Hedef, trafik güvenliğine dikkat çekmek

banner37

Bir motosiklet kazasında hayatını kaybeden Ali Gargınsu anısına GRAFERS afiş yarışması düzenledi

Hedef, trafik güvenliğine dikkat çekmek
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü,  2014 yılında motosiklet kazasında hayatını kaybeden Ali Gargınsu anısına GRAFERS başlığı altında afiş yarışması düzenledi.

GRAFERS afiş yarışması, uluslararası katılıma açık olarak gerçekleşti ve 314 afiş tasarımı jüriye sunuldu. Seçici kurulda KKTC, Türkiye, Azerbaycan, İran, Beyaz Rusya olmak üzere akademiyseler ve tasarımcılar da yer aldı.

Yarışmaya katılan afişler arasından 50 tanesi sergilenmeye hak kazanırken Yarışmada birincilik ödülü yerine Ali Gargınsu Özel Ödülü, iki mansiyon ve beş de jüri ödülü verilecek.

Sergi ve ödül töreni, bu akşam saat 18.30’da AKM Küçük Salon’da UKÜ Rektörü Prof.Dr. Halil Nadiri’nin katılımı ile gerçekleşecek.

Ali Gargınsu Özel Ödülü’nü - Özge Kandemir, iki mansiyon ödülünü ise Iva Bochava ve Ceren Doğuşlu  kazandı.

Etkinlik Yöneticisi / UKÜ GSTMF Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Doç.Dr. Elif Songür Dağ, düzenledikleri GRAFERS yarışmasının amacı, trafikte güvenliğine dikkat çekmek ve UKÜ öğrencisi Ali Gargınsu’nun adını yaşatmak olduğunu dile getirdi.

Soru: Ali Gargınsu anısına afiş yarışmasını düzenlemeye ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

banner134
DAĞ: Ali Gargınsu’nun kaybı, hepimizi sarstı. Ali’nin annesi Bengül Hanım ile Ali’nin adını yaşatmak neler yapılabileceği hakkında konuşurken, trafikte farkındalıkla ilgili bir afiş yarışması düzenlemeyi düşündük. Özellikle bir afiş yarışması yapmak istedik çünkü Ali, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü öğrencisiydi.

Bölümünü, grafik tasarımı seven ve derslerinde başarılı bir öğrenciydi. Grafik Tasarım, sosyal konularda toplumu bilgilendiren ve yönlendiren çok önemli bir araçtır. Bu nedenle Ali Gargınsu adına bir afiş yarışması düzenlemeye karar verdik.

Soru: Düzenlediğiniz afiş yarışmasında ana tema nedir ve vermek istediğiniz mesaj var mı?

DAĞ: Etkinlik GRAFERS başlığı altında yapılıyor; GRAFERS UKÜ GSTMF Grafik Tasarım Bölümü tarafından toplumsal farkındalık yaratmak için grafik tasarımın kullanımına yönelik olarak kurulmuş bir tasarım grubudur. GRAFERS Uluslararası Ali Gargınsu Afiş Yarışması, hem Ali Gargınsu’nun adını yaşatmayı hem de trafik güvenliği ile ilgili konulara dikkat çekmeyi amaçlıyor. Maalesef trafik kazaları can almaya, can yakmaya devam ediyor. Grafik tasarımcıların da bu konuda verecek mesajları vardı.

Soru: GRAFERS afiş yarışmasına katılımcılar ve seçici kurulda kimler yer aldı?

DAĞ:  Yarışma uluslararası katılıma açık olarak düzenlendi. KKTC, Türkiye, Rusya, ABD, Çin, Küba, Zimbabwe, İspanya, Portekiz, İtalya, İngiltere gibi çok çeşitli ülkelerden 314 afiş tasarımı katıldı. Seçici kurulda KKTC, Türkiye, Azerbaycan, İran ve Beyaz Rusya’dan 8 jüri üyesi yer aldı. UKÜ’den Prof. Dr. Vüsal Bağırov ve Öğr.Gör. Roya Alagheband, DAÜ’den Doç.Dr. Senih Çavuşoğlu, YDÜ’den Doç.Dr. Erdal Aygenç, LAÜ’den Öğr.Gör. Derin Işıkören, İran’dan Öğr.Gör. Rasoul Parvari gibi akademisyenlerin yanı sıra daha önce önemli uluslararası tasarım jürilerinde yer almış olan tasarımcılar Hakan Dağ ve Denis Olenik de oy kullandı.

Soru: Jüri tarafından seçilen afişlere ödüllendirilecek mi?

DAĞ: Evet. Yarışmada birincilik ödülü yerine Ali Gargınsu Özel Ödülü var. Ayrıca iki mansiyon ve beş de jüri özel ödülü var. Seçici kurul tarafından değerlendirilen 314 afiş’in 50 tanesi sergilenmeye de değer buldu.

Sergi, bugün saat 18.30’da AKM Küçük Salon’da açılacak. UKÜ Rektörü Prof.Dr. Halil Nadiri’nin katılımı ile gerçekleşecek açılış seremonisine halkımızı davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 10:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75