için temel olan doğru düşünce davranış şekli sevgi olsun”.


 

Tüm gelir SOS Çocukköyü Derneği’ne bağışlanacak

 


Genç, daha önce yayımladığı “Uyanış” isimli şiir kitabının tüm gelirini Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na ve “Barış’tık’” isimli şiir kitabının tüm gelirini de Kıbrıs Türk Multiple Skleroz (MS) Derneği’ne bağışlayarak yardımda bulundu. “Küçüklere Mutluluk Sırları”nın geliri ise SOS Çocukköyü Derneği’ne bağışlanacak.


Sohbetimize katılan SOS Çocukköyü Ulusal Müdürü Refika İnce de, Gözde Özerk Genç’e derneklerine yaptığı katkıdan dolayı ama en önemlisi çocuklar için değerli bir eseri kaleme aldığı için teşekkür etti.


İnce, “Dernek olarak uzun zamandır çocukların okuyarak faydalanabileceği, kendilerini geliştirebilecekleri bir kitap yayımlamayı planlıyorduk. Genç bizim için bir şanstı” dedi ve şöyle devam etti:


“Gözde Hanım’la bir araya geldiğimiz zaman öncelikle, odak noktamızı paylaştık. Dernek olarak bizim için önemli olan çocuk haklarıydı. Kitapta, bilinçli çocuklar yetiştirmek ve kendini korumayı öğretecek bilgilendirici bir çalışma olmalıydı.


Konuşup paylaştıkça, içeriğinin nasıl daha sağlıklı bireyler yetiştirebilir, birbiriyle iyi geçinen, empati kurabilen, birbirine saygı sevgi dolu çocuklar yetiştirebiliriz noktasında hem fikir olduk.


SOS Çocukköyü Derneği olarak ‘her çocuk için sevgi dolu bir yuva’ sloganıyla çıktığımız bu yolda “Küçüklere Mutluluk Sırları” uyumlu bir çalışma oldu”.

 

“Çocukları bereketlendirin”

 

  SOS Çocukköyü Ulusal Müdürü Refika İnce, el birliğiyle doğan “Küçüklere Mutluluk Sırları” kitabının gelirinin nerelerde kullanılacağını da anlattı:


“Çok sağlam temeller altında kurulan dernek, sistemli çalışmasıyla her gün gelişmekte. Birçok program birimimiz var. Gözde Hanım’ın yapacağı katkıyla sadece çocukköyü değil diğer program birimlerimiz de faydalanacak. Vizyonumuzla uyumlu olan bu kitapla dokunabildiğimiz her çocuğa sevgi aşılayacağız”.


Refika İnce ve Gözde Özerk Genç, SOS Çocukköyü’ndeki çocukları bereketlendirmek için herkesi bu kitabı almaya davet etti.


Genç, “İnancımız şudur ki; kitabı alanlar hem SOS Çocuk Köyü’ndeki çocukları bereketlendirecek hem de bu kitapta küçük bir sözden dahi yüreklerine ekilebilecek çok değişik tohumlar olacak. Buna insancımız sonsuz bu nedenle herkesi bu kitabı almaya davet ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER