banner6

Hedefi, çok iyi bir tiyatrocu olmak

banner37

Genç Yetenekler-1

Hedefi, çok iyi bir tiyatrocu olmak
banner8

Aliye ÖZENCİ

Batuhan Menteş… Henüz 16 yaşında… Tiyatro eğitimi alıyor, ilk sahne deneyimi ona tiyatroyu sevdirdi…

Her çocuk okul yıllarında tiyatroyla tanışır. Kimisi, seyirci koltuğunda kimisi ise sahnede üstlendiği rolle… Sanatın bir dalı olan tiyatro, çocukların bakış açısını, hayal gücünü gelişmesine yardımcı oluyor.

Ülkemizde çocuklar ve gençlerin sosyalleşmesi, okul ve dersler dışında kaliteli aktivitelerle de buluşmaları için belediyelerin veya özel tiyatroların açtığı kurslar var.

Eğitim alan ve kurslarda başarılı olan gençler, sezon sonunda eğitimcilerin seçtiği bir oyunla yeteneklerini sergileme fırsatı elde ediyor.

Yaşanan bu süreçte, gençler hem sanatı benimsiyor hem de gelecek planlaması yapabiliyor.

İlk konuğumuz Batuhan Menteş.

İlkokul yıllarında “Keloğlan” rolüyle ilk sahne deneyimini yaşayan Batuhan Menteş, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda tiyatro eğitimlerine devam ediyor.

Sahnenin tozunu, küçük yaşta yutan Menteş, Konservatuar Oyunculuk bölümünü bitirip, kendi oyunlarını yazmak istiyor.

‘Küçük Yetenekler’ programına çıktı

Batuhan Menteş,16 yaşında. Güzelyurt Türk Maarif Koleji’nde eğitim görüyor. 4 yıl önce Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda başladığı tiyatro eğitimlerine devam ediyor.

banner134

Derslerinde başarılı bir öğrenci olan Menteş, piyano çalmayı da sevdiğini belirtiyor.

Menteş, tiyatroya başlama hikayesini şöyle anlatıyor:

İlkokul ikiyken “Keloğlan” adlı bir oyunda Keloğlan karakterini canlandırdım. İlk oyunumdu ve çok heyecanlanmıştım. O oyundan sonra düzenlenen masal anlatma yarışmalarından birincilik ve ikincilik aldım. Hayatımda ilkleri yaşıyor ve adım adım yeni başarılara imza atıyordum. Elde ettiğim başarılardan dolayı “Küçük Yetenekler” adlı bir programa davet aldım ve iki kez misafir oldum. Bu süreçte tiyatrodan, sahneden ne kadar keyif aldığımı anladım ve ilgi alanım olarak seçtim”.

Tiyatro serüveni çok küçük yaşta başlayan Menteş, “İlkokul beştim… Heyecan dorukta, sahneye çıkmadan telaşlandım tabii. Sonra sahneye çıktım ve karakteri canlandırmaya başladım. Bir anda repliğimi unuttum ve bir şekilde doğaçlama yapıp o bölümü tamamladım. Doğaçlamama seyirci çok gülmüştü” diyerek sahnede yaşayıp unutamadığı anısını paylaştı.

Batuhan Menteş, tiyatro eğitimlerine Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda, çok değerli sanatçılarla devam ediyor.

Menteş, eğitimler sayesinde tiyatronun hayatına büyük katkı sağladığını belirterek, “Tiyatro bana ilk olarak sevgiyi saygıyı sonra ise insanın sevdiği bir şeyi yapmasının ne kadar iyi ve ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Tabii arkadaşlıklar ve güzel hocalar içinde” şeklinde ifade etti.

Menteş, “Üniversitedeki hedefim, konservatuar oyunculuk bölümü. Mezun olduktan sonra eğitim görevlisi olmak istiyorum. Bu alanda gelişimimi tamamladıktan sonra, kendi oyunlarımı yazmayı planlıyorum. Sonra rüzgâr beni nereye sürüklerse...” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88